Studijski dan Potraga za korijenima zamišljen je kao jednodnevno studijsko putovanje na kojem će mladi posjetiti prirodne znamenitosti, kulturno-povijesne lokalitete i arheološka nalazišta, te muzeje i galerije tragajući za korijenima našega naroda, naše baštine i identiteta. Svake godine krećemo određenom rutom, a ishodišna točka je uvijek ranokršćanska cimska bazilika u Mostaru.
(Cimska bazilika datira iz V. ili VI. stoljeća poslije Krista i najstariji je kulturni spomenik u Mostaru. Taj nacionalni spomenik BiH jasno govori da je Mostar bio značajno naselje tisuću i više godina prije izgradnje Staroga mosta.)
Tako smo prošle godine posjetili Ravno, znamenitu špilju Vjetrenicu, arheološko područje Crkvina u Zavali, zavičajnu kuću, lapidarij te kolodvor i spomenik Ćiri u Hutovu, svetište Kraljice mira u Hrasnu i spomenik Hercegovačkom ustanku u Dračevu. Pretprošle godine smo posjetili dvojnu ranokršćansku baziliku u Žitomislićima, rimsku Villa rusticu Mogorjelo u Čapljini, Franjevački muzej na Humcu (najstariji muzej u BiH), obnovljenu rodnu kuću (kapelicu) sluge Božjeg Petra Barbarića u Šiljevištima i stari grad Ljubuški. Godine 2020. nismo bili u potrazi zbog pandemije, a godinu ranije smo posjetili franjevačke samostane i muzeje u Kreševu i Fojnici te svetište sv. Jakova Markijskoga u Deževicama. U godini prije toga smo posjetili franjevačke samostane i muzeje u Tomislavgradu i Livnu, Muzej Goricu i galeriju Gabrijela Jurkića te Karmel sv. Ilije na Buškom jezeru.
PROGRAM PUTOVANJA
Ove godine ćemo od Cimske bazilike krenuti na Široki Brijeg i posjetiti crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije, franjevački samostan, bogati muzej i galeriju, kao i ratno sklonište gdje su pobijeni hercegovački franjevci. Zatim planiramo posjetiti ranokršćansku baziliku u Mokrom koja datira iz 5. stoljeća. Nakon toga ćemo nakratko pogledati nekropolu Trn (groblje) te produžiti u Kočerin.
U Kočerinu ćemo posjetiti crkvu svetih Petra i Pavla i zbirku starina župe Kočerin u kojoj je pohranjen jedan od najznačajnijih spomenika kulture ovog kraja, Kočerinska ploča. Razgledat ćemo Aleju hrvatske ćirilice i nekropolu u dvorištu osnovne škole, te posjetiti nekropolu Lipovci na kojoj je pronađena Kočerinska ploča. Tu je napravljena replika ploče u prirodnoj veličini i postavljena na mjesto gdje je zaista pronađena.
U nastavku programa ćemo razgledati ostatke ranokršćanske dvojne crkve (bazilike) u Posuškom Gradcu, a zatim posjetiti crkvu Bezgrješnoga začeća Blažene Djevice Marije u Posušju i razgledati franjevački muzej “U kući oca mojega”. Dalje nas put vodi u Park prirode Blidinje.
Usput ćemo se navratiti na Barzonju, jedno od najstarijih misišta u Hercegovini. Tu se nalazi groblje i crkva posvećena Gospi Snježnoj. Nastavljamo do iznimno vrijedne nekropole stećaka Dugo polje, koja se sastoji od 150 stećaka od kojih su 32 ukrašena. To je jedna od 22 nekropole u BiH (po 3 u Srbiji i Crnoj Gori, a 2 u Hrvatskoj) koje su 2016. godine proglašene Svjetskom baštinom UNESCO-a.
Zatim idemo do Kedžare gdje se nalazi groblje a u njemu grob i spomenik mučenici Divi Grabovčevoj iz Varvare u Rami. Mjedeni kip Dive u stvarnoj veličini izradio je hrvatski kipar Kuzma Kovačić. Legenda o stradanju Dive Grabovčeve je svima poznata i opjevana.
Na kraju idemo u sjedište kapelanije sv. Ilije – Polja u Masnoj Luci gdje se nalazi prelijepa crkva sv. Ilije, Franjevačka kuća molitve a uz crkvu se nalazi i franjevačka galerija. Poslije toga vraćamo se u Mostar.
U Potrazi će nas voditi iskusni tragač za korijenima, Grgo Mikulić, vrijedni istraživač, pisac, fotograf, umjetnik, turistički radnik. Gospodin Mikulić je jedan od najboljih poznavatelja kraja kojim tragamo, njegovih ljudi, povijesti, tradicije i baštine.
Sve troškove organizacije putovanja, posjeta i zajedničkog ručka snosi HKZ Troplet.
U Potragu za korijenima idemo autobusom, u subotu, 4. studenoga s polaskom u 7:30 sati ispred glavnog ulaza na stadion Zrinjskoga.
Pozivamo mlade na ovo zanimljivo studijsko putovanje! To je prigoda za upoznavanje s našom kulturnom baštinom i traganje za našim korijenima, ali i prilika za upoznavanje i druženje sa vršnjacima s kojima dijelite isti svjetonazor i vrijednosti. Posebno potičemo mlade koji su aktivni u svojim župnim zajednicama, kao i njihove župnike i svećenike, da se prijave kao skupine.
Prijaviti se može pojedinačno ili skupno Tropletovoj pleternici za mlade, Janji Stojčić, na e-adresu: janja.marusic@hotmail.com ili telefonski na broj: 063 449 374. Prijave će se primati do popune raspoloživih mjesta u autobusu.
UO HKZ Troplet