Centralna banka Bosne i Hercegovine postala članica dvije međunarodno priznate mreže za održivo financiranje

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) postala je članica dvije međunarodno priznate mreže – Mreže za ozelenjavanje financijskog sustava (Network for Greening the Financial System – NGFS) i Mreže za održivo bankarstvo i financije (Sustainable Banking and Finance Network – SBFN).

Članstvo u ovim mrežama omogućit će unapređenje poslovnih standarda u oblasti centralnog bankarstva kroz primjenu najboljih praksi u međunarodnom okruženju, s ciljem očuvanja životne sredine i smanjenja klimatskih rizika, što je jedan od najvećih izazova današnjice.

„Veliko mi je zadovoljstvo što je Centralna banka Bosne i Hercegovine postala članica Mreže za ozelenjavanje financijskog sustava i Mreže za održivo bankarstvo i financije. Članstvo CBBiH doprinijet će kvalitetnijem i efikasnijem upravljanju rizicima, njihovoj analizi, identifikaciji i proaktivnom donošenju odluka. Time će se osigurati doprinos financijskom sustavu prema održivoj ekonomiji, u skladu s najboljim praksama i iskustvima drugih centralnih banaka. CBBiH je posvećena osiguravanju otpornosti na financijske rizike povezane s klimom i nastavku implementacije standarda održivog poslovanja, prihvaćajući globalne ciljeve uspostavljene Pariškim sporazumom,“ izjavila je ovim povodom guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Jasmina Selimović.

Mrežu za ozelenjavanje financijskog sustava (NGFS) čini 141 centralna banka i regulator bankarskog sektora iz razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, kao i 21 međunarodna organizacija u ulozi promatrača. Mrežu za održivo bankarstvo i financije (SBFN) čine 94 organizacije iz 72 zemlje, obuhvaćajući najmanje 92% bankarske aktive u zemljama koje se smatraju tržištima u razvoju.

Kao ravnopravna članica, CBBiH će također doprinositi ciljevima i radu ovih mreža angažiranjem u različitim radnim grupama koje će doprinijeti ostvarenju klimatskih ciljeva i standarda održivog poslovanja u financijskom sektoru.

Prateći standarde održivog poslovanja CBBiH je tijekom protekle godine započela proces investiranja dijela portfolija deviznih rezervi u zelene obveznice, čija su emitirana sredstva namijenjena financiranju zelenih, društveno odgovornih i održivih projekata. Istovremeno, CBBiH primjenjuje dobre prakse štednje i očuvanja okoline kroz doprinos politikama i aktivnostima u oblasti upravljanja resursima, digitalizacije i podizanja svijesti o ekološki prihvatljivom načinu života i rada.

Više informacija o Mreži za ozelenjavanje financijskog sustava (Network for Greening the Financial System – NGFS) i Mreži za održivo bankarstvo i financije (Sustainable Banking and Finance Network – SBFN) dostupno je na linkovima: https://www.ngfs.net/en i https://www.sbfnetwork.org/.

Najnovije

Glasinačka kolica motiv izdanja maraka HP Mostar „EUROPA 2025.“

Tradicionalno, izdanja EUROPA maraka imaju istu temu za sve...

Veleposlanik Švicarske u BiH Gabriele Derighetti održao predavanje o političkom inženjeringu

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru veleposlanik Švicarske u...

Hajduk Digital TV u HOME.TV ponudi

Od idućeg tjedna, HOME.TV postaje bogatiji za još jedan...

Ansambl Lutkarskog kazališta Mostar sudjelovao na 4.JUHU FEST-u u GP Jazavac u Banja Luci

Ansambl Lutkarskog kazališta Mostar nastupio  je na 4.  "JUHU...

Napretkov tjedan kulture započinje u ponedjeljak 7. travnja samostalnom izložbom slika akademskog slikara Marija Šunjića

Napretkov tjedan kulture (NTK) kojeg organizira HKD „Napredak“, Glavna...

Grude: U subotu panel rasprava naziva “Vidljivost žena u lokalnoj zajednici”

Inicijativa građanki/na Mostara organizira panel raspravu naziva “Vidljivost žena...

Privremena promjena prometa kod hotela Ero od subote

Privremena regulacija prometa bit će uspostavljena od subote na...

SDA tretira BiH kao državu Bošnjaka, Hrvate kao neprijatelje, a Trojku kao izdajnike

Stranke Trojke su iznova pokazale da je riječ o...