U organizaciji Saveza izviđača Federacije Bosne i Hercegovine službeno je predstavljen projekt BORANKA, prva sveobuhvatna inicijativa za pošumljavanje područja u BiH pogođenih šumskim požarima. Nakon uspješnog provođenja u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, gdje su volonteri posadili stotine tisuća stabala, BORANKA stiže i u Bosnu i Hercegovinu kako bi okupila građane, institucije i privatni sektor u zajedničkoj obnovi uništenih šumskih ekosustava.
„Klimatske promjene sa svim svojim posljedicama – od ekstremnih vremenskih neprilika do učestalih šumskih požara – zahtijevaju hitne odgovore. Projekt BORANKA važan je odgovor na te izazove. Ovdje ne obnavljamo samo šume, već gradimo održivu budućnost kroz edukaciju mladih generacija. Kada djeca i mladi vlastitim rukama sade stabla, postaju svjesni kako njihove akcije mogu donijeti stvarne promjene u zaštiti prirode“, istaknuo je Nermin Zagorčić, predsjednik Saveza izviđača Federacije BiH.
Projekt će se usmjeriti na kritična područja u šest kantona Federacije BiH, s ciljem sadnje više od 50.000 sadnica autohtonih vrsta drveća – borova, hrastova i bukvi – u iduće dvije godine. Uz akcije sadnje, planirane su i edukativne radionice u 40 osnovnih i srednjih škola kako bi se mladima približile uzročno-posljedične veze klimatskih promjena.

Zahvaljujući spoju volonterizma, kreativnosti i održivosti, BORANKA je postala najnagrađivanija neprofitna kampanja u povijesti Hrvatske te je prepoznata kao primjer dobre prakse u cijeloj regiji.
„U Hrvatskoj smo kroz BORANKU uspjeli uključiti više od 15.000 volontera koji su posadili 300.000 stabala. Najveći uspjeh je što je 72 % sudionika nastavilo volontirati u ekološkim projektima. Sličnu promjenu želimo postići i u Bosni i Hercegovini“, dodao je Dan Špicer, poslovni direktor Saveza izviđača Hrvatske.
Da se zajedničkim djelovanjem može vratiti život opožarenim područjima potvrđuje i podrška koju su inicijativi dali Emil Balavac, ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona, te Ana Buljubašić, ravnateljica Fonda za zaštitu okoliša HNK-a.
Svi zainteresirani pojedinci, škole, poduzeća i institucije mogu podržati projekt na različite načine: financijskim donacijama za sadnice, organizacijom logističke podrške ili izravnim sudjelovanjem u akcijama pošumljavanja koje započinju već u jesen 2025. godine.