Zaštita Ozrena i Mokre Megare u fokusu znanstvenoistraživačkog kampa

Udruženje građana Fojničani Maglaj, Mreža za zaštitu prirode, te lokalne organizacije civilnog društva iz Petrova i Doboja, i ove godine organiziraju znanstvenoistraživački kamp na Ozrenu. Više od 25 biologa i speleologa iz Bosne i Hercegovine i regije istraživat će od 17. do 21. srpnja u biološku raznolikost ovog područja, s posebnom pažnjom na pećinski kompleks Mokra Megara. Dosadašnji nalazi su pokazali da je ova špilja ključno utočište za jednu od najugroženijih vrsta šišmiša, velikog potkovičara, koji je već nestao u nekim europskim zemljama. Tijekom zimskog monitoringa, u Mokroj Megari je zabilježen rekordan broj jedinki, što dodatno potvrđuje prošlogodišnje otkriće da je planina Ozren stanište s najbrojnijom populacijom ove vrste šišmiša u Bosni i Hercegovini.

Ohrabruje činjenica da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma prepoznalo važnost dosadašnjih istraživanja i nalaza te će financirati izradu dokumentacije potrebne za zaštitu ovog pećinskog kompleksa. Ta podrška predstavlja značajan korak u dugogodišnjim nastojanjima UG Fojničani Maglaj da se Mokra Megara proglasi zaštićenim područjem prirode i drugim pećinskim parkom u Europi. Naime, prostirući se na površini nešto većoj od jednog kvadratnog kilometra, ovaj speleološki fenomen obuhvaća čak šest špilja s ukupnom duljinom hodnika preko tri kilometra. Za sada jedini pećinski park na Starom kontinentu je Grabovača u Republici Hrvatskoj.

Tijekom kampa se nastavljaju mapiranje i inventarizacija prirodnog i kulturnog nasljeđa planine Ozren, koja je prema Prostornom planu Republike Srpske predviđena za zaštitu u rangu nacionalnog parka. Za sada je zaštićen samo jedan od vrhova, Gostilj, poznat po tradicionalnoj manifestaciji branja trave ive koja se od 2018. godine nalazi i na listi nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a.

Svi prikupljeni podaci dosadašnjih istraživanja Ozrena bit će prezentirani na konferenciji krajem godine ali i dostavljeni Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-povijesnog prirodnog nasljeđa Republike Srpske, koji je u konačnici i nadležan za provođenje postupka zaštite.

Realizacija kampa, koji će biti smješten u bazi paraglajding kluba ParaGhost, ima izuzetan
značaj, budući da osim svoje primarne znanstvenoistraživačke svrhe, s ciljem zaštite Ozrena i
Mokre Magare, doprinosi i transformaciji nekadašnjih ratnih linija u zelene ekološko-turističke rute. Očuvanje i zaštita prirodnog i kulturnog naslijeđa su velika prilika za razvoj lokalnih zajednica i izgradnju održive budućnosti za naraštaje koji dolaze. U tom kontekstu, važno je istaknuti podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, koja je osim potpore kampu, osigurala sredstva za razvoj infrastrukture i održivog turizma na ovom području. Ovogodišnji znanstvenoistraživački kamp Ozren- Mokra Megara ’24, podržava i Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH.

Najčitanije

Biblijska poruka dana 25. 11. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana

Evanđelje dana Lk 21,1-4 Kad Isus pogleda, vidje kako bogataši...

Teleskop otkriva tko je šef Velike lože Hrvatske kojoj pripada i Vili Beroš: Nedavno su izabrali novo vodstvo

Devet noći, izgleda, toliko će ukupno u Remetincu morati izdržati Vili Beroš,...

Evanđelje dana i sjeme Lk 21, 1-4

Evanđelje dana Lk 21, 1-4 Ti kažeš: ja jesam kralj. U...

Evanđelje dana i sjeme Iv 18, 33b-37

Evanđelje dana Iv 18, 33b-37 Ti kažeš: ja jesam kralj. U...

Sveta Katarina, djevica i mučenica

Najpoznatija svetica Katarina u povijesti književnosti svakako je sv....

Premijerka Buhač na Danima kulturne baštine Hrvata iz BiH

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač nazočila je danas...