Na današnjem zasjedanju Monitoring komiteta Vijeća Europe, u sklopu redovitog zasjedanja Parlamentarne skupštine Vijeća Europe u Strasbourgu, Sabina Ćudić imenovana je na poziciju izvjestiteljice Parlamentarne skupštine Vijeća Europe za Gruziju.
Ovo je prvi put u 23 godine članstva Bosne i Hercegovine u Vijeću Europe da je delegat iz Bosne i Hercegovine izabran na poziciju izvjestitelja za zemlju članicu.
Ova odgovorna pozicija podrazumijeva nadzor nad stanjem u zemlji članici od strane Ćudić u ulozi izvjestiteljice, uz podršku tajništva Vijeća Europe, kroz redovite posjete s ciljem utvrđivanja činjenica u područjima kao što su održavanje izbora, stanje u pravosuđu, vladavina prava i provedba presuda Europskog suda za ljudska prava. Izvjestitelji na kraju podnose izvještaj i rezoluciju Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe.
“Ova je pozicija vrlo tražena i iznimno važna iz više razloga – trenutna kriza u Gruziji, među ostalim uzrokovana i ruskim utjecajem, kao i odluka gruzijskih vlasti da prekinu pregovore s Europskom unijom, zahtijeva osjetljive diplomatske korake. Istovremeno, tema ruskog utjecaja na suverene zemlje nije nepoznata Bosni i Hercegovini i Zapadnom Balkanu, i važno je da upravo netko iz Bosne i Hercegovine s pozicije autoriteta može govoriti o ovoj temi. Čast mi je što sam u manje od dvije godine kao predstavnica Bosne i Hercegovine u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe najprije izabrana za dopredsjednicu Europskih liberala u Vijeću Europe, a sada i za izvjestiteljicu u vrlo važnoj, višegodišnjoj misiji nadzora nad ispunjavanjem obveza Gruzije, kao prva osoba iz Bosne i Hercegovine na takvoj poziciji. Jasno je da u ovom mandatu u Strasbourgu vodimo proaktivniju i dinamičniju politiku.
Zahvaljujem kolegama na kandidaturi, a danas i na širokoj podršci te službenom izboru na ovu poziciju. Naravno, moj fokus jest i ostaje rad u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i procesi koje sam tamo započela, dok je pozicija izvjestiteljice samo još jedna europska platforma s koje mogu utjecati na europske i regionalne procese.”