Crnogorski zastupnik poludio zbog odluke Hrvatske: ‘Moj đed Milan uzalud je poginuo od ustaša’

Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova u četvrtak je poslalo notu Veleposlanstvu Crne Gore u Zagrebu, u kojoj je izvijestilo Crnu Goru da je Republika Hrvatska proglasila Andriju Mandića, predsjednika Skupštine Crne Gore, Milana Kneževića, zastupnika u Skupštini Crne Gore, te Aleksu Bečića, potpredsjednika Vlade Crne Gore, nepoželjnima u Republici Hrvatskoj.

Kako je MVEP naveo u noti, troje crnogorskih političara  proglašeno je nepoželjnima “zbog sustavnog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa s Republikom Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutarnje političke svrhe. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova žali što je većina u Skupštini Crne Gore odlučila zanemariti kontinuirane pozive Republike Hrvatske da ne povlači neke poteze”.

Odluku hrvatskog Ministarstva na veoma osebujan način komentirao je Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević na mreži X.  “Znači, moj đed Milan, po kome nosim ime zalud je poginuo na Đurđevdan 1945. oslobađajući Karlovac od ustaša i nacista. Izgleda su oni pobijedili, a mi izgubili”, napisao je Knežević. On je dodao i da će ga “ubiti žena” jer im je “propala rezervacija za Rovinj”.

Ranije je reagirao i potpredsjednik crnogorske Vlade potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić komentirajući da je to zato jer su zastupnici njegove stranke “glasali za Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu”. “Kada su Demokrati glasali prije par godina za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, tada nas je Srbija stavila na ‘crvenu’ listu, odnosno maltertirani smo satima prilikom svakog prelaska granice nekih preko godinu dana dok ta mjera nije ukinuta. Sada repriza u nešto malo drugačijem obliku”, priopćio je Bečić.

Napetosti traju mjesecima

Zastupnici u crnogorskom parlamentu u lipnju su usvojili Rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen, glasovima 41 zastupnika vladajuće koalicije u parlamentu koji broji 81 zastupnika. Oporbeni zastupnici napustili su dvoranu i nisu sudjelovali u izglasavanju rezolucije jer smatraju da na ovaj način službeni Beograd zloupotrebljava svoj utjecaj u Crnoj Gori.

Hrvatski premijer Andrej Plenković je u svojoj reakciji na tu odluku rekao kako ta rezolucija “šalje namjernu, svjesnu politiku podjele unutar Crne Gore”, a “još goru poruku u pogledu međusobnog poštovanja i želje za dobrosusjedskim odnosima”. Podsjetimo, ovaj tjedan u crnogorsku vladu uključene su stranke i čelnici koji ne osuđuju rusku agresiju na Ukrajinu i protive se sankcijama EU-a Rusiji, zbog čega je reagiralo i Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici te iskazalo u utorak zabrinutost.

Napetosti u hrvatsko-crnogorskim odnosima traju već mjesecima, a kamen spoticanja u odnosima  je i spomen ploču u Morinju i vlasništvo nad brodom Jadran, zbog čega je ministar obrane Ivan Anušić u siječnju ove godine otkazao sastanak s crnogorskim kolegom Draganom Krapovićem.

Najnovije

Umro je papa Franjo

Papa Franjo preminuo je na Uskrsni ponedjeljak, 21. travnja...

Smislio slogan ‘Bilo kuda Kiki svuda’, boksao za NDH, bio pjesnik i najzgodniji Konavljanin

Teško da je postojao svestraniji Hrvat od Ratka Zvrka....

Od Habsburške Monarhije učinio je najjaču silu. Dva rata okončao je samostalno

Eugen Savojski Eugen Savojski bio je austrijski vojskovođa i državnik...

Karte za koncert “Vjerujem 2025.” dostupne na svim prodajnim mjestima diljem Hercegovine

Humanitarni koncert duhovne glazbe "Vjerujem 2025.", koji će se održati...

Mostar: Stanić Boreas raspisao natječaj za nova radna mjesta

Stanić Boreas, distributer svjetski poznatih brandova pića i duhanskih...

Stručnjaci iz Aircasha, Rimca, Infobipa dolaze u Mostar

Stručnjaci iz regionalnih i svjetskih tvrtki poput Aircasha, Sofascorea,...