NTK 2025. – „Muka i nada“ korizmeni koncert za bariton i klavir

U okviru programa Napretkovog tjedna kulture 2025, danas, u utorak 8. travnja 2025. s početkom u 19 sati Siniša Markanović, bariton, i Bartolomej Stanković, klavir održat će koncert klasične glazbe.

Pažljivim odabirom programa koncerta, umjetnici su spojili korizmeni duh sa klasičnom glazbom, pa će se tako na programu pronaći skladbe koje su inspirirane Kristovom mukom, a s druge strane odabrana djela za klavir nadahnuta su Petrarkinim Sonetima, kao i grčkom mitologijom.

Na programu su djela skladatelja  Allessandra Stradella, Gabriela Faure, Ottorina Respighia, Franza Liszta, Johanna Sebastiana Bacha, te djela domaćih skladatelja poput Josipa Hatzea, Vilke Novaka i Darija Vučića.

Koncert će se održati u Galeriji kraljice Katarine  u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače.

Ovogodišnju kulturnu manifestaciju NTK, koja je proglašena od posebnog značaja za HKD Napredak, podržali su Središnja uprava HKD Napredak i Grad Mostar. Glavni medijski pokrovitelj je Federalna novinska agencija „FENA“.

Dobro nam došli!

Siniša MARKANOVIĆ

Rođen u Fojnici, diplomirao na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu, a zatim upisuje studije solo pjevanje na Muzičkoj akademiji u Sarajevu u klasi red. prof. mr. Ademe Pljevljak-Krehić, u čijoj je klasi diplomirao.

Sudjeluje u Erasmus+ Institut sv. Stanislava, Ljubljana. Član je ansambla Opere Narodnog Pozorišta Sarajevo. Na prvoj godini studija debitirao je u Operi narodnog Pozorišta Sarajevo u ulozi Pritschitsch u opereti Vesela udovica, F. Lehara.

U Operi Narodnog pozorišta Sarajevo ostvario je uloge u sljedećim opernim i operetnim projektima: Pritschitsch (Vesela udovica, Lehara), Glasnik (Traviata, Verdi), Fra Ilija Starčević i Smail-aga Čengić ( praizvedba opere Zmaj od Bosne, Horozić), Marinko (Mala Floramye, Tijardović), Jazavac (Ježeva kuća, Vauda), Sacristano (Tosca, Puccini), Bog Morfeus (Orfej u podzemlju, Offenbach), Carski povjerenika (Madama Butterfly, Puccini), Mike (Blue Monday, Gershwin), Antonio ( Figarov pir, Mozart), Dalmatinski izaslanik (praizvedba opere Tvrtko, kralj bosanski; A. Jažić).

Kao student Muzičke akademije u Sarajevu sudjelovao u projektima: Opereti „Bastien i Bastiena“ (Kolas), Internacionalni festival vokalne glazbe „InterVox“ 2018. godine u Osijeku, Koncert vokalnih solista Muzičke akademije Sarajevo, SVEM itd. Održao niz recitala i koncerata sakralne i svjetovne glazbe diljem Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Slovenije, Makedonije, Italije i Austrije.

Bartolomej STANKOVIĆ

Bosanskohercegovački pijanist i vanredni profesor na Katedri za klavir Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Muzičko obrazovanje započeo je u klasi prof. Bahrije Šabanović u Visokom (1997), a Srednju muzičku školu Sarajevo završava u klasi prof. Angeline Bojović-Pap (2006).

Magistrirao je klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. em. Pavice Gvozdić (2011). Postdiplomski  studij završio je u klasi pijaniste Federica Gianella na Steinway Academy u Veroni (2012).

Usavršavao se na seminarima eminentnih klavirskih pedagoga: A.Pisarev, G. Gruzman, N. Grubert, P. Eicher, J. J. von Armin, A. Čarkić, J. Pavić, G. Vidović i A. Dindo. Dobitnik je brojnih nagrada na državnim i internacionalnim takmičenjima, kao i Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu za projekt „KLAVIR – kroz historiju i građu“ .  

Održao je preko 70 solističkih koncerata u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Italiji i Austriji, a kao solist je nastupao uz Dubrovački simfonijski orkestar (Tvrđava Revelin, Dubrovnik), Kamerni simfonijski orkestar Zenica (Bosansko narodno pozorište, Zenica), a sarađivao je i sa Sarajevskom filharmonijom (Narodno pozorište, Sarajevo).

Izdavačka kuća Nota Bene Records (Zagreb) objavila je njegova tri nosača zvuka – kompakt diskove Balkan Madness BH edition, Voyage i Resonance sa djelima odabranih bh. kompozitora (2018, 2020, 2021). Snimljena djela za klavir, ukupno 33 bosanskohercegovačka kompozitora, su osim u fizičkom izdanju, objavljena i na velikom broju digitalnih platformi za slušanje muzike.

Nastupao je na festivalima poput Muzičkog biennala u Zagrebu, Fortepiana u Podgorici, Rijeka EU2020 u Rijeci, Baščaršijske noći u Sarajevu, Dani Vojina Komadine u Istočnom Sarajevu, Metaworld u Beogradu, Mostarsko proljeće u Mostaru, Zeničko proljeće u Zenici, Dani Matice hrvatske u Sarajevu i dr., a solističke koncerte je održao u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji, Crnoj Gori, Italiji, Austriji i Njemačkoj. Krajem 2023. godine održao je koncertnu turneju povodom obilježavanja 90. godišnjice rođenja kompozitora Vojina Komadine i tom prilikom izveo njegov cjelokupan klavirski opus.

Tijekom 2024. godine održao je niz solističkih koncerata s naglaskom na klavirski opus Ludwiga van Beethovena i Franza Liszta. Više informacija: www.bartolomejstankovic.com

Najnovije

Vitežanka Đurđica Čilić gostuje na Sveučilištu u Udinama

Vitežanka Đurđica Čilić, profesorica na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u...

Otvorena Međunarodna interdisciplinarna znanstvena konferencija 100 godina nakon A. B. Šimića

Međunarodna interdisciplinarna znanstvena konferencija u povodu 100. obljetnice smrti...

Susret predsjednice Buhač s hercegovačkim maslinarima

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač u svojemu se...

Posjet izaslanstva Vlade HNŽ-a Konjicu: Ugovor o prijenosu i implementiranju 3 milijuna KM

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač, ministar financija HNŽ-a...

Pero Galić objavio novi singl Posljednja šansa

https://www.youtube.com/watch?v=ztXIRLAo760&list=RDztXIRLAo760&start_radio=1 Jedan od najprepoznatljivijih rock vokala na ovim prostorima, Pero...

Najava 21. sjednice Predsjedništva HNS-a BiH

Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine održat će 21....