Održan okrugli stol o temi „Prijava prebivališta za državljane BiH – izazovi i rješenja za ranjive grupe“

Udruženje Faros u suradnji sa partnerskom organizacijom „Zemlja djece u BiH“ održalo je okrugli sto o temi „Prijava prebivališta za državljane Bosne i Hercegovine – izazovi i rješenja za ranjive grupe“, u Parlamentarnoj Skupštini BiH. Učesnici iz cijele BiH, predstavnici centara za socijalni rad, nevladinog sektora, domaćih i inostranih političkih institucija, imali su priliku da razmotre pitanje:

Kako Bosna i Hercegovina može unaprijediti postojeći zakonski okvir kako bi svi građani i građanke BiH mogli prijaviti prebivalište prema njihovom stvarnom mjestu boravka?

Posebno ranjive kategorije stanovništva, prvenstveno pripadnici romske populacije, u mnogim slučajevima ne mogu ispuniti zakonske uvjete za prijavu prebivališta i time ne mogu dobiti osobne dokumente. Uskraćivanjem ovog prava, socijalno-ugrožene kategorije, uključujući žrtve trgovine ljudima, nemaju pristup osnovnim socijalnim i zdravstvenim uslugama. Ovaj kratki video predstavlja tu problematiku.

Na okruglom stolu su organizatori predstavili rezultate istraživanja o problemima u praktičnoj primjeni Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH, s posebnim fokusom na osobe u stanju socijalne potrebe i romsku populaciju. Stručnjaci iz BiH i iz Njemačke, između ostalih prof. dr. Zlatan Begić (Pravni fakultet u Tuzli) i Mirsada Bajramović (Zemlja djece u BiH), su razmatrali ovo pitanje iz ugla međunarodnih standarda ljudskih prava, ustavnih odredbi i specifičnih potreba ranjivih grupa. 

Sudionici su razgovarali o tome u kojem pravcu treba izmijeniti i dopuniti postojeći Zakon o prebivalištu i boravištu BiH kako bi svi građani i građanke mogli ostvariti pravo na osobne dokumente, a preduvjet je prijavljeno prebivalište.

„Trenutni zakonski okvir nije usklađen s međunarodnim standardima jer ograničava slobodu kretanja i prijavu prebivališta državljana BiH prema stvarnom mjestu življenja. Zbog ovakvog zakonskog rješenja određene marginalizirane grupe ostaju pravno nevidljive i socijalno isključene jer nemaju pristup osnovnim pravima, a u velikom su riziku od zloupotrebe i trgovine ljudima“, kazala je Mirsada Bajramović iz Udruženja Zemlja djece u BiH, naglasivši da su za ovu oblast potrebna sustavna rješenja i sveobuhvatan pristup svakoj ranjivoj osobi kako bi bila vidljiva pred zakonom.

Na osnovu zaključaka iz diskusije organizatori će pripremiti inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona i istu predati zakonodavnoj vlasti na postupanje.

Događaj je organiziran u okviru projekta „Svjetionik slobode. Naš put k zaštiti romske populacije od trgovine ljudima“ koji provodi Udruženje Faros u partnerstvu sa Zemljom djece u BiH, uz podršku USAID-a kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID/INSPIRE.

Najnovije

Mostarsko proljeće: Izloženi crteži Ivana Branka Imrovića dar su Galeriji kraljice Katarine

U Galeriji kraljice Katarine Kosače u sklopu likovnoga programa...

Komedija Zlatana Zuhrića Zuhre i Tina Sedlara „Ocat i sin“ prolongira se za 15. 10. u Mostaru

Popularni komičari Zuhra i Tin Sedlar sa komedijom „Ocat...

Budi volonter na Mostar Summer Festu – poziv je otvoren!

Mostar Summer Fest se vratio i spreman je da...

Ministrica Duraković putuje u službenu posjetu Crnoj Gori

Federalna ministrica obrazovanja i nauke, prof. dr. Jasna Duraković,...

Slobodan Prosperov Novak za Kompas: Bošnjačka politika nesvjesno Hrvatima pravi entitet s geografskim granicama

Povjesničar književnosti, komparatist i teatrolog professor emeritus Slobodan Prosperov...

Predstavljanje knjiga Tomislava Domovića i Biserke Goleš Glasnović u Mostaru

U organizaciji Otvorene čitaonice Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne,...

Dan kada je stala JNA – poziv na obilježavanje Dana zajedništva

Prije 34 godine narod je zaustavio JNA bez metka....

Niko Bulić nastavlja osvajati emocije publike novom pjesmom Tempus fugit

Istaknuti dalmatinski kantautor Niko Bulić predsavlja novu pjesmu Tempus fugit. Nakon uspjeha...
Običan radio
Običan radio
LIVE