Nova informatička rješenja i sinergija dionika u sektoru mljekarstva

Odobrenje nastavka izvoza mlijeka iz Bosne i Hercegovine na tržište Europske unije potvrđuje da sektor mljekarstva, uz potporu nadležnih institucija i veterinarskih organizacija u Bosni i Hercegovini, zadovoljava visoke europske standarde, poručeno je s predavanja na temu “Primjena Uputstva o pregledu sirovog mlijeka namijenjenog javnoj potrošnji” koje je održano danas u Mostaru. Na skupu je sudjelovalo oko 70 predstavnika mjerodavnih institucija, inspekcijskih tijela te industrije mljekarstva.

“Okupili smo se da podijelimo iskustva vezano za dvogodišnji težak posao u sektoru mljekarstva koji smo, na neki način, zajednički zaokružili te smo pritom pokazali jaku sinergiju između privatnog, administrativnog i inspekcijskog sektora”, istaknuo je u uvodnom obraćanju dr.sci. Sanin Tanković, direktor Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Ovaj skup organiziran je u suradnji s Uredom za veterinarstvo BiH te predstavlja doprinos Agencije za sigurnost hrane BiH unaprjeđenju sustava otkupa sirovog mlijeka i službenih kontrola u sektoru mljekarstva u Bosni i Hercegovini, što ima izravan utjecaj i na zaštitu zdravlja potrošača.

Jedan od pokazatelja napretka u tom procesu je web aplikacija „FarmLab“ koja je proizvod i donacija “Udruženja mljekarske industrije u Bosni i Hercegovini” javnom sektoru. Inspekcijskim tijelima ova će aplikacija omogućiti učinkovitiji rad i poduzimanje mjera, dok će mjerodavne institucije u svakom trenutku imati ažurirane podatke o stanju otkupa sirovog mlijeka u Bosni i Hercegovini. Predstavnicima inspektorata u svečanom dijelu skupa dodijeljene su lozinke za korištenje aplikacije.

Ove aktivnosti su u skladu s akcijskim planom izrađenim nakon posljednjeg audita Glavne uprave za zdravlje i sigurnost hrane Europske komisije (DG SANTE) u sektoru mljekarstva u našoj zemlji koji je bio jedna od tema predavanja predstavnika Ureda za veterinarstvo BiH. Na skupu je, također, predstavljena uloga Agencije za sigurnost hrane BiH u sektoru mljekarstva, a o izazovima u pogledu proizvodnje i kvalitete sirovog mlijeka izlaganje je imao predstavnik „Udruženja mljekarske industrije u Bosni i Hercegovini”.

U zaključcima predavanja iskazana je potreba dosljedne primjene Uputstva o pregledu sirovog mlijeka namijenjenog javnoj potrošnji te je nadležnim entitetskim ministarstvima preporučeno da u suradnji s Agencijom i Uredom organiziraju edukacije veterinarskih organizacija i laboratorija o njihovoj ulozi u primjeni navedenog propisa. Jedan od zaključaka skupa odnosi se i na izvještavanje DG SANTE o provedenim aktivnostima iz akcijskog plana, a osobito o elektronskom sustavu koji koristi većina mljekara izvoznica.

Najnovije

Pavone iz Širokog Brijega zapošljava šnajderice

Poznati domaći brend Pavone, prepoznatljiv po kvalitetnim proizvodima handmade...

Mostar: Vjeronauk za studente i mlade o Mesijanskoj tajni

U srijedu 26. studenoga se nastavlja vjeronauk (tribine) za...

U tijeku upisi druge generacije online studija o AI-u

Upisi druge generacije diplomskog studija Primjene umjetne inteligencije (AI)...

Umjetničko-aktivistička postavka: Stolice koje govore

Inicijativa građani/na Mostara u srijedu, 26.11.2025. godine, na Španskom...

Izvrsni rezultati Gimnastičkog kluba Libertas Mostar na Gimnastičkom kupu u Konjicu

Gimnastički klub Libertas Mostar ovog vikenda nastupio je na...

Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a u Federaciji BiH

Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a obilježava se u ponedjeljak,...

Susret zborova u Širokom Brijegu

Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava u BiH u suorganizaciji...