U delti rijeke Neretve dobro očuvane populacije pojedinih endemičnih vrsta

Ekološka udruga ”Anguilla“ od lipnja 2024. godine provodi terenska istraživanja u sklopu projekta “ Distribucija odabranih endemičnih biljnih vrsta na području Delte rijeke Neretve“. Preliminarni rezultati terenskih istraživanja pokazala su da na ovom području još uvijek imamo dobro očuvane populacije pojedinih endemičnih vrsta, dok pak s druge strane imamo pojedine endemične vrste koje su dosta rijetke.

Posebno očuvane populacije konstatovane su kod taksona Genista sylvestris Scop. subsp. dalmatica (Bartl.) H. Lindb. – dalmatinska žutilovka koja je endem Dinarida, rasprostranjena u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Albaniji. Izuzetno očuvane populacije su konstatovane i kod vrste Tanacetum cinerariifolium (Trevis.) Sch. Bip koja ima uži areal od prethodne podvrste  i zastupljena je u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Populacije datih taksona su na prostoru delte rijeke Neretve su jako stabilne i dati rezultati predstavljaju značajan doprinos reviziji budući Crvenih lista i izrade planova upravljanja na datom području“, izjavio je voditelj projekta dr.sc. Aldin Boškailo sa održane terenske radionice.

Dio ekspertnog tima na čelu sa dr.sc. Aldinom Boškailom na terenu

Naime, delta rijeke Neretve se odlikuje velikim biodiverzitetom, naročito skupinom vaskularnih biljaka. Ono što svako područje čini specifičnim i unikatnim su upravo endemične vrste. Posebnu vrijednost zauzima rijeka Neretva, kao najduža rijeka na Dinaridima koja predstavlja vezu između dva žarišta. Naročito je specifična Delta rijeke Neretve koja je prepoznata kao jedinstveno i unikatno ekološko područje ne samo na nacionalnom i regionalnom, nego i na europskom i svjetskom nivou koje se odlikuje visokim stepenom biološke raznolikosti, gdje egzistiraju mnogobrojne endemične i ugrožene biljne vrste i čitave zajednice. Međutim, zbog intenzivnih procesa tranzicije i ekološki neprihvatljivih obrazaca razvoja tijekom prošlosti, došlo je do značajnog narušavanja biodiverziteta, a samim time i zastupljenosti endemičnih vrsta zbog čega je bilo potrebno izvršiti ovakav projekt.

Projekt sufinancira Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH na osnovu provedenog Javnog konkursa za dodjelu sredstava za realizaciju programa, projekata i sličnih aktivnosti iz područja zaštite okoliša za 2023. godinu. Ukupna vrijednost projekta iznosi 98 tisuća konvertibilnih maraka. Fond za zaštitu okoliša FBiH projekt sufinancira sa 78.400,00 KM, dok je sufinanciranje Ekološke udruge „Anguilla“ 19.600,00 KM.

Najnovije

Otkud među stradalim u Ahmićima 70 pripadnika Armije RBiH i 35 pripadnika HVO-a?

Tko je pokrenuo hrvatsko-bošnjački sukob, jesu li u Ahmićima...

Žene HDZ-a 1990 povodom Uskrsa razveselile stare i nemoćne osobe u Mostaru: Moraju znati, nisu sami

Zajednica žena HDZ-a 1990 povodom najvećeg katoličkog i pravoslavnog...

ISKORAK U DIGITALNU BUDUĆNOST: Vitežani autori nove moderne mrežne stranice HKD Napredak

Hrvatsko kulturno društvo Napredak s ponosom predstavlja svoju novu službenu internetsku stranicu,...

Iva Filipović za Hayat.ba otkriva sve detalje iza kulisa filma ‘Testament’!

Film 'Amanet' u režiji Mirze Begovića 'odobrile' su sve...

Alen Slavica predstavlja novu emotivnu baladu Nismo znali da je kraj

Hrvatski kantautor Alen Slavica ponovno oduševljava publiku svojom novom pjesmom Nismo znali...

Kad on te ostavi nova je balada Borisa Novkovića koja će vas ostaviti bez daha

Nakon uspješnog singla Nesanica koji je osvojio radijski eter i publiku, Boris...

Reakcija na medijske napise koji dovode do netočnog  informiranja javnosti

Gradnja stambeno - poslovnog objekta „PARK CENTAR“ nije osporena,...