U Zagrebu obilježena obljetnica vareškog lista „Bobovac“

U petak, 1. ožujka 2024. godine u prepunoj dvorani HKD Napredak – Napretkovog kulturnog centra u Zagrebu svečano je obilježeno 30 godina i 350-ti broj vareškoga mjesečnika Bobovac.

Na početku predstavljanja lista Bobovac u ime domaćina sve prisutne pozdravio je Damir Krešić, dopredsjednik HKD Napredak i predsjednik HKD Napredak – Napretkovog kulturnog centra u Zagrebu, izrazivši zadovoljstvo što može ugostiti predstavnike lista Bobovac i varešake koji su svoj profesionalni i obiteljski život nastavili u Zagrebu i drugim mjestima Hrvatske.

Damir Krešić, dopredsjednik HKD Napredak i predsjednik HKD Napredak – Napretkovog kulturnog centra u Zagrebu

Nakon pozdravnog govora Mihaela Lekić pročitala je tekst o povijesti lista Bobovac od ideje za njegov nastanak, ljudima uključenim u njegovoj realizaciji od ratnih godina pa sve do današnjeg jubilarnog 350.-tog broja.

Mihaela Lekić

Hrvatsko kulturno društvo Napredak imalo je ključnu ulogu u osnivanju lista Bobovac, konkretno Podružnica Vareš. Kao što je poznato, središnjica i sve podružnice Napretka su se ugasile 1949. zbog tadašnjeg političkog režima, a njegovom obnovom 1990. događale su se brojne obnoviteljske skupštine Napretka uključujući i onu u Varešu. U Varešu se obnova događa u teškim uvjetima, a glasilo se nametnulo kao prirodna opcija budući da je cilj bio informiranje i povezivanje raseljenih vareških Hrvata koji su nakon pada grada bili potpuno raspršeni.

- Oglas -
CMC festival
CMC festival

Tako je utemeljen list vareških Hrvata, mjesečnik za kojeg je odlučeno da ponese ime “Bobovac”. Smatralo se da je simbolika tog imena snažna i prikladna povijesnom trenutku.

Bobovac je najznačajniji grad srednjovjekovne Bosne. Prijestolnica bosanskih kraljeva, mjesto gdje se čuvala kraljevska kruna. Ukratko, simbol državnosti. U srednjem je vijeku imati Bobovac u rukama značilo vladati Bosnom.

Već u prosincu 1994. utvrđuje se koncept i pripremaju se prilozi za prvi broj lista “Bobovac” koji je svjetlo dana ugledao 15. siječnja 1995. godine. Bilo je to vrijeme u kome se još uvijek prebrajalo poginule branitelje pa je razumljivo što je u listu tada prevladavalo domoljubno pisanje.

Naslovnica lista je svjesno zadržana u staromodnoj grafičkoj formi. S jedne strane se nalazi logo HKD Napredak, a s druge strane likovni prikaz zvona s crkve na kraljevskom Bobovcu. To zvono se danas nalazi u Zemaljskom muzeju BiH u Sarajevu, a sačuvano je jer su ga stanovnici prije osmanske provale u grad (1463.) skinuli i zakopali kako ne bi bilo pretopljeno za izradu janjičarskih topova. Zvono je iskopano tek 500 godina kasnije, to jest 60-ih godina prošlog stoljeća prilikom arheološkog istraživanja.

Prvih 10 brojeva “Bobovca” uredio je Zvonimir Stjepanović nakon čega odlazi živjeti u Split. Od 11. do 114. broja, dakle 103. izdanja, urednik je bio Čedomir Jelić, od  svibnja 2004. Sve do danas glavni je i odgovorni urednik Mladenko Marijanović.

Akademik Anto Markotić
Draženka Arar, načelnica Sektora za Hrvate u Bosni i Hercegovini
Njena ekselencija Elma Kovačević Bajtal, veleposlanica Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj
Dr. sc. Nikola Čiča, predsjednik HKD Napredak

Najnovije

Silvio Bubalo za Kompas: HNK Mostar nije tema – okrenimo se izgradnji konkatedrale u Župi sv. Ivana u središtu Mostara

Vijećnik Hrvatske republikanske stranke u Gradskom vijeću Mostara Silvio...

Mostar vodimo na principima uvažavanja svih i vladavine prava

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić u razgovoru za Dnevni...

Glazbena poslastica u Tomislavgradu: Koncert Hojsaka i Novosela oduševio publiku

U Tomislavgradu smo ovoga utorka – sretnoga 13. svibnja...

TOY d.o.o. Mostar zapošljava komercijalistu za regiju Hercegovina

Toy d.o.o. Mostar raspisuje natječaj za radno mjesto: Komercijalist za...

Kristal mineral Zepter Quartz na markama HP Mostar

Opća skupština UN-a odlučila je da se Dan planeta...

VIDEO: Bošnjački radikal Izetbegović ponovo daje antiustavne izjave i optužuje Hrvate

SDA je podržala načela predložena u Platformi za mir...

Srednjoškolci u Hutovom blatu učili o tehnikama praćenja bioraznolikosti

Kako zaštititi prirodu i uključiti građane u znanstvena istraživanja?...

Legendarni odbojkaši posjetili Studentski centar Sveučilišta u Mostaru i SOK Mostar

Dva velika imena regionalne odbojke Mia Jerkov i Samir...