Izložbom započeli »Dani pobijenih hercegovačkih franjevaca«

Hrvatsko muzejsko društvo organiziralo je ove godine jubilarnu 20. Noć muzeja, najveću muzejsku manifestaciju koja se neprekinuto održava od 2005. Na samom početku u ovoj manifestaciji sudjelovalo je svega nekoliko zagrebačkih muzeja, da bi prošlih godina bilo uključeno oko 250 muzeja, galerija i drugih baštinskih institucija iz Hrvatske i inozemstva. Tema je ovogodišnje Noći muzeja »Muzeji – vidljivi i nevidljivi«.

Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg i ove su godine sudjelovali u hrvatskoj Noći muzeja bogatim programom koji spaja umjetnost, povijest i duhovnost. Večeras, 31. siječnja, u 19.00 otvorena je izložba pod nazivom »Materijalizirana transcendentalnost: Božjim svjetlom otkriveni« koja je posvećena 80. obljetnici jugokomunističkog ubojstva 66 hercegovačkih franjevaca, tijekom i u poraću Drugog svj. rata. Program je vodila Željka Šaravanja.

Na samom početku uvodni pozdrav imao je ravnatelj Franjevačkog muzeja i galerije, gvardijan samostana na Širokom Brijegu, fra Ivan Marić. Nakon uvodnog pozdrava, kustos Josip Mijić kratko je predstavio samu manifestaciju Noći muzeja. Povjesničar umjetnosti i jedan od autora teksta u katalogu izložbe Tomislav Ćavar predstavio je izložbu te pobliže pojasnio kako su nastale izložene skulpture. Drugi je autor teksta za katalog izložbe fra Dane Karačić.

Izložbu je otvorio fra Miljenko Stojić, vicepostulator postupka mučeništva »Fra Leo Petrović i 65 subraće«. Time su započeli ovogodišnji Dani pobijenih hercegovačkih franjevaca.

Kustosi Josip Mijić i Ana Naletilić Ivanković oblikovali su jedinstvene skulpture u litofan tehnici koje pod svjetlom otkrivaju likove pobijenih franjevaca. Skulpture, koje na prvi pogled izgledaju apstraktno, svojim oblikom skrivaju likove pobijenih franjevaca, a njihova prava priroda otkriva se tek uporabom unutarnjeg svjetla. Svjetlost ne samo da osvjetljava, već simbolično progovara – otkrivajući priče žrtve, sjećanja i budi duhovne transcendencije. Izložba postaje mjesto gdje se nevidljiva prošlost materijalizira i postaje dostupna našim osjetilima i razumijevanju. Pobijeni franjevci su u svojoj punini prikazani kao svjedoci vjere i žrtve. Svjetlost koja prolazi kroz njihove materijalizirane oblike predstavlja Božje prisustvo koje ih iz tame podiže u svjetlost istine i sjećanja. Ovim činom, njihova se priča ne završava u prolaznom, već postaje trajna duhovna poruka, osvjetljavajući put svima koji traže istinu, nadu i vječni smisao u vjeri.

Izložba ostaje otvorena do 5. ožujka 2025. O svemu se može čitati i na mrežnoj adresi www.fmg-sb.com.

Najnovije

Karte za koncert “Vjerujem 2025.” dostupne na svim prodajnim mjestima diljem Hercegovine

Humanitarni koncert duhovne glazbe "Vjerujem 2025.", koji će se održati...

Mostar: Stanić Boreas raspisao natječaj za nova radna mjesta

Stanić Boreas, distributer svjetski poznatih brandova pića i duhanskih...

Stručnjaci iz Aircasha, Rimca, Infobipa dolaze u Mostar

Stručnjaci iz regionalnih i svjetskih tvrtki poput Aircasha, Sofascorea,...

Krokodilske suze sarajevskog medija zbog hrvatskog prijedloga izmjena Izbornog zakona

Mediji uključeni u kampanju opstrukcije ustavnog prava Hrvata da...

Praljkova knjiga je šund, a Milutin Kekin je umjetnik!!

Donosimo vam komentar čitatelja na članak Šef samostalnih umjetnika tvrdi:...

Pjesma za dušu: Ićo pjeva o ljubavi koja nikad ne odustaje

Ivica Sikirić Ićo predstavlja pjesmu i spot "Dok srce ne...

Najava: Javna tribina EUROPSKI MODEL FEDERALIZMA KAO ODGOVOR NA SEPARATIZAM I UNITARIZAM

Hrvatska kulturna zajednica Troplet organizira javnu tribinu Europski model federalizma...