Vlasti u BiH podijelile 383 milijuna KM za 12.200 udruženja, preko 1.800 povezano sa strankama

U posljednjih pet godina u BiH potrošeno je najmanje 383 milijuna maraka na financiranje 12.200 udruga, pokazuju podaci iz Registra grantova Transparency Internationala u BiH, koji je podatke prikupio od svih razina vlasti. Čak 64 milijuna KM dobile su udruge koje se mogu direktno povezati s političkim strankama, jer su čelnici 1807 udruga bili na kandidacijskim listama u posljednja tri izborna ciklusa.

Ovi podaci nisu ni potpuni, jer 27 općina, gradova, entitetskih i kantonalnih ministarstava nije dostavilo informacije, a sve je prisutniji trend da velike iznose novca za udruge dijele profitabilna javna poduzeća, piše transparentno.ba.

TI BiH je usporedio podatke o udrugama koje su primale javna sredstva s Registrom dužnosnika i identificirao 344 udruge čija odgovorna lica obnašaju javnu funkciju, a na njihovo financiranje je potrošeno 16 milijuna KM u prethodnih pet godina. Od toga, 83 udruge vode rukovoditelji (direktori i članovi nadzornih odbora) javnih poduzeća, dok su na čelu 184 udruge rukovoditelji javnih ustanova. Tu je i 77 udruga koje vode izabrana i imenovana lica, odnosno osobe koje obnašaju neku od političkih funkcija.

Zlouporabe i sukob interesa

Javni novac u većini slučajeva dijelio se bez ikakvih kriterija i javnih poziva, na što revizori upozoravaju iz godine u godinu na svim razinama, a ovaj problem prepoznat je i u strategijama za borbu protiv korupcije.

S druge strane, proračunska sredstva zloupotrebljavaju se za financiranje podobnih udruga ili čak za troškove izbornih kampanja. TI BiH je u proteklom razdoblju podnosio prijave protiv čelnika udruga koji su se nalazili u direktnom sukobu interesa, jer su istodobno obnašali javnu funkciju, ali nije bilo adekvatne reakcije.

Nakon prijave protiv bivšeg savjetnika Predsjednika Republike Srpske Milana Tegeltije, vlast u RS-u ekspresno je izmijenila zakon i legalizirala sukob interesa u financiranju nevladinih organizacija iz proračuna. Time je omogućeno svim dužnosnicima da imaju svoje NVO-e i primaju neograničene iznose javnih sredstava, pod uvjetom da za rad u udruzi ne primaju plaću. Podsjećamo da je cilj ovog zakona bio spriječiti dužnosnike da proračunski novac dijele svojim udrugama i privatnim poduzećima, pa se pojava sukoba interesa nikako nije smjela svoditi samo na primanje plaće, čime je nanesena ogromna šteta.

Dodatno, revizori u RS-u utvrdili su da se sredstva odobravaju udrugama koje ih nenamjenski troše, ali unatoč nekoliko sudskih presuda u korist TI BiH-a i reakciji Ombudsmana, resorno ministarstvo u Vladi RS-a i dalje skriva te informacije.

Također, u Federaciji BiH od 2013. godine ne postoji nadležna komisija koja odlučuje o sukobu interesa, dok institucije koje dodjeljuju javna sredstva potpuno ignoriraju postojanje zakona i činjenicu da je udrugama koje vodi javni dužnosnik zabranjeno primiti više od 10.000 KM godišnje, odnosno 50.000 KM za udruge iz područja kulture i sporta.

Brčko Distrikt daje najviše novca

Najviše novca dijeli se na lokalnoj i kantonalnoj razini, ali značajan iznos dijelile su u prethodnom razdoblju i entitetske vlade.

U usporedbi s visinom proračuna, uvjerljivo najveći postotak dijeli Vlada Brčko Distrikta, koja za financiranje NVO-a izdvaja 16,8 milijuna KM godišnje. Distrikt su u navedenom razdoblju potresale brojne afere oko raspodjele tog novca, ali vlast je kasnije provela značajnu reformu usvajanjem poboljšanog zakona o sukobu interesa.

Također, iznos sredstava za financiranje udruga povećava se iz godine u godinu, a jedini pad zabilježen je 2020. godine kada je zbog pandemije COVID-19 naplaćeno značajno manje javnih prihoda.

Ovi podaci dovoljno govore o razini političke kontrole nad financiranjem civilnog sektora iz proračuna. Sredstva se dijele udrugama koje često nemaju ni web stranicu, ne objavljuju izvješća o radu, niti navode u koje svrhe troše javna sredstva.

S druge strane, novim zakonom nepodobnim udrugama u Republici Srpskoj vlast namjerava ograničiti rad i označiti ih kao “strane agente” ukoliko se financiraju iz europskih ili drugih fondova. Iste te fondove koristi i sama vlast, koja kroz ovaj zakon pod krinkom transparentnosti pokušava ograničiti rad nepodobnih udruga, dok ne postoji ni minimum transparentnosti u financiranju “vladinih nevladinih organizacija”.

Najnovije

Jablanica: Održana panel rasprava pod nazivom “Žene u lokalnoj zajednici”

Inicijativa građanki/na Mostara održala je panel raspravu pod nazivom...

Kumovi dobre zabave snimili su spot za pjesmu Eh da si kraj mene

Pjesma Eh da si kraj mene grupe Kumovi izražava duboku emotivnu čežnju i...

Ministrica Duraković s predstavnicima sveučilišta u Podgorici: Podrška regionalnom akademskom povezivanju

U nastavku posjete Crnoj Gori, federalna ministrica obrazovanja i...

Predsjednik Cvitanović čestitao Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom

Predsjednik HDZ-a 1990 i izaslanik u Domu naroda Parlamentarne...

Međugorje: Trgovina UPIM zapošljava

Tvrtka Mališić MP d.o.o. Čitluk objavljuje natječaj za prijem...

Ministrica Duraković u radnoj posjeti Crnoj Gori – Fokus na regionalnu suradnju u obrazovanju i znanosti

Federalna ministrica obrazovanja i nauke, prof. dr. Jasna Duraković,...

Baka Anica iz Radišića: U 94. godini i dalje obrađuje zemlju i poručuje  “Slabiće nitko ne voli!”

U još jednoj epizodi emisije „Velike priče ,malih ljudi“...

Predsjednik Cvitanović poželio papi Lavu XIV. da bude istinski sljedbenik Isusa Krista

Predsjednik HDZ-a 1990 i izaslanik u Domu naroda Parlamentarne...