Ekrani, crtići, igre i dopamin: Kako tehnologija utječe na razvoj djece?

U današnjem digitalnom dobu, ekrani, igre i društvene mreže postali su nezaobilazan dio života djece, no njihova prekomjerna upotreba može imati ozbiljan utjecaj na razvoj dječjeg mozga. Stručnjaci upozoravaju na sveprisutnu opasnost – dopaminsku ovisnost koju tehnologija stvara kod najmlađih.

Posljedice prekomjerne upotrebe ekrana

Rana izloženost ekranima, posebno kod vrlo male djece, može dovesti do ozbiljnih razvojnih problema. Stručnjaci ističu da djeca koja previše vremena provode pred ekranima često pokazuju simptome poput usporenog razvoja govora i motorike, smanjene sposobnosti za koncentraciju, pa čak i emocionalne nestabilnosti. Dodatno, prekomjerno izlaganje tehnologiji dovodi do pasivnog stanja djece, poput hipnoze, gdje su nesposobna reagirati na prirodne podražaje iz okolnog svijeta.

Dopamin: Hormonski pokretač ovisnosti

Kako ekrani utječu na dječji mozak? Naša djeca nisu ovisna o sadržaju koji gledaju na ekranima, nego o ugodi koju osjećaju tijekom gledanja – to je ono što aktivira dopamin, hormon nagrade. Svaki lajk, nova razina u igrici ili čak zanimljiv video na društvenim mrežama izaziva prekomjerno lučenje dopamina, stvarajući tako ciklus koji djeca teško mogu prekinuti. Ovo može rezultirati ovisnošću o ekranima, ali i problemima u ponašanju, koncentraciji i socijalnim vještinama.

Što kaže struka?

Znanstvena istraživanja već su dokazala da tehnološka ovisnost može imati dugoročne posljedice na zdravlje dječjeg mozga, zbog čega se stručnjaci slažu da je nužno postaviti jasne granice u vezi s vremenom koje djeca provode pred ekranima. Štoviše, promjene u ponašanju i razvojne smetnje često se mogu ispraviti ukidanjem izloženosti ekranima i vraćanjem na zdravije, prirodne podražaje. Roditelji igraju ključnu ulogu u smanjenju negativnih utjecaja, postavljanjem dosljednih granica i davanjem osobnog pozitivnog primjera.

Kako pravilno postaviti granice?

Iako tehnologija ne može biti potpuno eliminirana iz života djece, mjera je ključna. Razumijevanje ozbiljnosti situacije i postavljanje jasnih granica pomoći će djeci da razviju zdrave navike. Na taj način roditelji mogu spriječiti dugoročne posljedice koje neozbiljno pristupanje ovoj temi može izazvati.

Više o tome kako ekrani i društvene mreže mijenjaju dječji mozak i kako roditelji mogu donijeti mudre odluke, saznajte u najnovijoj epizodi podcasta “Rastući s djecom”.

U razgovoru s psihologinjom i neurofeedback terapeutkinjom Ankicom Baković, dobit ćete korisne savjete i smjernice za očuvanje zdravlja i ravnoteže u digitalnom svijetu.

Najnovije

Velike stepenice Run – Utrka 112 stepenica povodom dana bez lifta

Treće izdanje jedinstvene utrke Velikim mostarskim stepenicama održat će se u...

Zašto su separatizam i unitarizam podjednako opasni po BiH

Unitarizam i separatizam kao dvije izrazito suprotstavljene političke ideje...

Akcije dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Posušja i Gruda

Crveni križ Posušje i Crveni križ Grude, u suradnji...

Otkud među stradalim u Ahmićima 70 pripadnika Armije RBiH i 35 pripadnika HVO-a?

Tko je pokrenuo hrvatsko-bošnjački sukob, jesu li u Ahmićima...

Žene HDZ-a 1990 povodom Uskrsa razveselile stare i nemoćne osobe u Mostaru: Moraju znati, nisu sami

Zajednica žena HDZ-a 1990 povodom najvećeg katoličkog i pravoslavnog...

ISKORAK U DIGITALNU BUDUĆNOST: Vitežani autori nove moderne mrežne stranice HKD Napredak

Hrvatsko kulturno društvo Napredak s ponosom predstavlja svoju novu službenu internetsku stranicu,...

Iva Filipović za Hayat.ba otkriva sve detalje iza kulisa filma ‘Testament’!

Film 'Amanet' u režiji Mirze Begovića 'odobrile' su sve...

Alen Slavica predstavlja novu emotivnu baladu Nismo znali da je kraj

Hrvatski kantautor Alen Slavica ponovno oduševljava publiku svojom novom pjesmom Nismo znali...