UVC tehologija za poljoprivredu bez pesticida

U Razvođu pokraj Drniša predstavljene su prve butelje vina iz vinograda u kojem nisu korišteni pesticidi, nego isključivo UVC tehnologija. I prva i druga berba dale su, kažu inovatori, odličan rezultat, kvalitetan i obilan urod. Potvrdili su da se bez kemije može. Prelazak na poljoprivredu bez pesticida, zagovara sve više poljoprivrednika, vinogradara i voćara, ali i potrošača.

Na umu im je “detoksikacija poljoprivrede”. “Kemiju” su prekrižili. Lozu tretirali UVC svjetlom. I tvrde: uspjeli! Suzbili su razvoj bolesti i štetnike.

– U vinogradarstvu se pokazalo da je dovoljno kratko izlaganje UVC svjetlu da ono izvrši uništenje tih patogena. U ove dvije godine nismo imali prodor određenih bolesti, truleži. Recimo, trulež nismo imali ni u jednoj ni u drugoj godini.

U drugoj godini smo imali prodor peronospore međutim, pepelnica se nije javila. Primijetili smo puno manju količinu insekata koji nanose štetu dok s druge strane, dobri insekti u ovom slučaju prvenstveno mislim na pčele, sama populacija nije pala u vinogradu. U odnosu na vinograde koji nisu tretirani sa UVC svjetlom, pojasnio je Marko Duvančić, vinar i vinogradar iz Razvođa

Veći urod i bolja kvaliteta

Ovaj je nektar rezultat truda, muke i inovacije. Napravljen je od zdravoga grožđa, 100 posto bez pesticida. “Revolucionari” ističu, prvi su u Hrvatskoj poznatu tehnologiju “izveli” vani.

– Primjena UVC svjetlosti na otvorenim površinama je još uvijek u pelenama. Prve godine je naša tehnologija pokazala čak bolje rezultate nego sa vinogradima tretiranim s klasičnim, kemijskim, zaštitnim sredstvima. Čak je urod bio veći i kvaliteta, kazao je Zvonimir Bešlić, direktor tvrtke za tehnološke inovacije.

– Konzumacijom vina, ako je grožđe tretirano s UVC svjetlom, nema razlike u okusu, aromama u odnosu na vina koja su proizvedena korištenjem pesticida. Jedino što ovo vino je zdravije jer nema ostaka pesticida u njemu i nije štetno za ljudski organizam, nadovezao se Duvančić.

Što kaže struka?

I struka ga je stavila pod povećalo.

– Mi smo na Veleučilištu pokrenuli preliminarna istraživanja vezana uz vinovu lozu djelovanja UVC zraka na vinovu lozu i u končanici na proizvod vinove loze koji će se koristiti, a to je vino. Dobili smo nekakve preliminarne rezultate koji se doduše i slažu s literaturom po tim pitanjima gdje se mijenja i kemijski sastav, otkrio je Marko Šuste s Veleučilišta “Marko Marulić” u Kninu.

– Posebno interesantno je da se mijenja sastav fenolnih tvari, koje su poznata da djeluju blagotvorno na ljudsko zdravlje. Definitivno stoji priča da ti proizvodi u budućnosti mogu dakle djelovati povoljno na ljudsko zdravlje. Naravno dodana vrijednost im je ona da se u takvoj tehnologiji ne koriste pesticidi, dodao je.

Planovi

S “osvjetljavanjem” vinograda se nastavlja. Ipak – ističu “inovatori” i tu treba imati mjeru. Količina zračenja i brzina kretanja među trsovima ovisi o pojavi povoljnih uvjeta za razvoj bolesti. U polju su, stoga, oči širom otvorene.

– Naš cilj je sljedeće godine imati dva do tri vinara u unutrašnjosti i dva do tri vinara u Dalmaciji. Istraživanja su pokazala najprije da to funkcionira, u jednoj lakoj sezoni, vezano za vinogradarstvo, u jednoj jako zahtjevnoj i pokazali smo da je to moguće napraviti, da je moguće napraviti vino bez tradicionalnog kemijskog tretiranja, ustvrdio je Martin Krstić, direktor tvrtke za tehnološke inovacije.

Jača pokret za zdravu hranu i čišći okoliš. I Europa je o tome svoje rekla.

– Europska Unija kroz svoje strateške dokumente predviđa smanjenje upotrebe svih pesticida, mineralnih gnojiva jer je prepoznato da prakse konvencionalne poljoprivrede vode prema neodrživosti same poljoprivrede

Proizvod prepoznat na tržištu

Agroekološke metode i tržište prepoznaje! Minimalnim utjecajem na prirodu do vina s ekodeklaracijom.

– Mi imamo certifikat i nekoliko puta godišnje kontrolu koja nadzore cijeli proces proizvodnje od vinogradarskog, vinarskog dijela do označavanja same etikete. Tržište to prepoznaje, mogu reći da je u Hrvatskoj to relativno nova stvar i ti proizvodi svakako imaju dodanu vrijednost, rekao je Juraj Sladić, direktor vinarije u Jadrtovcu.

– Taj certifikat daje jednu garanciju da proizvođač vodi računa o prirodi, vodi računa o proizvodima jer sva ta sredstva za zaštitu bilja i nekakvi ekološki preparati su ili bez karence ili s jako kratkom karencom te vode računa o ljudskom zdravlju, dodao je.

Zdravo vino je budućnost, a plus Hrvatske je – upola manja potrošnja pesticida od europskog prosjeka.

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Džoza i Davor Kožul: Dođite na trodnevni festival u predivnom ambijentu Parka Goranci

Po prvi put se organizira gorAnno New Year Fest, trodnevni...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

Davor Baković: Speleoobjekti su jako osjetljivi ekosustavi

Još jednom smo u programu Običnog radija razgovarali na...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

Ana Kordić: 25 godina spavamo, trebamo prednost dati prirodnim i ekološkim jastucima

Brand Pulvinaris predstavili smo danas u Vijestima plus Običnog...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...