TI BiH: Stranke na četiri segmenta kampanje potrošile preko 10,8 milijuna KM, najviše SNSD, SDA, SDP, PDP i HDZ 

Izborna kampanje za Lokalne izbore u Bosni i Hercegovine do sada je koštala najmanje 10,8 milijuna maraka prema procjeni Transparency International u BiH (TI BiH). Toliko je potrošeno na četiri segmenta kampanje što uključuje oglašavanje na bilbordima, medijima i na društvenim mrežama kompanije Meta kao i troškove predizbornih skupova. Najveće iznose potrošio je  SNSD (1,6 milijuna KM) zatim slijede SDA  (1,1 milijuna KM),  SDP BiH (1 milijun KM),  PDP (713 tisuće KM) i HDZ  (643 tisuće KM) . 

Ovi iznosi nisu konačni, jer nisu uključeni troškovi oglašavanja i predizbornih skupova u finišu izborne kampanje, kao ni drugi oblici oglašavanja koje nije moguće procijeniti zbog nedostupnih izvora poput Google oglasa.  Ipak već sada može reći da se radi o jednoj od najskupljih izbornih kampanja u BiH za lokalne izbore jer po podacima CIK-a stranke nikada nisu prijavile veće iznose. 

Na vanjsko oglašavanje potrošeno oko 6,2 milijuna KM 

Kao i prethodnih godina oglašavanje na bilbordima bilo je ubjedljivo najskuplji oblik kampanje a promatrači TI BiH na terenu su zabilježili oko 3.800 reklama na bilbordima, čija tržišna vrijednost iznosi oko 6.2 milijuna KM. TI BiH je na online mapi objavio sve lokacije bilborda na kojima je evidentirano stranačko oglašavanje, a najveći broj postavila je SDA (520), čija tržišna vrijednost iznosi preko 800 tisuća KM. 

Na ovaj oblik oglašavanja najviše novca nakon SDA potrošili su SNSD, SDP, HDZ,  Demokratska fronta i NIP. Treba napomenuti da su troškovi vanjskog oglašavanja računati su na osnovu javno dostupnih cijena komercijalnog oglašavanja iako pojedini oglašivači ističu da se politički marketing plaća dodatnih 20%.  

Oglašavanje u medijima 

U prva tri tjedna izborne kampanje političke stranke na oglašavanje u medijima prema procjeni media monitoring agencije koju je angažirao TI BIH potrošile su oko 1,6 milijuna KM. U tijeku razdoblja monitoringa zabilježeno 2400 reklamnih objave, za šta je utrošeno (oglašavanje i produkcija) 1.6 milijuna KM. Treba naglasiti da u ovaj zbir nisu uključene objave koje nisu bile označene kao plaćeno oglašavanje, ali su male karakter plaćene promocije. Najčešće se radilo o TV emisijama i intervjuima u tiskanim medijima a vrijednost takvih objava se procjenjuje na 1.3 milijuna KM. 

Podaci su prikupljeni putem praćenja medijskog sadržaja koje je za potrebe TI BIH provela agencija za monitoring medija i obuhvaćaju troškove oglašavanja na 10 vodećih TV stanica u BiH i 28 dnevnih i tjednih listova. 

Više novca u ovom dijelu kampanje kao i prethodni godina trošile su stranke sa sjedištem u Republici Srpskoj a po dosadašnjim podacima koji ne uključuju posljednji tjedan kampanje, najviše su potrošile SNSD, SDS, Narodni front, Ujedinjena Srpska i PDP. Treba naglasiti da monitoringom nije obuhvaćen veliki broj lokalnih i županijskih TV stanica u FBiH. Iznosi su procijenjeni po službenim cjenovnicima medija i komercijalnim cijenama, a uključuju i troškove izrade predizbornih spotova i materijala. 

Meta oglasi koštali preko 250.000 KM 

Službeni podaci kompanije Meta pokazuju da je u BiH do sada plaćeno 6.489 političkih oglasa, čija vrijednost iznosi oko 254 tisuće KM. Ovo uključuje emitiranje oglasa na Facebooku, Instagramu i Whatsapp-u a troškovi su na razini prošlogodišnjih i ne uključuju posljednji tjedan kampanje. 

Na ovu vrstu reklamiranja do sada je najviše potrošila Naša Stranka jer je na nalozima ove stranke i njenih kandidata objavljena 944 oglasa, čija vrijednost po procjeni Mete iznosi oko 39 tisuća KM. Nakon toga slijede SDP (34.000 KM) i SDA (26.000 KM) a prate ih PDP, SPS i SNSD.   

