Današnje izdanje tiskovine Dnevni avaz donosi razgovor s predsjednicom Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marijom Buhač, objavljen pod naslovom ”Teret kataklizme u Jablanici nadilazi naše mogućnosti”. Razgovor je vodila novinarka Meliha Smajkić, a na stranici Vlade prenosimo ga u cijelosti:
Marija Buhač na čelu je Vlade Hercegovačko-neretvanske županije nešto više od godinu dana. Upravo je protekla godina u ovomu dijelu BiH bila prilično izazovna i obilježena brojnim događajima. Predsjednica Vlade HNŽ-a u intervjuu za naš list osvrće se na neke od njih, od kataklizme u Jablanici i u Konjicu do štrajka prosvjetnih djelatnika, ali govori i o odnosima u radu županijske Vlade u kojoj su kadrovi triju stranaka, HDZ-a BiH, SDA i SDP-a.
Možete li, u najkraćemu, rezimirati proteklu godinu? Koliko ste zadovoljni radom Vlade HNŽ-a na čijem ste čelu?
Godinu iza nas obilježili su brojni izazovi tako da je teško u nekoliko rečenica napraviti rezime svih tih događanja. Ako govorimo isključivo o radu Vlade, mislim da smo odgovorili zadaći, ali uvijek ističem kako će konačan sud o našemu radu dati žitelji ove županije.
Nažalost, u dijelu HNŽ-a, u Konjicu i u Jablanici, dogodile su se smrtonosne poplave. Tragično su izgubljena 24 života, brojne obitelji su razorene, katastrofa je ostavila pustoš, materijalna šteta je ogromna… Jasno je kako Vlada HNŽ-a nije u mogućnosti podnijeti teret saniranja posljedica te kataklizme, ali je li se moglo učiniti više? Imate li kontakte s višim razinama vlasti u svezi s obnovom tih područja?
Spomenuvši izazove u protekloj godini, mislila sam i na strašnu tragediju koja je pogodila Jablanicu i Konjic kada su 24 naša sugrađanina izgubila život, a brojni ostali bez domova, uz iznimnu materijalnu štetu i na privatnoj i na javnoj imovini. Kao Vlada, i u toj smo izvanrednoj situaciji učinili maksimum kako bismo život na tomu prostoru koliko-toliko vratili u normalne okvire. Prvih je dana fokus bio na spašavanju i potrazi za nestalima, a potom na pružanju materijalne potpore i žurnom saniranju posljedica, za što smo dosad izdvojili više od 6,5 milijuna KM. Teret ove kataklizme daleko nadilazi naše mogućnosti i naravno da komuniciramo i s drugim razinama vlasti, zajednički tražeći najbolja rješenja za pomoć i obnovu nastradalih područja. I ovom prigodom zahvaljujem prijateljima iz okruženja koji su nam među prvima nesebično priskočili u pomoć.
Štrajk prosvjetnih djelatnika je, umjesto dijalogom i postizanjem rješenja, prekinut sudskom odlukom.
Duboko sam razočarana time što štrajk prosvjetnih djelatnika nije okončan dijalogom socijalnih partnera nego o njegovoj zakonitosti mora odlučivati sud. No, bez obzira na konačnu sudsku odluku, jedino dugoročno i održivo rješenje jest postizanje dogovora, a naša spremnost za razgovore nikada nije bila upitna.
Na poziciji ste na kojoj puno toga ovisi o politici. Kako funkcionira Vlada u kojoj su HDZ BiH, SDA i SDP?
Našu suradnju mogu ocijeniti vrlo korektnom. Razumljivo je da neka pitanja traže više vremena, energije i dijaloga, ali na kraju sve odluke donosimo usuglašeno, što pokazuje i činjenica da Vlada nije imala zastoja u radu. Očekujem da ćemo na tim temeljima uspješno broditi i kroz ostatak mandata.