CBBiH uvodi jedinstvenu naknadu za obavljanje platnih transakcija

Upravno vijeće Centralne banke Bosne i Hercegovine donijelo je, na posljednjoj sjednici, Odluku o izmjenama Odluke o utvrđivanju tarife naknada za usluge koje vrši Centralna banka Bosne i Hercegovine.

Ovom odlukom se uvodi jedinstvena naknada za obavljanje platnih transakcija u žirokliring sustavu i bruto poravnanju u realnom vremenu (BPRV). Novim izmjenama visina naknade za obavljanje platnih transakcija za sudionike u žirokliring sustavu iznosi 0,26 KM po transakciji (bez obzira na poravnanje u tijeku dana), a za obavljanje platnih transakcija za sudionike u BPRV iznosi 2,05 KM po transakciji. 

- Oglas -
CMC festival
CMC festival

Ova odluka ima za cilj ubrzati transakcije platnog prometa, standardizirati troškove platnih transakcija, omogućiti lakše upravljanje troškovima i pojednostavljen obračun naknada za platne transakcije“, izjavila je guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Jasmina Selimović.

Iznos jedinstvene naknade koji je utvrđen manji je od sadašnje prosječne vrijednosti iznosa naknada, a njenim uvođenjem, komercijalnim bankama u Bosni i Hercegovine omogućava se jednoobrazno postupanje bez obzira na vremenski interval poravnanja međubankarskih transakcija. 

Ovu odluku Centralne banke Bosne i Hercegovine pozdravilo je Udruženje banaka Bosne i Hercegovine koje je zahvalilo Centralnoj banci Bosne i Hercegovine i guvernerki Selimović na razumijevanju tržišnih prilika i spremnosti da zajedno poboljšaju poslovni ambijent u interesu svih građana i privrednika.

Vjerujemo da će ova mjera doprinijeti većoj transparentnosti i učinkovitosti u platnom prometu, te omogućiti bankama lakše upravljanje troškovima i, istovremeno, unapređenje učinkovitosti i kvaliteta usluga koje nude svojim klijentima,“ istaknuo je Edis Ražanica, direktor Udruženja banaka Bosne i Hercegovine.

S ciljem stimuliranja deponenata Centralne banke Bosne i Hercegovine na korištenje elektronskog bankarstva, Odlukom o izmjenama Odluke o utvrđivanju tarife naknada za usluge koje vrši Centralna banka Bosne i Hercegovine, mijenja se i tarifa naknada za poslove s deponentima u dijelu koji se odnosi na korištenje elektronskog bankarstva.

Odluka stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u „Službenom glasniku BiH“, a primjenjivati će se od 1. studenog 2024. godine.

Najnovije

Vlada HNŽ-a: Bolja regulacija boravišnih pristojbi, 500.000,00 KM za Zračnu luku Mostar i potpora izgradnji dječjega vrtića u Rodoču

Program rada Vlade Hercegovačko-neretvanske županije za 2025. godinu, usvojen...

Ballet Magnificat! s predstavom „Put čovjeka razmetnoga“ stiže u Mostar

Mostar, 14. svibnja 2025. u 20:00 sati – Velika...

Mostar: Predstavljanje dviju knjiga o ubijenim hercegovačkim franjevcima

Hercegovačka franjevačka provincija, Franjevačka knjižnica Mostar i Franjevački samostan...

ŽPS Druge i Rockoko Orchestra predstavljaju novu pjesmu Čista duša slavonska

Ženska pjevačka skupina Druge u suradnji s Rockoko Orkestrom donosi emotivnu glazbenu...

Darko Domijan predstavlja novi videospot za pjesmu Moja nova strana

Poznati hrvatski pjevač i jedan od najprepoznatljivijih glasova domaće...

HBOR donira 100 tisuća eura za obnovu čitaonice Hrvatskoga doma u Kostajnici

Nakon današnjega Okruglog stola o poticanju regionalne gospodarske suradnje...

Mostar: Promocija knjige „Ženo, raspadaš se u sto komada, a ne praviš buku!“ autorice Žane Alpeza

Udruženje žena "Vrba", u saradnji sa SPKD Prosvjeta Mostar,...