Katedrala u Mostaru simbol je duhovne postojanosti Hrvata u Bosni i Hercegovini.

Predstavljanje knjige Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine/Sačuvano od zaborava autorice doc. dr. sc. Marine Bazina

U organizaciji Odjela za glazbu Matice hrvatske Zagreb i Udruge „Klub Mostaraca“ iz Zagreba jučer (10. svibnja) je u Matici hrvatskoj u Dvorani Jure Petričevića zagrebačkoj javnosti predstavljenja knjiga “Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine – sačuvano od zaborava”, autorice doc. dr. sc. Marine Bazina. Knjiga u izdanju PRESSUM-a i Akademskog zbora Pro musica donosi detaljan prikaz povijesti mostarske katedrale, te glazbenog života koji se razvio u njoj, počevši od posvete 1980. godine, zaključno s 2012. godinom. Autorica donosi pregled zborova, zborovođa, orguljašica, kao i repertoare liturgijskih i izvanliturgijskih događanja u Katedrali.

Knjigu su predstavile prof. dr. sc. Davorka Radica i prof. dr. sc. Mirjana Siriščević s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, te prof. mr.art. Katja Krolo Šarac s FPMOZ-a Sveučilišta u Mostaru. Prof. Siriščević govorila je o nastanku knjige u okviru autoričina istraživačkog rada za izradu doktorske disertacije, a profesorice Radica i Krolo Šarac detaljnije su govorile o znanstvenom doprinosu i samomu sadržaju knige.

Na samom početku prisutnima se obratila doc. dr. sc. mr. art. Tamara Jurkić-Sviben, pročelnica Odjela za glazbu Matice hrvatske istaknuvši kako monografija nosi snažnu poruku već u samom naslovu (Sačuvano od zaborava). Jurkić Sviben istakla je kako monografija nije tek kronika u jednom omeđenom vremenskom razdoblju, nego je u najdubljem smislu čin kulturnog i duhovnog pamćenja, svjedočanstvo o tome koliko je glazba bila i ostala nositeljica identiteta, vjere i nade jednog naroda. Također, doc. dr. sc. Jurkić Sviben kazala je kako katedrala u Mostaru nije samo sakralni prostor nego je simbol duhovne postojanosti Hrvata u Bosni i Hercegovini, a njezin glazbeni život dokumentiran ovom monografijom snažno doprinosti očuvanju nematerijalne kulturne baštine u jednom od izraziro osjetljivih prostora hrvatskog kulturnog identiteta.

- Oglas -
CMC festival
CMC festival

Narod bez sjećanja na svoju prošlost, bez jezika, običaja, pjesme i vjere lako postaje podložan zaboravu i nestajanju.

Na kraju je zahvalu uputila sama autorica, doc. dr. sc. Marina Bazina, istaknuvši radost što je zagrebačka publika prepoznala vrijednost monografije te ovim predstavljanjem upoznala mali dio onoga što Hrvati u BiH baštine i čuvaju.

Predstavljanje je popraćeno glazbenim točkama katedralnih zborova i sastava.

Najnovije

Milica Pavlović 28.6. stiže u Mostar s lavovskom energijom!

Mostar se priprema za veliki koncert Milice Pavlović koja...

VIDEO SALEM MARIĆ: I da se ukine prefiks hrvatski; AVDO AVDIĆ: Da, to bi bilo uredu

Više od 20 minuta se bivši predsjednik Gradskog vijeća...

Održan Hackathon na Sveučilištu Hercegovina

Dana 10. 5. 2025. u prostorijama Sveučilišta Hercegovina u...

Parni Valjak predstavlja novi singl i lyrics video za pjesmu Pustit ću glas

Jedan od najznačajnijih i najutjecajnijih rock bendova ovih prostora, Parni...

HP Mostar tiskala prigodno izdanje maraka „Svjetski dan umjetnosti“

Svjetski dan umjetnosti Hrvatska pošta (HP) Mostar obilježila je...

Kako prepoznati melanom – od samopregleda do dijagnoze

Prosječan rizik od razvoja melanoma tijekom života u „bijeloj“...

Predsjednica Vlade na humanitarnoj večeri za socijalno ugrožene studente Sveučilišta u Mostaru.

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač sudjelovala je večeras...

Humanost Širokobriježana pretočena u 43 doze krvi

U srijedu, 14. svibnja, u restoranu "Kod Čolića" u...