U Mostaru obilježen Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe i nezakonite trgovine droga

Glavna skupština UN-a 1987. godine proglasila je 26. lipanj Međunarodnim danom borbe protiv zloupotrebe droga i nezakonite trgovine drogama, kao izraz svoje odlučnosti u jačanju djelovanja i suradnje, a u cilju postizanja međunarodnog društva oslobođenog ovisnosti o drogama.

Tim povodom, Centar za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar u suradnji sa Ministarstvom unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije, simbolično su obilježili ovaj dan na platou ispred Mepas Malla u Mostaru.

Podjelom informativno edukativnih brošura željelo se potaknuti građane, osobito mlade, na dublje razumijevanje problema koiji pogađa cijelo društvo, te ih osnažiti da prepoznaju vlastitu ulogu u prevenciji kroz aktivno sudjelovanje u zajednici.

Ministar MUP-a, HNŽ-a, Marijo Marić naglasio je da se nažalost bilježi trend porasta uporabe droga u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. 

”Nijedna zemlja na svijetu nije imuna na ovaj problem. Što se tiče našega MUP-a, već u posljednje dvije godine bilježi se porast od oko 150% otpremljenih kaznenih  i ”rasvjetljenih” djela. Žalosno je što se dobna granica eksperimentiranja opojnim drogama i razvijanja ovisnosti snižava, tako da upućujemo i na obitelji kao matične elemente zajednice”, kazao je Marić.

Program obilježavanja obuhvaća niz edukativnih aktivnosti usmjerenih na informiranje i osvještavanje građana o rizicima i posljedicama zloupotrebe droga. Djelatnici Centra za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar zajedno s predstavnicima Ministarstva unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije su na raspolaganju građanima za otvorene razgovore, pitanja i pružanje stručnih savjeta.

Direktor Centra za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar, dr. Siniša Skočibušić istaknuo je da Centar nastoji učiniti sve kako bi spriječili mlade da ulaze u svijet droge. ”Zahvaljujem se MUP-u HNŽ-a, koji je prihvatio ovu zajedničku aktivnost jer ova borba je prije svega multisektorska, ne samo zdravstva i policije, nego i obrazovanja te drugih aspekata u društvu”, poručio je dr. Skočibušić. Dodao je, da je u borbi protiv ovisnosti o drogama nužno uključiti  obitelji, socijalne radnike i cijelu zajednicu jer se radi o složenom i multidisciplinarnom problemu koji se može rješavati jedino zajedničkim djelovanjem.

Ovaj događaj kroz neposrednu komunikaciju i dijalog nastoji potaknuti odgovorno ponašanje, osobito među mladima, te povećati opću svijest o potrebi prevencije kao ključnog faktora u borbi protiv ovisnosti.

Prevencija je ključna za suzbijanje porasta uporabe droga, a kod ovisnika o narkoticima motivacija je ključni faktor, poručio je liječnik Centra za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar, dr. Tomislav Klaić.

Podrška obitelji, motivirajući posao i sl., su izuzetno važni faktori za ovisnika jer ga potiču da ostane izvan svijeta droge, te na takav način velike su šanse za izlječenje. Mnogo je ovisnika stigmatizirano i društvo ih izopćuje, stoga podrška obitelji i edukacija su najvažniji elementi, budući da na takav način ovisnici mogu ponovno normalno funkcionirati kao ravnopravni članovi društva, naglasio je dr. Klaić.

Ove aktivnosti imaju za cilj osnažiti zajednicu, pružiti potporu obiteljima i motivirati građane na aktivno sudjelovanje u stvaranju zdravijeg i sigurnijeg okruženja.

Centar za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar pruža liječenje heroinskih ovisnika putem opijatske supstitucijske terapije (metadon, buprenorfin, buprenorfin/nalokson), uz psihosocijalnu podršku ovisnicima i njihovim obiteljima. Također provodi testiranja urina na psihoaktivne tvari, testiranja na hepatitis B, hepatitis C, HIV, kao i testiranja po nalogu suda ili za potrebe zapošljavanja.

Najnovije

FIS Mostar zapošljava: Otvorena pozicija za prodavača

Trgovačko društvo FIS d.o.o. za potrebe prodajnog centra u...

U Mostaru prvi put program „Oprostom oslobođene“ za žene koje nose iskustvo pobačaja

Postoje boli o kojima se rijetko govori. Neke žene...

Veličanstvena noć s Petrom Grašom u Festivalskoj bašti: Bingo još jednom pokazao da je Naše mjesto za sve

Festivalsko dvorište Sarajevo Film Festivala sinoć je postala Naše...

Laura Ćorluka: GReat Fest donosi Grudama tri večeri hrane, glazbe i druženja

Grude će od 21. do 23. kolovoza prvi put...

FIS Plus sedmica donosi 21 proizvod po sniženim cijenama

Nova akcijska ponuda „FIS Plus sedmica“ donosi 21 odabrani...

Život s novim navikama: Iskustva iz naselja Ortiješ  

Velike promjene često počinju malim koracima. Upravo s tom...

Prvi dan U20 Balkanskog prvenstva donio kvalitetnu odbojku i sjajnu atmosferu u Mostaru

U Mostaru je završen prvi dan U20 Balkanskog prvenstva...

Grgurovi hukovi u Ravnom okupljaju književnike iz Hercegovine i Hrvatske

Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne i ove godine u...