Guvernerka dr. Jasmina Selimović na Ekonomskom forumu 2024.

Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Jasmina Selimović nazočila je danas u Sarajevu Ekonomskom forumu koji je posvećen Planu rasta i razvitka Zapadnog Balkana na putu ka Europskoj uniji,uz primjenu “Pakta za budućnost“, koji se temelji na načelima održivog razvitka, inkluzivnosti i regionalne suradnje, a fokusiran je na jačanje institucionalnih kapaciteta, unaprjeđenje poslovnog okruženja te poboljšanje životnog standarda.

Forum, koji organizira Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu, okupio je vodeće predstavnike domaćih institucija, međunarodnih organizacija (UN, EU), regionalne državne dužnosnike, te stručnjake za održivi razvitak i ekonomiju.

Obraćajući se nazočnima, guvernerka Selimović je u uvodnom izlaganju naglasila ključnu ulogu nastavka EU integracija za Bosnu i Hercegovinu, s posebnim osvrtom na prednosti pristupanja Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA) za građane i gospodarstvo, imajući u vidu značaj i obim vanjskotrgovinske razmjene BiH sa EU, 73,9% izvoza i 59,5 % uvoza u prvom tromjesečju 2024. godine, kao i doznake bh. dijaspore koje generiraju 10,53% BDP-a.

„Ulazak Bosne i Hercegovine u SEPA područje, za korisnike platnih usluga, podrazumijeva jednakost uvjeta kako u domaćem tako i u prekograničnom platnom prometu sa zemljama koje su dio ovog aranžmana. Jedan od ključnih benefita je značajno smanjenje naknada za dolazne i odlazne transfere, što predstavlja izravnu uštedu za korisnike“, istakla je guvernerka Selimović na Ekonomskom forumu.

Guvernerka je ukazala i na važnost prilagodbe poslovnih modela financijskih institucija uvođenjem klimatskih rizika, sukladno najboljim EU praksama, istakavši da svijet oko nas stalno mijenja, te da se suočavamo sa velikim brojem izazova koji zahtijevaju vrlo brzu reakciju. Tehnološki napredak i klimatske promjene dva su najznačajnija izazova.

„Pored očuvanja monetarne i financijske stabilnosti, središnje banke sve češće preuzimaju aktivnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena i olakšavaju tranziciju ka onome što je održiva ekonomija. To, praktično, znači da mi moramo ići putem sustava koji integrira klimatske rizike u naše ekonomske modele, jer klimatski rizici mogu duboko narušiti stabilnost financijskog sustava“, istakla je guvernerka Selimović i dodala: „Financiranjem projekata koji se oslanjaju na obnovljive izvore energije, na energetski efikasne tehnologije i ekološki prihvatljive prakse, mi praktično našu ekonomiju činimo otpornijom, činimo je više spremnom na sve one izazove koje ćemo imati u budućnosti.“

Najnovije

Završen projekat „Odvažne i Hrabre“: dodijeljeno 60.000 KM najboljim poduzetnicama

Kompanija Bingo i ove godine nastavila je s podrškom...

“Sarajevo jeste muslimanski grad, a ima tu i poneki vjernik, ostali ne znaju šta to znači”

Naglasila je Tomik-Levy kako su učenici divljački i bez...

Učenici i djelatnici SSŠ Široki Brijeg darovali 28 doza krvi

U prostorijama Prve osnovne škole Široki Brijeg u četvrtak,...

Preporuka za vinogradare

Na sortama vinove loze koje su krenule i izboji...

Biskup Schneider: Ne možemo biti naivni. Cilj useljavanja muslimana u Europu je uništenje naše civilizacije

U razgovoru za LifeSiteNews biskup Schneider je istaknuo da, iako u...

Prva regionalna kontroling konferencija u BiH: Kontroling – preduvjet učinkovitog upravljanja

1. Regionalna kontroling konferencija u BiH pod nazivom  “Kontroling...

Rašeta: Razgovor s razlogom

Morana Kasapović pozvala je u goste sjajnog Ivana Lovrenovića, koji...

Mlada reprezentacija BiH na trening kampu u Čapljini

Ovaj tjedan Čapljina je domaćin mladoj biciklističkoj reprezentaciji Bosne...