Evanđelje dana i sjeme Lk 14, 15-24

Evanđelje dana Lk 14, 15-24

Iziđi na putove i među ograde i prisili neka uđu da mi se napuni kuća!

U ono vrijeme: Reče Isusu jedan od sustolnika: »Blago onome koji bude blagovao kruh u kraljevstvu Božjem!« A on mu reče:

»Čovjek neki priredi veliku večeru i pozva mnoge. I posla slugu u vrijeme večere da rekne uzvanicima: ‘Dođite! Već je pripravljeno!’ A oni se odreda počeli ispričavati. Prvi mu reče: ‘Njivu sam kupio i valja mi poći pogledati je. Molim te, ispričaj me.’ Drugi reče: ‘Kupio sam pet jarmova volova pa idem okušati ih. Molim te, ispričaj me.’ Treći reče: ‘Oženio sam se i zato ne mogu doći.’«

»Sluga se vrati i javi to domaćinu. Tada domaćin, gnjevan, reče sluzi: ‘Iziđi brzo na trgove gradske i ulice pa dovedi ovamo prosjake, sakate, slijepe i hrome.’ I sluga reče: ‘Gospodaru, učinjeno je što si naredio i još ima mjesta.’ Reče gospodar sluzi: ‘Iziđi na putove i među ograde i prisili neka uđu da mi se napuni kuća.’ A kažem vam: nijedan od onih pozvanih neće okusiti moje večere.«

Riječ Gospodnja.

Sjeme Lk 14, 15-24 – O. Lorenzo Montecalvo

Tri godine sam putovao po Italiji naviještajući Kristovo spasenje. Vodio sam mnoge molitvene susrete. Održao sam mnogo kateheza i nadam se da sam govorio srcima slušatelja. Na svim susretima nikad nisam vidio slavne ličnosti iz političkog, umjetničkog, sportskog ili vjerskog svijeta. Zborovi okupljenih ljudi, koji put mali, drugi put brojni, bili su sačinjeni od jednostavnih, poniznih i prijatnih ljudi. Kako je istinito da su jednostavni ljudi i siromasi spremniji sjesti za stol Božjeg Kraljevstva. Moćnici i bogataši ovog svijeta teško prihvaćaju Gospodnji poziv da sjednu za stol njegove Riječi i Euharistije. Uvijek nalaze neki izgovor kako bi odbili Gospodnji poziv koji uvijek donose njegove sluge. Neki kažu: Ne mogu doći jer mi je trgovina otvorena i nedjeljom. Neki drugi kažu: Ne mogu doći jer moram ići isprobati svoj novi automobil. Neki drugi opet kažu: Prijatelji mi dolaze za ručak. Moram im pripremiti obilan ručak. Konačno neki (ili mnogi?) kažu: Danas igra moj omiljeni klub, pa idem na stadion.

39 godina sam vršio svoju pastoralnu službu u Posillipu (Napulj), zoni punoj društveno, ekonomski i financijski važnih ljudi. Dobro, tko je prihvaćao pozive za katehetski i molitveni susret? Obično siromasi i posljednji u društvu. Kad bi na susret došao neki bogataš, to je uistinu bilo čudo.

Za koji tjedan iznova započinjem svoju pastoralnu službu u jednoj zoni Napulja koja socijalno i ekonomski ne stoji dobro. Ali kažu mi da ću u ovoj župi naći jednostavne, srdačne ljude koji žele ljubiti Gospodina. Amen. Aleluja.

Sjeme od O. Lorenzo Montecalvo od Družbe Otaca Božanskih zvanja. S ljubaznim dopuštenjem Družbe Otaca Božanskih zvanja.

Najnovije

Pjesma za dušu: Ićo pjeva o ljubavi koja nikad ne odustaje

Ivica Sikirić Ićo predstavlja pjesmu i spot "Dok srce ne...

Najava: Javna tribina EUROPSKI MODEL FEDERALIZMA KAO ODGOVOR NA SEPARATIZAM I UNITARIZAM

Hrvatska kulturna zajednica Troplet organizira javnu tribinu Europski model federalizma...

Velike stepenice Run – Utrka 112 stepenica povodom dana bez lifta

Treće izdanje jedinstvene utrke Velikim mostarskim stepenicama održat će se u...

Zašto su separatizam i unitarizam podjednako opasni po BiH

Unitarizam i separatizam kao dvije izrazito suprotstavljene političke ideje...

Akcije dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Posušja i Gruda

Crveni križ Posušje i Crveni križ Grude, u suradnji...

Otkud među stradalim u Ahmićima 70 pripadnika Armije RBiH i 35 pripadnika HVO-a?

Tko je pokrenuo hrvatsko-bošnjački sukob, jesu li u Ahmićima...

Žene HDZ-a 1990 povodom Uskrsa razveselile stare i nemoćne osobe u Mostaru: Moraju znati, nisu sami

Zajednica žena HDZ-a 1990 povodom najvećeg katoličkog i pravoslavnog...

ISKORAK U DIGITALNU BUDUĆNOST: Vitežani autori nove moderne mrežne stranice HKD Napredak

Hrvatsko kulturno društvo Napredak s ponosom predstavlja svoju novu službenu internetsku stranicu,...