Umro je papa Franjo

Papa Franjo preminuo je na Uskrsni ponedjeljak, 21. travnja 2025., u 88. godini života u svojoj rezidenciji u vatikanskom Domu svete Marte.

U 9:45 sati, vatikanski kardinal Kevin Farrell objavio je smrt pape Franje iz Doma svete Marte ovim riječima: “Draga braćo i sestre, s dubokom tugom moram objaviti smrt našeg Svetog Oca Franje. Jutros u 7:35 rimski biskup Franjo vratio se u kuću Očevu. Cijeli svoj život posvetio je služenju Gospodinu i Njegovoj Crkvi. Učio nas je živjeti vrijednosti Evanđelja s vjernošću, hrabrošću i univerzalnom ljubavlju, posebno u korist najsiromašnijih i najmarginaliziranijih. S neizmjernom zahvalnošću za njegov primjer kao pravog učenika Gospodina Isusa, preporučamo dušu pape Franje beskrajnoj milosrdnoj ljubavi Jednoga i Trojedinog Boga.”

Pontifikat pape Franje: Crkva u službi milosrđa, dijaloga i promjena

Pontifikat pape Franje, koji je započeo 13. ožujka 2013., predstavlja jedno od najznačajnijih razdoblja u suvremenoj povijesti Katoličke crkve. Kao prvi papa iz Latinske Amerike, prvi isusovac i prvi koji je uzeo ime Franjo, Jorge Mario Bergoglio odmah je pokazao spremnost na promjene, simbolikom i djelima. Njegovo papinstvo obilježeno je naglaskom na milosrđu, siromaštvu, dijalogu, reformama i ekološkoj odgovornosti.

Od samog početka papa Franjo pokazao je jasnu naklonost prema onima koji su na marginama društva. Njegov jednostavan stil života i pozivi Crkvi da postane “Crkva za siromašne” jasno su ukazivali na povratak evanđeoskim korijenima. Vrhunac toga pristupa bio je Izvanredni jubilej milosrđa (2015. – 2016.), kada je cijela Crkva bila pozvana na djela milosrđa, opraštanja i suosjećanja. Papa je simbolično otvorio Sveta vrata, ne samo u Rimu, nego diljem svijeta, naglašavajući univerzalnost Božjeg milosrđa. Veliku pažnju pridaje i zaštiti okoliša, što se posebno očitovalo u enciklici Laudato si’. U tom dokumentu pozvao je na globalno “ekološko obraćenje”, upozorivši na destruktivne posljedice ljudskog djelovanja na planet. Ova enciklika naišla je na široku podršku i izvan crkvenih krugova, jer je ponudila moralnu dimenziju ekološkim izazovima.

Unutar Crkve, papa Franjo proveo je značajne reforme Vatikanske kurije radi veće transparentnosti i učinkovitosti. Osnovao je nove institucije za nadzor nad financijama i donio novu apostolsku konstituciju Praedicate Evangelium kojom je preustrojio Crkvu s ciljem približavanja vjernicima. Istovremeno je pokrenuo globalni sinodalni proces, kojim želi jačati sudjelovanje cijelog Božjeg naroda u odlučivanju, naglašavajući važnost zajedništva, slušanja i dijaloga.

Papa Franjo je i snažan zagovornik međureligijskog dijaloga. Njegovi susreti s velikim vjerskim vođama, poput patrijarha Kirila i velikog imama Al-Azhara, te povijesni posjet Iraku 2021. godine, pokazali su njegovu predanost izgradnji mostova između naroda i religija.

Kroz dokument Amoris Laetitia (Radost ljubavi), papa Franjo pokazao je pastoralnu osjetljivost prema obiteljima u složenim situacijama, otvarajući vrata većem razumijevanju i uključivosti, iako ne bez kontroverzi unutar Crkve.

Zaključno, pontifikat pape Franje obilježen je hrabrošću, jednostavnošću i otvorenošću. On Crkvu vidi kao živo tijelo koje treba biti u službi čovjeka – osobito onog koji pati, koji je isključen ili zaboravljen. Njegova vizija Crkve kao “poljske bolnice” i njegov poziv na duhovnu obnovu ostavljaju dubok trag u Crkvi 21. stoljeća.

Najnovije

Smislio slogan ‘Bilo kuda Kiki svuda’, boksao za NDH, bio pjesnik i najzgodniji Konavljanin

Teško da je postojao svestraniji Hrvat od Ratka Zvrka....

Od Habsburške Monarhije učinio je najjaču silu. Dva rata okončao je samostalno

Eugen Savojski Eugen Savojski bio je austrijski vojskovođa i državnik...

Karte za koncert “Vjerujem 2025.” dostupne na svim prodajnim mjestima diljem Hercegovine

Humanitarni koncert duhovne glazbe "Vjerujem 2025.", koji će se održati...

Mostar: Stanić Boreas raspisao natječaj za nova radna mjesta

Stanić Boreas, distributer svjetski poznatih brandova pića i duhanskih...

Stručnjaci iz Aircasha, Rimca, Infobipa dolaze u Mostar

Stručnjaci iz regionalnih i svjetskih tvrtki poput Aircasha, Sofascorea,...

Krokodilske suze sarajevskog medija zbog hrvatskog prijedloga izmjena Izbornog zakona

Mediji uključeni u kampanju opstrukcije ustavnog prava Hrvata da...