Ovaj iznos dodatno bi se trebao povećati jer se podaci Meta ne ažuriraju u realnom vremenu i uključuju potrošnju koja je objavljena do ponedjeljka a ovi troškovi se također odnose samo na oglase koje je ova platforma označila kao političke po svojoj sadržini. 

Treba napomenuti da je troškove online oglašavanja i dalje nemoguće adekvatno procijeniti jer podaci o Google oglasima koji se odnose na reklamiranje po web portalima i platformi YouTube nisu dostupni za tržište BiH. TI BiH podsjeća da bi stranke u izvještajima koje su do danas bile dužne dostaviti CIK-u u koloni online oglašavanje trebale prijaviti točne iznose troškova na sve oblike online oglašavanja. 

Predizborni skupovi 

Značajni troškovi izborne kampanje kao i prethodnih godina nastali su na predizbornim skupovima a promatrači TI BiH zabilježili  su od početka kampanje 757 predizbornih skupova. Prema procjeni TI BiH, zasnovanoj na veličini skupova i pratećim sadržajima, oni su do sada koštali oko 2,6 milijuna KM i na tu cijenu najviše su utjecali troškovi zakupa prostora, zatim hrana, piće, glazbe, iznajmljivanje opreme, ozvučenja, rasvjete i ostalih sadržaja koji su korišteni na skupovima. 

Očekuje se da ovaj iznos bude dodatno povećan u zadnjem tjednu kampanje kada većina stranaka organizira središnje predizborne skupove. Treba napomenuti da je ova brojka vjerojatno i veća jer TI BiH nije imao kapaciteta obuhvatiti veliki broj manjih skupova političkih stranaka po lokalnim naseljima.   

Kao i prethodnih godina na ovaj oblik kampanje uvjerljivo najviše novca potroši SNSD a vrijednost preko 130 zabilježenih predizbornih skupova ove stranke iznosi oko 790.000 KM i veliki broj njih uključuje zakup šatora, restorana, hranu, piće i druge sadržaje koji utiču na procijenjenu vrijednost. Nakon SNSD-a naviše troškova predizbornih skupova imali su SDA, PDP, HDZ i SDP. 

Kad se sve sabere, političke stranke su na tri oblika plaćenog oglašavanja i predizborne skupove do sada potrošile oko 10,9 milijuna KM. Političke stranke za lokalne izbore do sada nikada nisu prijavile više od 7 milijuna maraka troškova dok je najveći prijavljeni iznos kampanje bio za protekle Opće izbore i iznosio je 11,3 milijuna KM. 

TI BIH je tada upozorio da je osam stranaka prikrilo najmanje 1,5 milijuna KM jer su ukupno prijavljeni troškovi tih stranaka bili daleko manji od onih koje je TI BiH zabilježio na samo četiri segmenta kampanje.  

Dodatno treba napomenuti da problem kontrole financiranja političkih stranaka već dugo postoji u BiH i da stranke nemaju legalne izvore financiranja kojima mogu opravdati ovolike troškove kampanje. Većina stranaka ne prijavljuje donacije velikih tvrtki koje posluju sa državom i dobivaju javni novac jer je to zabranjeno Zakonom o financiraju političkih stranaka. 

Najčitanije

Ante Barbarić: Zadovoljan sam svojom prvom pjesmom

Mladi glazbenik iz Širokog Brijega, Ante Barbarić koji ima...

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Anes Podić: Naša priroda zatrpana je plastičnim otpadom

Predsjednik Udruge "Eko akcija" Anes Podić gostovao je u...

Pekara Čula iz Kruševa zapošljava djelatnicu za rad u proizvodnji

Pekara Čula u Kruševu ima otvorenu radnu poziciju za...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...

Nikolina Pandža Skoko: U pjesmu Ero s onoga svijeta je uloženo puno napora i truda

Nikolina Pandža Skoko poznatija kao Nikolina violina gostovala u...

Sofija Babić: Mi smo iscrpili već tri od sedam planetarnih granica

U još jednoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovarali...

Vesna Muslić: Potrebno je osigurati da svaki zagađivač plati zagađenje koje ispušta u okoliš

Predsjednica Udruženja Aquasan mreža u BiH gđa. Vesna Muslić...