Poništena još dva odobrenja za izgradnju hidroelektrane Dabar

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS je ponovo izdalo građevinsku dozvolu za hidroelektranu “Dabar”, iako je ranija odluka bila pravno osporena od strane suda. Ova građevinska dozvola se odnosila na ogromni podzemni tunel, a koji je i dalje u izgradnji.

U međuvremenu, Aarhus centar u BiH, zajedno s Centrom za životnu sredinu, Banja Luka ostvario je još dvije pobjede na sudu u vezi s osporavanjem građevinskih dozvola za izvođenje pripremnih radova i izgradnju dalekovoda. Međutim, Ministarstvo je nedavno ponovo izdalo građevinsku dozvolu i za dalekovod. Obje nove građevinske dozvole (za tunel i dalekovod) izdate se bez uključivanja šire javnost i Aarhus centara, tj. Aarhus centra u BiH i Centra za životnu sredinu. Ali, ove organizacije su posvećene nastavku pravne borbe za očuvanje prirodnih resursa i sprečavanje daljih štetnih posljedica “Gornjih horizonata”.

“Pokrenuti ćemo nove tužbe za izdane nove građevinske dozvole. A i dalje čekamo sudski epilog za još dvije ranije tužbe koje se tiču izgradnje HE Dabar.“– ističe Emina Veljović iz Aarhus centra u BiH.

Kada su u pitanju tužbe koje su podnesene protiv pet građevinskih dozvola u realizaciji izgradnje HE Dabar, Centar za životnu sredinu je do sada dobio tri presude. Dvjema presudama tužbe Centra se odbijaju, dok se treća tužba uvažava iako je Centar svih pet tužbi bazirao na činjenici da se izdavanje građevinskih dozvola za izgradnju HE Dabar nije moglo izdati po skraćenom postupku. Posebno je zanimljiva činjenica da su prve dvije tužbe odbijene iz razloga što Centar za životnu sredinu nije dokazao svoj interes u ovom postupku, iako odredbe Aarhuske konvencije omogućavaju organizacijama koje se bave zaštitom životne sredine sudjelovanje u svim postupcima (upravnim i sudskim) vezanim za životnu sredinu.

Kada je treća presuda u pitanju, Okružni sud Banja Luka je u ovom predmetu zauzeo pravilan i zakonit stav, te ocijenio da se građevinske dozvole za ovako veliki projekt nisu mogle provesti po skraćenom postupku, odnosno da se u ovim postupcima trebao provesti ispitni postupak, te omogućiti zainteresiranim stranama i strankama da iznesu svoje primjedbe.

„Dakle, presude koje je do sada Okružni sud Banja Luka donio razlikuju se po odlukama, iako je u svim tužbama bio ista činjenična osnova. Ovo nam samo govori da donošenje svake presude prvenstveno zavisi od sudca pojedinca koji zakonske norme tumače na različite načine. Od nadležnih institucija očekujemo dosljednu primjenu zakona u izdavanju dokumenata iz njihove nadležnosti, te se nadamo da će ovaj slučaj pokrenuti ujednačeniju praksu postupajućeg suda.“ – kazao je Ratko Pilipović iz Centra za životnu sredinu.

Projekt izgradnje hidroelektrane “Dabar”, koji je dio šireg sustava “Gornji horizonti”, datira iz 60-tih godina prošlog stoljeća i nosi sa sobom brojne ekološke i društvene posljedice. Ovaj projekat uključuje preusmjeravanje voda iz Nevesinjskog i Gatačkog polja, preko Dabarskog i Fatničkog polja u akumulaciju Bilećkog jezera, čime se mijenja prirodni tok voda na području istočne Hercegovine. Usprkos brojnim upozorenjima stručnjaka i lokalnih zajednica, vlasti Republike Srpske odlučno nastavljaju realizaciju projekta.

Jedan od ključnih problema vezanih za “Gornje horizonte” je nedovoljno istražena mreža podzemnih voda na hercegovačkom tlu. Stručnjaci već godinama upozoravaju da nitko sa sigurnošću ne može tvrditi kako podzemne rijeke protječu i koje vodotoke napajaju. Ovakvo preusmjeravanje voda može izazvati dramatične promjene u okolini, uključujući sušenje rijeka poput Bregave, što bi moglo dovesti do uništenja ekosustava i egzistencije lokalnog stanovništva.

Jedna od glavnih posljedica ovog projekta je zaslanjenje doline Neretve. Smanjen dotok slatkih voda omogućava morskoj vodi da prodre dublje u unutrašnjost, čime je delta Neretve, koja se prostire kroz Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku, ozbiljno ugrožena. Plodna poljoprivredna područja u Hercegovini, uključujući nasade mandarina i druge kulture, su pod rizikom od sušenja zbog ovih promjena u ekosustemu.

Ovaj projekt je suprotstavljen i međunarodnim konvencijama, poput Konvencije o svjetskoj baštini i ESPOO konvencije, koje nalažu pribavljanje suglasnosti susjednih država za projekte koji mogu imati negativan utjecaj na okolinu. Usprkos protivljenju ekologa, stručnjaka i lokalnog stanovništva, projekt “Gornji horizonti” nastavlja izazivati ozbiljne zabrinutosti o budućnosti hercegovačkog tla, voda i prirodnih resursa.

Ostaje otvoreno pitanje: Hoće li vlasti prepoznati dugoročne posljedice ovog “projekta iz prošlosti” ili će ekološka katastrofa biti neizbježna?

Najnovije

Stručnjaci iz Aircasha, Rimca, Infobipa dolaze u Mostar

Stručnjaci iz regionalnih i svjetskih tvrtki poput Aircasha, Sofascorea,...

Krokodilske suze sarajevskog medija zbog hrvatskog prijedloga izmjena Izbornog zakona

Mediji uključeni u kampanju opstrukcije ustavnog prava Hrvata da...

Praljkova knjiga je šund, a Milutin Kekin je umjetnik!!

Donosimo vam komentar čitatelja na članak Šef samostalnih umjetnika tvrdi:...

Pjesma za dušu: Ićo pjeva o ljubavi koja nikad ne odustaje

Ivica Sikirić Ićo predstavlja pjesmu i spot "Dok srce ne...

Najava: Javna tribina EUROPSKI MODEL FEDERALIZMA KAO ODGOVOR NA SEPARATIZAM I UNITARIZAM

Hrvatska kulturna zajednica Troplet organizira javnu tribinu Europski model federalizma...

Velike stepenice Run – Utrka 112 stepenica povodom dana bez lifta

Treće izdanje jedinstvene utrke Velikim mostarskim stepenicama održat će se u...

Zašto su separatizam i unitarizam podjednako opasni po BiH

Unitarizam i separatizam kao dvije izrazito suprotstavljene političke ideje...