Povijesni korak Bosne i Hercegovine za članstvo u Eurotransplantu

Ministar zdravstva, rada i socijalne srbi Hercegovačko-neretvanske županije Milenko Bevanda sudjelovao u radu Druge konferencije u povodu Europskoga dana doniranja organa, održanoj u organizaciji Ministarstva civilnih poslova BiH, na kojoj je istaknuto kako je Bosna i Hercegovina, nakon čak 14 godina zastoja, napravila povijesni korak uputivši Eurotransplantu pismo namjere za stupanje u članstvo u toj mreži.

Konferencija, organizirana u suradnji s Donatorskom mrežom BiH, okupila je pacijente kojima su presađeni organi, obitelji davatelja, zdravstvene djelatnike, predstavnike civilnoga društva i dužnosnike s različnih razina vlasti, s ciljem promidžbe darivanja organa i podizanja svijesti o značaju darivanja organa u BiH.

Državna ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak predstavila je konkretne napore Ministarstva u jačanju transplantacijske medicine, naglasivši iznimnu važnost službenoga otpočinjanja procesa učlanjenja BiH u prestižnu europsku mrežu za razmjenu ljudskih organa.

– Godina iza bila je godinom nade i velikih pomaka. Imali smo najveći broj presađivanja u posljednjemu razdoblju, a urađeno je i prvo presađivanje srca, što je dokazom kako naši timovi imaju hrabrosti i znanja. Međutim, već nas je 2025. podsjetila na naše slabosti i nedostatak kontinuiteta. Nažalost, ta naša stvarnost svjedoči o sustavu koji preveć počiva na entuzijazmu pojedinca, a premalo na jasno utvrđenim procedurama. Bez sustavnoga pristupa i većega broja preminulih davatelja te pune koordinacije, napredak ne će biti održiv – kazala je ministrica, dodavši kako presađivanje organa mora postati uobičajen, a ne rijedak događaj, što je i odgovornost prema ljudima na popisima čekanja i obiteljima koje su imale hrabrosti donirati organe svojih voljenih.

Obrativši se nazočnima video porukom, predsjednik Nadzornoga odbora Eurotransplanta Dirk van Raemdonck pozvao je BiH na nastavak poboljšavanja svoje infrastrukture za doniranje i presađivanje organa. Naglasio je kako je postignut napredak, ali i kako su ipak potrebni dodatni koraci kako bi BiH bila integrirala u mrežu Eurotransplanta.

Najnovije

Finalni umjetnički performans mladih Mostara – „Global Art Fusion“

Agencija lokalne demokracije (LDA) Mostar poziva medije da ispratite...

Zlatna povleja Matice hrvatske za monografiju “Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku”

Monografija „Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku“ autora Dragana...

Odlazak doajena novinarstva i kroničara suvremene povijesti Mostara

U 79. godini života preminuo je Šemsudin Zlatko Serdarević, doajen mostarskog novinarstva,...

Počela izgradnja novog terminala Zračne luke Mostar, vrijednog 1,5 milijuna maraka

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić i predsjednica Vlade Hercegovačko...

Bošnjak u Berlinu sudjelovala na konferenciji o reformama tržišta rada

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak, na...

Milan Sitarski: Lagumdžija je mahanjem zemljovidom trećeg entiteta u sred Vijeća sigurnosti internacionalizirao hrvatsko pitanje

Član Stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja Milan Sitarski...

FMOZ poziva akademsku i istraživačku zajednicu na prijavu projekata iz znanosti i inovacija

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti poziva univerzitete, znanstveno-istraživačke institucije,...

Narodno pozorište RS-a s „Gospođom Olgom“ gostuje na Mostarskom proljeću

Već tradicionalni sudionik kazališnoga programa Mostarskoga proljeća, ansambl Narodnoga...