Održan Okrugli stol pod nazivom ‘Suvremeni tretman komunalnog čvrstog otpada: Kako to postići u bliskoj budućnosti’

Okrugli stol pod nazivom “Suvremeni tretman komunalnog čvrstog otpada: Kako to postići u bliskoj budućnosti”, održan je u utorak u Mostaru s ciljem predstavljanja izazova u suočavanju s osiguravanjem uspješne integracije i implementacije takvih sustava u različitim ekonomskim i političkim kontekstima na području Mostara, Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i Federacije BiH.

Na okruglom stolu govorilo se i o problemu upravljanja i sanacije mostarskog odlagališta komunalnog otpada Uborak-Buđevci.

Po riječima mostarskog gradonačelnika Marija Kordića, veliki izazov predstavlja to što odlagalište Uborak-Buđevci nema okolišnu dozvolu.

– Trenutno smo u fazi dobivanja okolišne dozvole i nadam se da ćemo u sljedećih mjesec dana dobiti pozitivno rješenje, a što bi nam omogućilo nastavak procesa prilagodbe deponije, a konačno i zatvaranje te deponije nakon pet godina. Današnji okrugli stol je potvrdio da je Grad Mostar zadnje četiri godine na dobrom putu i da su promišljanja o kojima mi razmišljamo i kako planiramo riješiti otpad u Mostaru su iskustva kakva je primijenio Beč i drugi gradovi u Europi. Jedva čekam okolišnu dozvolu kako bi nastavili proces prilagođavanja i nadam se da se nitko neće žaliti, čemu smo svjedočili zadnje četiri godine gdje se na svaku dozvolu netko žalio – istaknuo je Kordić.

Kada je u pitanju izgradnja spalionice o čemu se ranije govorilo kao mogućem rješenju problema upravljanja otpadom, mostarski gradonačelnik je istaknuo kako je izgradnja takvog postrojenja komercijalno isplativa za gradove s više od pola milijuna stanovnika.

– To ustvari nadilazi i razinu županije, a ako će državna strategija upravljanja otpadom ići u smjeru spaljivanja otpada, onda će to biti tema za federalnu razinu – kazao je Kordić.

Direktor Javnog poduzeća (JP) “Komunalno” Mostar Đani Rahimić u izjavi za novinare istaknuo je kako ovaj problem ne može riješiti sama gradska vlast.

– Mostar, kao ni jedan drugi grad u BiH, ne može sam riješiti taj problem, koji je zapravo problem županijskog, ako ne i federalnog nivoa i zbog toga je važno da zajedničkim snagama probamo naći rješenja – kazao je Rahimić.

Po njegovim riječima, s istim problemima uspješno se nose razvijene zemlje zapadne Europe, pa su itekako bila dragocjena iskustva austrijskih stručnjaka Martina Steinera i Reinharda Siebenhandla, koji su na mostarskom skupu govorili o tome kako grad Beč upravlja otpadom.

– Mi smo Mostaru prošlo ljeto otvorili dva reciklažna dvorišta kako bismo građanima omogućili odlaganje tog otpada na pravom mjestu. Sada nam je potrebna suradnja inspekcije komunalnih redara koji će građane usmjeriti, pomoći im, informirati ih, ako treba i kazniti da se pridržavaju pravila kako bi naš grad bio čist i uredan – naglasio je Rahimić.

V. d. direktora JP-a “Deponija Mostar” Mirhad Grebović istaknuo je kako se iz izlaganja austrijskih stručnjaka moglo čuti dosta dobrih i pozitivnih primjera koji se mogu primijeniti i na mostarski deponij.

– Ti se primjeri zatim mogu primijeniti i na Grad Mostar u smislu prihvata otpada, obrade i njegovog trajnog zbrinjavanja. O njegovom trajnom zbrinjavanju, u drugačijem smislu nego što je to bilo sada, ne odlučuje Deponija, to je stvar vlasti i nadamo se da će oni naći rješenja kojima će sve to regulirati trajno – kazao je Grebović.

Današnji okrugli stol održan je u organizaciji Grada Mostara i JP-a “Komunalno” Mostar.

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Marijana Zubac: Velik je interes za zdrav način života

Marijana Zubac, osnivačica Nutricentra Mostar je gostovala u programu...

Nedim Jukić: Da nije gljiva bili bi zatrpani organskim otpadom

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovaramo...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...

Pekara Čula iz Kruševa zapošljava djelatnicu za rad u proizvodnji

Pekara Čula u Kruševu ima otvorenu radnu poziciju za...

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

Sofija Babić: Mi smo iscrpili već tri od sedam planetarnih granica

U još jednoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovarali...