Na ovogodišnjem Napretkovom tjednu kulture u Mostaru, šestom po redu, predstavljena je knjiga „Izbavi nas od zla“, mostarskoga psihologa Marka Romića. Knjiga simptomatičnoga naslova govori o problematici patološkog kockanja, a u njoj je autor pretočio svoje petnaestogodišnje liječničko iskustvo u radu s patološkim kockarima i članovima njihovih obitelji.
Govoreći o knjizi istaknuo je da je knjiga „emotivno teška“.
„Problem je izuzetno težak i velik, jako je zahtjevno raditi s takvim ljudima, ljudima čije se obitelji i životi raspadaju. Posljedice ovog problema su stravične, radi se o uništenima životima djece i obitelji, raspadima brakova“, ističe dr. Romić koji je osnovao i vodi program tretmana patološkog kockanja, kroz Klub liječenih ovisnika o kockanju – KLOK, a član je i stručne skupine Vijeća Europe za ovisnost o online kockanju i igrama.
Komentirajući situacija s kockanjem u BiH, Romić je naglasio kako je situacija alarmantna.
„Siromaštvo, očito, jako doprinosi generiranju raznih ovisnosti, a među njima i kockanju. Situacija je, blago rečeno, katastrofalna. U radu s tim ljudima to osjećam, ali mi kao društvo nismo senzibilni za taj problem, ponašamo se kao da taj problem uopće ne postoji, sve dok se ne dogodi u našoj kući ili u našoj blizini“, rekao je Romić i izrazio riječi zahvale svima koji su pomogli da njegova knjiga nastane i bude predstavljena. Posebno je zahvalan predstavnicima crkve koja već 15 godina daje prostor u Franjevačkom samostanu u Mostaru da se okupljaju oni kojima je njegova pomoć potrebna.
Dr. Marko Romić diplomski i postdiplomski specijalistički studij završio je na Sveučilištu u Sarajevu, a doktorirao je na Sveučilištu u Mostaru.
Na pošast kockanja kao problem koji se gura pod tepih i dobrotu onog što čini dr. Romić ukazao je provincijal fra Jozo Grbeš.
Predsjednik Hrvatskog kulturnog društva Napredak Glavna podružnica Mostar Miroslav Landeka istaknuo je za Misao.hr da je to kulturno društvo organizacijom predstavljanja i nakladom knjige htjelo skrenuti pozornost javnosti na taj iznimno velik problem bh. društva.
„Svi znamo kakva je to pošast, koliko je ljudi njome zahvaćeno, kako su obitelji razorene. Ponosan sam što je ova knjiga, na jedan način, ‘Napretkov kulturni proizvod’. Mi smo nakladnici, naši su je članovi grafički oblikovali i cilj nam je da dođe do što većeg broja ljudi“, ističe Landeka.
Osvrčući se na Napretkov tjedan kulture Landeka je ustvrdio da je našao svoje mjesto „pod suncem“ u Mostaru, gradu koji sigurno ima najviše kulturnih događanja u BiH. Trebalo je biti maštovit, snalažljiv i različit od drugih kako bi bili prepoznati. Mislim da smo u tome uspjeli jer smo kroz proteklih pet godina predstavili kvalitetne, zanimljive i vrijedne kulturne sadržaje po kojima smo postali prepoznatljivi, ali i različiti od drugih , kazao je Landeka. Istaknuo je kako je manifestacija do sada donijela nekoliko značajnih izložbi umjetničkih slika i fotografija, više premijerno predstavljenih knjiga i monografija te koncerata i kazališnih predstava iz BiH i Hrvatske.
Kulturna manifestacija Napretkov tjedan kulture ove je godine proglašena od posebnog značaja za HKD Napredak. Otvorena je 11. travnja u Galeriji kraljice Katarine Kosača u Mostaru izložbom „Kronologija znaka“ akademskog slikara Marija Šunjića.