Obilježen Dan sigurnijeg interneta u Mostaru

Udruženje “Dignitet” iz Mostara organizovalo je panel diskusiju povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta  na temu “Cyber bullying i online izazovi mladih”, uz prateći umjetnički performans, u utorak, 11. februara, u Centru za kulturu Mostar. Ovaj događaj okupio je stručnjake, prosvjetne radnike, roditelje i mlade kako bi zajednički ustanovili  izazove digitalnog doba i pronašli rješenja za prevenciju cyber nasilja.

Program je započeo performansom, čiji su autori Iris Dugalić i Haris Hodžić, a u kojem su mladi aktivisti Digniteta – Džana Kalajdžić, Teo Sandžaktar-Bijedić i Haris Hodžić – kroz interpretaciju negativnih komentara s popularnih portala ukazali na sveprisutan govor mržnje u društvu. Njihova poruka bila je jasna: negativni komentari su refleksija unutrašnjih frustracija pojedinaca i ne treba ih doživljavati lično.

Panel diskusija otvorila je važna pitanja cyberbullyinga i drugih problema s kojima se mladi suočavaju u digitalnom prostoru. Prof. dr. Franjo Lovrić govorio je o ulozi sporta u razvoju mladih, naglasivši da je važno usmjeravati ih ka zdravim navikama i umanjiti zavisnost od tehnologije. Prof. dr. Sandi Dizdarević upozorio je na ozbiljan problem nedostatka strategije za suzbijanje cyber kriminala u Bosni i Hercegovini. Psihoterapeutkinja Maja Kajtaz podijelila je iskustva iz prakse, ukazujući na negativne posljedice neadekvatnog korištenja digitalnih tehnologija kod djece i mladih. Psihologinja Iris Dugalić govorila je o problemu prekomjerne upotrebe mobilnih telefona i njegovom uticaju na mentalno zdravlje, dok je prof. mr. Edisa Demić istakla važnost roditeljskog prisustva u životima djece.

U sklopu programa izveden je drugi performans u kojem je ilustrirano kako se odvija Cyber bullying. Nakon performansa publika je imala priliku da postavlja pitanja i dijeli svoja iskustva. Jedna od učenica podijelila je priču o anonimnom profilu na Instagramu koji širi negativne komentare o učenicima jedne mostarske osnovne škole, navedeni profil je prijavljen policiji.

- Oglas -
FIS oglas za posao

. Među prisutnima su bili učenici, nastavnici, profesori,  direktori osnovnih i srednjih škola, kao i predstavnici predškolskih ustanova. Također, na događaju su bili prisutni iz Regulatorne agencije za komunikaciju (RAK), MUP HNK, Ministarstva obrazovanja nauke kulture i sporta, predstavnici Centara za socijalni radi, mediji i brojne nevladine organizacije,

Ovim događajem Udruženje “Dignitet” poslalo je snažnu poruku o značaju edukacije u prevenciji cyber nasilja i šteta koje digitalni svijet može prouzrokovati mladima. Događaj je pokazao da je zajednički angažman stručnjaka, roditelja i nastavnika ključan za stvaranje sigurnijeg digitalnog okruženja. Ovo je bio završni događaj u sklopu  projekta “Kreativni iskorak”koji podržava Grada Mostar.

Najnovije

Delegacija MMF-a posjetila Ministarstvo civilnih poslova BiH

Šef kabineta ministrice civilnih poslova Bosne i Hercegovine Davor...

Javni poziv za popunu pozicija za projekt ”Program kućne njege – Srce Posušja” Istaknuto

Crveni križ općine Posušje, za potrebe projekta „PROGRAM KUĆNE...

Vlada HNŽ-a: 266.961,42 KM za provedbu sistematskih pregleda u osnovnim školama

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na današnjoj je telefonskoj sjednici usvojila...

U Fojnici predstavljanje monografije “Čuvari i promotori kulture u Gradu na Neretvi” Miroslava Landeke

Predstavljanje iznimno vrijedne monografije “Čuvari i promotori kulture u...

Umjetnost u srcu prirode: Ekološka likovna kolonija stiže u Peć Mline ove subote

U sklopu manifestacije Kulturno-športsko ljeto općine Grude 2025., u...

Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku

Prosječan korisnik pametnog telefona, tijekom dana, pogleda oko stotinjak...