Skupštinski zastupnici raspravljaju o zakonima o predškolskom odgoju i obrazovanju, kulturi i gorskoj službi spašavanja.

U skladu s usvojenim dnevnim redom, zastupnici u Skupštini Hercegovačko-neretvanske županije danas raspravljaju o Nacrtu zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju u HNŽ-u, Prijedlogu zakona o kulturi u HNŽ-u, Prijedlogu zakona o gorskoj službi spašavanja u HNŽ-u, Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pružanju besplatne pravne pomoći u HNŽ-u, potom o prijedlozima odluka o izvršenju Proračuna HNŽ-a za 2024. godinu i o izvršenju Tekuće pričuve Proračuna HNŽ-a za 2024. godinu te o Izvješću o radu Županijskoga suda u Mostaru za 2024. godinu.

Uoči sjednice, izjave za medije dali su predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač, ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-a Adnan Velagić, predsjedatelj Skupštine HNŽ-a Džafer Alić i zamjenik predsjedatelja Skupštine HNŽ-a Tomislav Martinović. Predsjednica Buhač istaknula je kako su na dnevnom redu četiri zakona od koja je tri predložila Vlada, dok je četvrti, onaj o GSS-u, predložio Tomislav Martinović.

– Zakonom o GSS-u, prvim takvim u BiH, želimo urediti rad ovih službi od iznimnoga značaja za našu županiju, a njihovim pripadnicima dati značaj i prepoznati ih kroz zakonska rješenja u odnosu na posao koji obavljaju u društvenoj zajednici, a što je posebno došlo do izražaja u poplavama koje su pogodile naše prostore. Također, prvi put u HNŽ-u, sukladno našim mjerodavnostima predviđenim Ustavom, predložili smo Zakon o kulturi kojim uređujemo ovo bitno područje. Nacrt zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju zapravo je početak cjelokupnoga preustroja obrazovnog sustava u HNŽ-u, a najvažnija novost jest da Zakon podrazumijeva obvezno predškolsko obrazovanje, što je u skladu sa zahtjevima europskih konvencija i drugih propisa koji to traže od BiH. Naša županija, nažalost, jedina nije imala obvezno predškolsko obrazovanje zbog čega je BiH u Vijeću Europe dobivala negativnu ocjenu. Tu su i Izmjene i dopune Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći kojima postojeći zakon iz 2013. usklađujemo s pozitivnim praksama iz drugih županija, kao i s brojnim konvencijama i deklaracijama koje je BiH u međuvremenu ratificirala. Poznato je da Zavod za pružanje besplatne pravne pomoći, unatoč postojanju toga zakona, nikada nije profunkcionirao i da je tek Vlada u ovomu sazivu imenovala njegova ravnatelja, a sada radimo nužne zakonske izmjene među kojima je možda najvažnija ta da cenzus na prava za besplatnu pravnu pomoć podižemo s 25 % na 40 % prosječne plaće u FBiH – komentirala je ovom prigodom predsjednica Buhač.

Najnovije

TOY d.o.o. Mostar zapošljava komercijalistu za regiju Hercegovina

Toy d.o.o. Mostar raspisuje natječaj za radno mjesto: Komercijalist za...

Kristal mineral Zepter Quartz na markama HP Mostar

Opća skupština UN-a odlučila je da se Dan planeta...

VIDEO: Bošnjački radikal Izetbegović ponovo daje antiustavne izjave i optužuje Hrvate

SDA je podržala načela predložena u Platformi za mir...

Srednjoškolci u Hutovom blatu učili o tehnikama praćenja bioraznolikosti

Kako zaštititi prirodu i uključiti građane u znanstvena istraživanja?...

Legendarni odbojkaši posjetili Studentski centar Sveučilišta u Mostaru i SOK Mostar

Dva velika imena regionalne odbojke Mia Jerkov i Samir...

VIDEO Markovina izjavom oduševio hrvatske političare i javnost, pa napustio emisiju Federalne tv

Dopredsjednik HDZ BiH Marinko Čavara, predsjednik HDS-a Iva Tadić...

HDZ BiH HNŽ: Hrvati imaju ustavno pravo na osnivanje, izgradnju i financiranje vlastitih ustanova kulture

Županijski odbor HDZ BiH HNŽ oštro osuđuje nenadležne i...