Gradski vijećnik HDZ-a 1990 u Gradskom vijeću Grada Mostara Teo Tomić pokrenuo je inicijativu koja bi mogla otvoriti Pandorinu kutiju o pravilima Europske unije koja bi ogolila sliku narko scene u Bosni i Hercegovini.
Nakon što je direktor Centra za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar Siniša Skočibušić predstavljajući Gradskom vijeću Mostara izvješće o radu te ustanove s 995 registriranih ovisnika o heroinu, ukazao na stigmatizaciju pacijenata, problem otežanog rada zbog manjka stručnog kadra i neriješenog pravnog statusa ustanove, ali i da je ovisnika daleko više nego podaci to govore, vijećnik HDZ-a 1990 je svojom inicijativom iznenadio mnoge.
Uputio je inicijativu da se vrši analiza kanalizacijskih voda na sve opojne droge kao što se radi u zemljama Europske unije čija članica želi biti i Bosna i Hercegovina, jer smatra da se samo tako može doći do realne slike o narko sceni koja je po njegovom sudu zastrašujuća.
“Ili guramo glavu u pijesak ili nećemo da kažemo kakvo je stanje, da barem dođemo do relevantnih podataka koliki je to problem u gradu. Tvrdim da je još veći nego smo svjesni”, rekao je Tomić sugerirajući Skočibušiću da se nađe način kako bi se izvršila analiza na sve opojne supstance, ne samo na heroin, nego i na kokain, ecstasy i fentanil, upozoravajući da se stalno ta scena osuvremenjuje i izmišljaju nove droge.
Skočibušić je zahvalio vijećniku HDZ-a 1990 na inicijativi kazavši kako je apsolutna istina da je opseg onoga što se može raditi premalo u odnosu na to koliki je zapravo problem koji se ne vidi.
“To najbolje vidimo u suradnji s policijom koja ima u kontinuitetu zapravo dodir s ilegalnim tržištem narkotika. Što se tiče analize kanalizacijskih voda to se u Bosni i Hercegovini ne radi, radi se u zemljama EU pod obvezno. Postoji mogućnost da se i to radi, samo bi za to trebalo jako mnogo novaca ili dogovoriti da se radi s nekom europskom zemljom. Ja stojim na raspolaganju sa svojim znanjima da napravim neke konekcije iako je to vrlo zahtjevno, jer ponekad se pokaže upravo od metabolita droga koje se nalaze u kanalizacijskoj vodi koliko je zapravo naše tržište blagonaklono osobito prema novim psihoaktivnim tvarima koje su danas sve rasprostranjenije”, rekao je Skočibušić, koji je ujedno i direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.