Blizu 12.000 prekomjernih smrtnih slučajeva zabilježeno tijekom pandemije COVID-19 u BiH, pokazuje nova studija

Studija pod nazivom „Prekomjerna smrtnost od svih uzroka prema dobi i spolu tijekom pandemije COVID-19 u Federaciji Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina: 2020–2022.“ objavljena je u stručnom časopisu Influenza and Other Respiratory Viruses.

Studija analizira podatke o smrtnosti od svih uzroka u razdoblju od 2020. do 2022. godine u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) te ukazuje na stvarni utjecaj pandemije COVID-19, sugerirajući da je smrtnost bila znatno veća od službeno prijavljenih smrtnih slučajeva od COVID-19, uključujući i mlađe odrasle osobe.

Studiju je provela skupina domaćih i međunarodnih stručnjaka iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i Federalnog zavoda za statistiku, Svjetske zdravstvene organizacije te EuroMOMO centra pri Statens Serum Institutu u Danskoj. Procijenjeno je da je u trogodišnjem razdoblju zabilježeno oko 12.000 prekomjernih smrtnih slučajeva – gotovo 20 % više od očekivane razine smrtnosti.

Najizraženija prekomjerna smrtnost zabilježena je 2021. godine, kada se varijanta SARS-CoV-2 Delta brzo širila. U tom je razdoblju broj smrtnih slučajeva bio za više od 30 % viši od očekivanog. Prekomjerna smrtnost bila je najviša među osobama u dobi od 45 do 74 godine te znatno veća među muškarcima. Suprotno tome, kod djece mlađe od 15 godina nije zabilježena prekomjerna smrtnost.

Dr. Erwin Cooreman, posebni predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini, izjavio je: „Rezultati ove studije naglašavaju dubok utjecaj COVID-19 na javno zdravstvo u zemlji, ukazujući na potrebu jačanja sustava nadzora i pripravnosti.“

Studija također poziva na detaljnu analizu izravnih i neizravnih učinaka COVID-19 na smrtnost kako bi se oblikovale buduće zdravstvene politike i osiguralo bolje upravljanje resursima u odgovoru na buduće pandemije i zdravstvene krize.

„Jačanje sustava registracije i uspostava pouzdanog nadzora nad smrtnošću od svih uzroka ključni su koraci za bolje praćenje budućih pandemija i javnozdravstvenih događaja“, naglasila je dr. Šeila Cilović-Lagarija, glavna autorica studije.

Također je istaknuta važnost pravodobnih i široko dostupnih javnozdravstvenih mjera, uključujući cijepljenje, u smanjenju broja smrtnih slučajeva koji su se mogli spriječiti.

Autori studije su Šeila Cilović-Lagarija, Johanna Thea Mølgaard Rantzau, Siniša Skočibušić, Sanjin Musa, Armin Sprečo, Amna Isaković, Mirza Palo, Faris Dizdar, Hidajeta Čolović, Veronica Ivey Sawin, Jens Nielsen i Pernille Jorgensen.

Studija je sufinancirana sredstvima Europske unije.

Za više informacija, preuzmite studiju putem otvorenog pristupa u Wiley Online Library na poveznici: https://bit.ly/3D05NlU.

Najnovije

Najava predstave Vuk i kozlići

Ovaj tjedan u Lutkarskom kazalištu Mostar možete pogledati predstavu...

Uhićen Slobodan Milošević

Bivši predsjednik Srbije i Savezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević...

Upravni odbor DHK HB o napadima na Zorana Krešića, kandidata za člana Upravnog odbora RTV FBiH

Svjedoci smo posljednjih dana nesmiljenih napada i hajke na...

Plesni studio B-Dance briljirao na međunarodnom natjecanju Erigo Dance Star

Plesni studio B-Dance još jednom je potvrdio svoju izvrsnost osvojivši devet prvih...

Marinko Colnago – odlazak basista i jednog od osnivača legendarne grupe Novi fosili

Glazbeni svijet jučer je potresla još jedna tužna vijest....

Dr Dražen Pehar: Dobili smo što smo tražili

Razgovarao: Elis Bektaš Za Žurnal govori dr Dražen Pehar (PhD pol.sci.,...

“Budućnost hrane i agronomije: Agronomski i Prehrambeno-tehnološki fakultet u posjeti Gimnaziji fra Grga Martić Mostar”

Djelatnici Agronomskog i Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru u...

Međužupna liga Hercegovine: Župa sv. Stjepana Čerin obranila titulu prvaka

Nedjelja u sportskom centru Čitluk bila je obilježena sportskim...