Marina Pedneš: “HDZ-u su najbitniji partneri koji će nam omogućiti da usvojimo izborni zakon”

Na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine vođeni su razgovori o europskom putu zemlje, ali i o aktualnoj političkoj krizi.

Marina Pendeš, delegatkinja HDZ-a BiH, istaknula je da je za ovu stranku europski put Bosne i Hercegovine jedan od dva ključna vanjskopolitička cilja.

“Trudili smo se kroz angažman naših ministara i predsjedavajuće Vijeća ministara, gospođe Borjane Krišto, da se europski zakon što prije usvoji. Na tom putu nismo uvijek imali puni uspjeh, ali aktivnosti koje su nas dovele u ovu situaciju, gdje institucije Bosne i Hercegovine ne mogu da funkioniraju bez usvojenog budžeta, nisu odgovorne ni opravdane”, rekla je Pendeš za BHRT.

Govoreći o inicijativi za smjenu kadrova SNSD-a u Zastupničkom domu, Pendeš je naglasila da “svaka politička odluka mora biti dobro promišljena kako bi se izbjegle negativne posljedice”. Također je izrazila stav da je u složenoj političkoj situaciji nužno postići dogovor kroz dijalog, a ne izazivati dodatne krize.

Osvrnula se i na glasanja u Parlamentarnoj skupštini te poručila da su usvojena dva europska zakona – Zakon o graničnoj kontroli i Zakon o zaštiti osobnih podataka Bosne i Hercegovine. “Pojedini tvrde da je bitna samo kvantiteta, a ne kvaliteta zakona, ali mi ćemo ih svakako usklađivati s europskim standardima kroz pregovore”, dodala je.

Govoreći o odnosima unutar vlasti, Pendeš je jasno poručila: “Za HDZ BiH najbitniji su partneri koji će nam omogućiti da usvojimo izborni zakon. Ne možemo djelovati bez suradnje s predstavnicima političkih stranaka koje imaju najveću podršku biračkog tijela.”

Na kraju, osvrnula se i na izjave o političkim previranjima i kritikama koje dolaze iz opozicije: “U Bosni i Hercegovini već dvije godine imamo situaciju u kojoj pojedinci ne znaju jesu li u vlasti ili u opoziciji. Oni koji imaju ministre u Vijeću ministara ne mogu glasati protiv onoga što njihovi predstavnici predlažu. To je znak političke neozbiljnosti.”

Pendeš je zaključila da će HDZ BiH nastaviti raditi na ostvarivanju svojih političkih ciljeva kroz dijalog sa svim relevantnim partnerima te da su europske integracije Bosne i Hercegovine prioritet.

Najnovije

Finalni umjetnički performans mladih Mostara – „Global Art Fusion“

Agencija lokalne demokracije (LDA) Mostar poziva medije da ispratite...

Zlatna povleja Matice hrvatske za monografiju “Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku”

Monografija „Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku“ autora Dragana...

Odlazak doajena novinarstva i kroničara suvremene povijesti Mostara

U 79. godini života preminuo je Šemsudin Zlatko Serdarević, doajen mostarskog novinarstva,...

Počela izgradnja novog terminala Zračne luke Mostar, vrijednog 1,5 milijuna maraka

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić i predsjednica Vlade Hercegovačko...

Bošnjak u Berlinu sudjelovala na konferenciji o reformama tržišta rada

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak, na...

Milan Sitarski: Lagumdžija je mahanjem zemljovidom trećeg entiteta u sred Vijeća sigurnosti internacionalizirao hrvatsko pitanje

Član Stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja Milan Sitarski...

FMOZ poziva akademsku i istraživačku zajednicu na prijavu projekata iz znanosti i inovacija

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti poziva univerzitete, znanstveno-istraživačke institucije,...

Narodno pozorište RS-a s „Gospođom Olgom“ gostuje na Mostarskom proljeću

Već tradicionalni sudionik kazališnoga programa Mostarskoga proljeća, ansambl Narodnoga...