Svjetski dan vida: Svaki deseti osnovac u ZDŽ s problemima u vidu

Pregled vida u ZDŽ

Svjetski dan vida obilježava se svake godine, drugog četvrtka u listopadu. Cilj obilježavanja ovog datuma je slanje poruke građanima o važnosti očuvanja zdravlja očiju, redovnih kontrola vida, ali i da osobe s oštećenjima vida ili drugim bolestima oka ne smiju biti diskriminirane, s naglaskom na dječji predškolski i školski uzrast.

Pregledi u ranom djetinjstvu su od izuzetne važnosti za sprečavanje nastanka oštećenja vida.

Svjetska zdravstvena organizacija 1995. godine je pokrenula globalnu inicijativu za smanjenje preventabilnog gubitka vida pozivajući sve zemlje svijeta da do 2020. godine doprinesu lokalno u ovoj globalnoj inicijativi. U nekim zemljama rani skrining i liječenje ambliopije uvriježena su javnozdravstvena politika.

Ambliopija se definira kao smanjenje ili gubitak dijela vidnih funkcija – vidne oštrine, percepcije kretanja, osjećaja dubine prostora, razlikovanja kontrasta, a bez prisutne vidljive bolesti oka. Najčešće je prisutna u jednom oku. Uzrok razvijene ambliopije je izostanak dozrijevanja vidnog dijela mozga zbog nedovoljne vidne stimulacije.

Pregled vida u ZDŽ

Razvoj vidnog dijela mozga je u sedmoj godini života djeteta gotovo u cijelosti završen. Zbog toga, ne liječi li se ambliopija u ranom razdoblju razvoja života djeteta, slabovidno oko neće nikada više moći vratiti dobar vid. Oko može postati i funkcionalno slijepo, jer je nakon sedme godine života razvoj vidnog dijela mozga najvećim dijelom završen.

Smatra se da je skrining pregled vidne oštrine četverogodišnjaka najpouzdaniji za otkrivanje ambliopije, s obzirom da se tim jednostavnim testom može otkriti i do 97 posto svih anomalija oka.

Kako se kod slabovidnosti radi o gubitku vida koji je preventivnim mjerama moguće izliječiti u preko 90 posto slučajeva, potrebno je pravovremeno provoditi dijagnostičko testiranje kako bi i liječenje bilo pravovremeno.

Rano liječenje ambliopije među najisplativijim je postupcima ne samo u oftalmologiji, već u medicini uopće.

Služba za školsku higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica kontinuirano provodi skrining preglede vida kod djece školskog uzrasta (2. i 8. razred) u svim školskim objektima u Zeničko-dobojskoj županiji od 2013. godine.

Dosadašnji pregledi pokazali su da je kod svakog desetog učenika (9,5 posto) u drugom, odnosno svakog četrnaestog (7 posto) u osmom razredu osnovne škole uočeno odstupanje od uobičajenih vrijednosti, te su ovi učenici upućeni na dalje dijagnostičke pretrage.

Pregled vida u ZDŽ

INZ

Najčitanije

HSP BiH: Zbog zaštite policijske brutalnosti tražimo ostavku komesara ŽZH Ivana Brkića

HSP BiH traži žurnu ostavku komesara MUP-a Županije Zapadnohercegovačke...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Đani Rahimić: Za uređen, čist i zelen Grad Mostar trebamo pomoć građana

"Daj zemlji priliku" je projekt Običnog radija koji za...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...

Davor Vidačak: Želimo stvoriti platformu za razmjenu znanja i iskustva

Konferencija MoBizz 2024 - Ekonomski izazovi i financijske strategije...

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Ante Barbarić: Zadovoljan sam svojom prvom pjesmom

Mladi glazbenik iz Širokog Brijega, Ante Barbarić koji ima...