Problemi u ponašanju i emocijama kod djece i mladih, delinkventno ponašanje, nasilje nad djecom, vršnjačko nasilje, poremećaji govora kod djece, itd., postaju sve izraženiji tako da jedan pedagog ili psiholog, ni u suradnji s razrednicima i drugim nastavnim osobljem, ne može više zadovoljiti niti odgovoriti na sve izazove i potrebe svakog djeteta. S tim u vezi, Behija Kulović, zastupnica Naše stranke u Skupštini ZDŽ, inicirala je formiranje multidisciplinarnog tima za osnovne škole u Kaknju.
Kulović tim povodom kaže:
„Tim bi činili dipl. psiholog, dipl. socijalni radnik, dipl. logoped i dipl. defektolog, a koji bi u zavisnosti od potreba opsluživao nekoliko škola. Cilj i obaveze formiranja ovog stručnog tima jesu preventivno djelovanje i konstantno pružanje psiho-socijalne i druge vrste pomoći, savjetodavnih i terapijskih usluga učenicama i učenicima.
Napominjem da Inicijativom ne predlažem asistente u nastavi, niti tretiram temu inkluzije u nastavi. Inkluzivna nastava i uključivanje asistenata u nastavu podrazumijeva rad s jednim djetetom kojem je asistentica sve vrijeme posvećena.
Formiranjem multidisciplinarnog tima u fokus stavljamo djecu, učenike i učenice, koji nemaju dijagnosticiran bilo kakav poremećaj, ali se u njihovom ponašanju, emocijama i socijalizaciji primjećuju određene poteškoće koje zahtijevaju povremeni rad s predloženim timom. Ne smijemo zanemariti činjenicu da naše škole pohađa veliki broj djece s problemima u porodici, devijacijama u ponašanju, djece koja su izgubila roditelja ili nekog bliskog, djece koja se teško socijaliziraju, djece s postojećim, ali ne toliko izraženim poremećajima u govoru, djece s raznim traumama, i jednostavno djece koja žive u vremenu u kojem je, svjedoci smo, teško biti i odrastao, a naročito dijete.“