Obrtništvo i živa kulturna baština u turizmu Hercegovine

Turistička zajednica HNŽ je aktivni partner u projektu valorizacije žive kulturne baštine i obrtništva podržanom od strane programa Interreg Danube Region kojeg sufinancira Europska unija.

Kulturna baština zasigurno daje značajan doprinos gospodarskom rastu, uravnoteženoj zaposlenosti, oživljavanju zajednice i teritorijalnoj koheziji. U tom pogledu, projekt COMMHERITOUR prati živu baštinu i obrtništvo kao izvor socioekonomske integracije za ruralna i udaljena područja dunavske regije (Danube Region). COMMHERITOUR ima za cilj maksimizirati doprinos obrta i kulturne baštine gospodarstvu kroz turizam na održiv način. Projekt povećava svijest o inherentnim potencijalima rasta obrtničke baštine i poboljšava valorizaciju kapaciteta zajednica – korištenjem inkluzivnih modela i transnacionalno primjenjivih rješenja.

Osam je partnerskih regija u projektu koje posjeduju dobru tradiciju obrta temeljenih na baštini s posebnim predvodnicima u „obrtništvu s turističkim potencijalom“. Uključene regije u projektu su iz Bosne i Hercegovine, Mađarske, Rumunjske, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Češke i Crne Gore. Na projektu radi 12 aktivnih partnera, od kojih su 3 pružatelja znanja. Projekt također uključuje i 13 različitih pridruženih partnera s različitim tematskim kompetencijama. Budući da lokalni ekosustavi podržavaju valorizaciju s različitom učinkovitošću, svi se oni suočavaju sa izazovima obrta koji neravnomjerno promiču gospodarstvo, turističku izvedbu te koheziju zajednica.

Transnacionalni krajnji proizvod projekta COMMHERITOUR je digitalna platforma HeriCraft Market koja će nuditi međukulturalno umrežavanje, predstavljanje turističkih atrakcija povezanih s obrtima, dijeljenje iskustava rada obrta i izuma, te nastavne programe za razvoj obrtničkih vještina. S ovim će se projektom dati doprinos i dubljem razumijevanju potencijala obrtničke ruralne baštine u lokalnoj zajednici, s naglaskom na njenu ulogu u gospodarsko-turističkom razvoju regija. Također, valorizacijom kulturne baštine živih obrta se daje značajan doprinos poboljšanju socio-ekonomskih uvjeta u udaljenim i ruralnim područjima dunavske regije i stvaranju novih turističkih koncepata i tržišta.

Ovaj projekt je započeo u siječnju ove godine i završava u lipnju 2026. godine. Ukupna vrijednost mu je nešto viša od 2 milijuna eura, a Turistička zajednica HNŽ-K u njemu sudjeluje sa iznosom od 136.804,00 eura. Ovaj projekt je podržan od strane Interreg Programa dunavske regije, koji sufinancira Europska unija.

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Mahir Bjelonja: ZEOS je omogućio da se elektronski otpad odlažete besplatno

Društvo ZEOS eko-sustav d.o.o. prvi je operater sustava upravljanja...

MPack group d.o.o. zapošljava skladištara i radnika u proizvodnji

MPack group d.o.o. Čitluk (Put za Mostar) zbog povećanja...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

EuroExpress brza pošta raspisuje natječaj za kurire/dostavljače

Euro-Express d.o.o., raspisuje natječaj za radno mjesto: kurir/dostavljač Mjesto rada Mostar Opis...

Igor Delač: Propagiram pozitivu i htio bi nastupati u Hercegovini

Igor Delač, poznati glazbenik prepoznatljivog glasa predstavlja svoj novi singl...

Šejma Kuko i Begza Kurtović: Posvetimo se zajedno očuvanju bosanskog brdskog konja

U sedmoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovaramo na...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...