Nezadovoljavajuća primjena zakona o slobodi pristupa informacijama ugrožava transparentnost u BiH

Prekoračenje rokova, dostavljanje odgovora koji su nepotpuni ili slanje informacija u obliku koji nije propisan zakonom samo su neki od pokazatelja neozbiljne i proizvoljne primjene zakona o slobodi pristupa informacijama u Bosni i Hercegovini, zbog čega je građanima otežan pristup podacima koji su po svojoj prirodi javni.

Skoro polovina javnih organa ne odgovara na zahtjev za slobodan pristup informacijama u zakonskom roku odgovara a tek nešto više od trećine institucija odnosno 140 od 394 obuhvaćenih istraživanjem, dostavilo je sve tražene podatke u zakonskom roku, pokazatelji su istraživanja koje prezentirano danas u Sarajevu u sklopu Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama.

Pristup informacijama jeste ključni pokazatelj stupnja demokratičnosti države i to je mehanizam koji građanima daje mogućnost sudjelovanja u javnim procesima“ izjavila je Aurélie Valtat, šefica Odjela za europske integracije, politička i ekonomska pitanja pri Delegaciji Europske unije u BiH u svom obraćanju na otvaranju konferencije „Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“.

Sloboda pristupa informacijama je jedan od temelja transparentne i odgovorne javne uprave ali i tekovina na kojima počiva ideja EU te napredak na tom polju predstavlja jedan od najvažnijih aspekata za razvoj demokratije“ dodala je Valtat.

Istraživanje, koje je Transparency International u BiH sproveo u suradnji s organizacijom „Vaša prava“ Bosne i Hercegovine u okviru projekta „Access for all – Jačanje pristupa informacijama za sudjelovanje građana“ uz podršku Delegacije Europske unije u BiH, obuhvatilo je 394 javna organa na svim razinama vlasti u Bosni i Hercegovini, a tražene su informacije o izdvajanjima za plaće, zapošljavanju u 2022. i 2023. godini, te ugovorima o djelu zaključenim u posljednje tri godine.

Podaci ukazuju da javni organi svoje odbijanje dostavljanja podataka najčešće pravdaju zaštitom osobnih informacija, kao što je u slučaju s detaljima ugovora o djelu za koje je većina institucija da tvrdila da nisu od javnog interesa, usprkos zakonskim odredbama ali i tumačenjima Agencije za zaštitu osobnih podataka BiH koji primanja zaposlenih u javnom organu ne uživaju isti stupanj zaštite privatnosti.

Istraživanje je ukazalo na vidljivu razliku u postupanju između razine vlasti u Bosni i Hercegovini, pa su tako ministarstva na razini BiH u zakonskom roku odgovorili u 88,9% slučajeva, dok je tek 68% županijskih ministarstva odgovor dostavilo na vrijeme. Podaci također pokazuju da, iako se sporovi zbog kršenja zakona o slobodi pristupa informacijama rješavaju u okviru jedne do dvije godine, postoje značajna odstupanja pa je tako Županijsku sud u Novom Travniku odluku donio za svega mjesec dana, dok se na odluku Županijskog Suda u Sarajevu čekalo od siječnja 2019.

Cilj zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH jeste osigurati da informacije pod kontrolom javnog organa predstavljaju javno dobro te da promovira veću transparentnost i odgovornost tih javnih organa, dok analiza primjene ovog zakona pokazuje da to nije slučaj“ rekao je Marko Vujić, suradnik za pružanje pravne pomoći u TI BiH ALAC.

TI BiH je u proteklih pet godina pokrenuo 93 upravna spora protiv javnih organa zbog kršenja zakona o slobodi pristupa informacijama a sam podatak da je 86% riješenih predmeta bilo u korist Transparency International u BiH govori da javni organi nedovoljno precizno tumače zakon, umanjujući značaj javnog interesa prilikom odluke da ne objave podatke koji su im traženi.

Ovo istraživanje potvrđuje ranije nalaze i analize koje je radio TI BiH kako javni organi pokazuju nezadovoljavajući stupanj transparentnosti i zaštite javnog interesa stvarajući svojevrsnu pravnu nesigurnosti u postupku dobivanja javnih informacija. TI BiH je ranije ukazao da nakon usvajanja četiri reformska zakona značajna za europski put Bosne i Hercegovine, među kojima se nalazi i novi Zakon o slobodi pristupa informacijama na razini BiH nije ubrzano objavljivanje podataka od javnog interesa te nisu zabilježeni pozitivni pomaci.

Najnovije

Karte za koncert “Vjerujem 2025.” dostupne na svim prodajnim mjestima diljem Hercegovine

Humanitarni koncert duhovne glazbe "Vjerujem 2025.", koji će se održati...

Mostar: Stanić Boreas raspisao natječaj za nova radna mjesta

Stanić Boreas, distributer svjetski poznatih brandova pića i duhanskih...

Stručnjaci iz Aircasha, Rimca, Infobipa dolaze u Mostar

Stručnjaci iz regionalnih i svjetskih tvrtki poput Aircasha, Sofascorea,...

Krokodilske suze sarajevskog medija zbog hrvatskog prijedloga izmjena Izbornog zakona

Mediji uključeni u kampanju opstrukcije ustavnog prava Hrvata da...

Praljkova knjiga je šund, a Milutin Kekin je umjetnik!!

Donosimo vam komentar čitatelja na članak Šef samostalnih umjetnika tvrdi:...

Pjesma za dušu: Ićo pjeva o ljubavi koja nikad ne odustaje

Ivica Sikirić Ićo predstavlja pjesmu i spot "Dok srce ne...

Najava: Javna tribina EUROPSKI MODEL FEDERALIZMA KAO ODGOVOR NA SEPARATIZAM I UNITARIZAM

Hrvatska kulturna zajednica Troplet organizira javnu tribinu Europski model federalizma...