Komemoracija za pok. akademika Veselka Koromana

Društvo hrvatskih književnika Herceg-Bosne i Odjel za kulturu, sport i medije Glavnoga vijeća HNS-a BiH organiziraju komemoraciju za pok. akademika Veselka Koromana u ponedjeljak, 13. siječnja 2025., u 11 sati u Galeriji kraljice Katarine Kosača u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru-

Komemoracija je otvorena za sve koji žele doći i tako odati počast Veselku Koromanu.

Veselko Koroman

Veselko Koroman rođen je 7. travnja 1934. godine u Radišićima kraj Ljubuškoga, a preminuo je 7. siječnja 2025. godine u Mostaru u 91. godini života.

Objavio je više od četiri stotine pjesama, od čega je njih stotinjak uvršteno u sedamdeset i jednu antologiju, a više ih je doživjelo prijevode na engleski, francuski, njemački, talijanski, španjolski i druge jezike. Napisao je više od četrdeset knjiga poezije i proze, od čega nekoliko zbirka izabranih pjesama, a objavljena su i Koromanova sabrana djela. Bio je članom hrvatskoga centra PEN-a, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne (prvi predsjednik DHK HB, 1993. – 1996., i prvi glavni urednik Osvita), Društva hrvatskih književnika u Zagrebu i Akademije znanosti i umjetnosti Bosne i Hercegovine, a bio je i članom bivšeg Udruženja književnika Bosne i Hercegovine. Radio je kao gimnazijski profesor i lektor, uređivao je sarajevski časopis Život (1969. – 1972.) i mostarski Osvit (1995. – 1998.). Sastavio je antologije Hrvatsko pjesništvo Bosne i Hercegovine od Lovre Šitovića do danas (1990.), Hrvatska proza Bosne i Hercegovine od Matije Divkovića do danas (1995.) i Hrvatska drama Bosne i Hercegovine od Matije Divkovića do danas (2008.). Jedan je od potpisnika (S. Bašić, V. Koroman, V. Lukić, M. Marjanović, N. Martić, V. Pavlović i M. Pešorda) teksta „Kad ćemo odgovoriti Grgi Gamulinu” 28. siječnja 1971., poznatoga kao „Pismo sedmorice i „Sarajevska deklaracija o hrvatskom jeziku“.

Dobitnik je „Poletove“ nagrade za prozu, nagrade Udruženja književnika Bosne i Hercegovine za poeziju, „Goranov vijenac“ za ukupni književni rad, nagrade „Dubravko Horvatić“ za poeziju i nagrade Antun Branko Šimić za životno djelo te mnogih drugih priznanja. Na jubilarnoj 25. smotri Croatia rediviva ča-kaj-što u Selcima na otoku Braču okrunjen je maslinovim vijencem 2015. Bio je hrvatski kandidat za Nobelovu nagradu za književnost 2018.

Najnovije

Karte za koncert “Vjerujem 2025.” dostupne na svim prodajnim mjestima diljem Hercegovine

Humanitarni koncert duhovne glazbe "Vjerujem 2025.", koji će se održati...

Mostar: Stanić Boreas raspisao natječaj za nova radna mjesta

Stanić Boreas, distributer svjetski poznatih brandova pića i duhanskih...

Stručnjaci iz Aircasha, Rimca, Infobipa dolaze u Mostar

Stručnjaci iz regionalnih i svjetskih tvrtki poput Aircasha, Sofascorea,...

Krokodilske suze sarajevskog medija zbog hrvatskog prijedloga izmjena Izbornog zakona

Mediji uključeni u kampanju opstrukcije ustavnog prava Hrvata da...

Praljkova knjiga je šund, a Milutin Kekin je umjetnik!!

Donosimo vam komentar čitatelja na članak Šef samostalnih umjetnika tvrdi:...

Pjesma za dušu: Ićo pjeva o ljubavi koja nikad ne odustaje

Ivica Sikirić Ićo predstavlja pjesmu i spot "Dok srce ne...

Najava: Javna tribina EUROPSKI MODEL FEDERALIZMA KAO ODGOVOR NA SEPARATIZAM I UNITARIZAM

Hrvatska kulturna zajednica Troplet organizira javnu tribinu Europski model federalizma...