U organizaciji HKD „Napredak“ Glavna podružnica Mostar i Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače u ponedjeljak 1. srpnja 2024. predstavljena je znanstvena monografija prof. dr. sc. Ivone Šego Marić „Hrvatska politika u Bosni i Hercegovini 1878. – 1918. državnopravne teme i pitanja“.
Kako je istaknula autorica Šego-Marić, ova monografija obrađuju temu položaja i aspekata državno-pravne ideje hrvatskih političkih krugova u vrijeme austrougarskog dualizma i centralizma.
– Knjiga se temelji na izvornom znanstvenom istraživanju, dugotrajnom radu u bh. arhivima, tako da smatram da zaslužuje pozornost javnosti jer aspekt državne pravne politike u BiH do sada nije obrađen na ovakav način – istaknula je Ivona Šego Marić, profesorica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
Recenzent monografije prof. dr. sc. Željko Bartulović, redoviti profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, ocijenio je kako je autorica u svojoj knjizi načinila višeslojnu raščlambu države i politike (međunarodnog ustavnog izbornoga prava, političkih programa i sl.) te na taj način dala novi značaj i pridonijela istraživanju problematike državne i političke povijesti BiH.
– Kada se knjiga čita vide se sličnosti i problemi koji se i danas prožimaju po pitanju položaja BiH i položaja i statusa Hrvata u BiH. Ono što je bitno je da je autorica istraživala do sada neistražene dokumente u kojima se mogu pronaći nove činjenice o hrvatskoj političkoj povijesti. Ona je otišla korak dalje u istraživanju političkih kretanja različitih hrvatskih struja, predvođenih Ivom Pilarom i Josipom Stadlerom, koji nam dokazuju da, s jedne strane, postoji različitost razmišljanja kod Hrvata, ali kada se te strane dogovore onda se može puno toga napraviti, a nadam se da to može biti putokaz za današnja zbivanja – kazao je profesor Bartulović.
Autorici je na ovom istraživačkom djelu čestitao i predsjednik HKD Napredak Glavna podružnica Mostar Miroslav Landeka.
– Autorica je iscrpno opisala i dokumentirala djelovanje hrvatske politike i stranaka u spomenutom razdoblju, a u programima političkih stranaka spominje se i njihova kulturna politika. Za nas kao društvo i Hrvate u BiH od velike važnosti u desetljećima do Drugoga svjetskog rata bilo je upravo djelovanje HKD Napredak. Brojni članovi Hrvatske narodne zajednice, kao najstarije političke stranke u Hrvata u BiH, bili su i članovi HKD Napredak – kazao je Landeka, podsjetivši da se autorica kao izvor za ovu monografiju oslanja i na Napretkovu kulturno-povijesnu zbirku.
-A listajući ju čini mi se umjesnim spomenuti jedan citat koji kaže: „Povijest se nikada ne ponavlja. Ljudi ponavljaju povijest.“
Kada je prije točno 146 godina izvršena okupacija Bosne i Hercegovine nastale su nove prilike i za Hrvate u BiH. Austrougarska vlast radila je stvaranje bosanske nacije. Tom političkom projektu, koji je na kraju završio neslavno, poglavito se posvetio visoki državni dužnosnik, ministar Kállay- kazao je Landeka dodajući kako se nešto slično ponavlja nakon 120 godina.
-Neki novi strani namjesnici, Kallayevi sunarodnjaci, u liku (ne) djelu bivših visokih predstavnika u BiH Wolfganga Petritscha i Valentina Iznka, protežirajući jedan narod u BiH na štetu druga dva, napose Hrvata, čineći brojne nepravde, promovirajući i ponavljajući ideje koje nisu uspjele ni početkom 20. stoljeća- naglasio je Landeka
O knjizi je govorila i prof. dr. sc. Snježana Pehar, dekanica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, te Danijel Vidović, diplomirani politolog i ravnatelj Hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača, koji je da svoj osvrt na monografiju s politološkog gledišta.
Vidović je podvukao kako se socijalno-ekonomski položaj Bosna i Hercegovina pod Austro-Ugarskom profilira kao bizaran konglomerat, jedinstven u tadašnjoj Europi, što je kazao publicist i književnik Ivan Lovrenović imajući u vidu cijeli kompleks naslijeđenih odnosa koje je zatekla nova uprava te potpuno suprotna očekivanja koja su od te iste uprave imale njezine tri političke sastavnice.
-Tema je ove knjige doista kompleksna i izazovna te kao takva vrlo pogodna i za dnevno-političke manipulacije i podmetanja. Sama činjenica da u tom vremenu i među tim konkretnim ljudima i njihovim potezima leže uzroci za BiH specifičnih unutarhrvatskih podjela, afera i fenomena od kojih neki i danas u različitim oblicima traju, dovoljno govori sama za sebe- istaknuo je Vidović, dodajući kako prof. Šego Marić vješto izbjegava stranputice te vrste, držeći se čvrsto, na mahove i pravnički minuciozno, analitičke metode bilo u obradi već objavljenih izvora tako i u pristupu arhivskoj građi koju je istraživala u procesu nastanka ove studije.
Bivša studentica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru Barbara Landeka, mag. iur., istaknula je nekoliko crtica iz životopisa autorice i svom iskustvu i dojmovima s fakulteta.
-Tijekom svog akademskog rada, profesorica je svojim studentima, među kojim sam i sama bila, nastojala potaknuti želju ne samo za učenjem povijesti nego i njenim razumijevanjem. Kroz razgovore, pismene uratke i prezentacije o razlikama našeg društva često mračne i teške prošlosti i našeg društva danas, koje ta ista prošlost još uvijek opterećuje, nastojala nas je podučiti tome kako je povijest oblikovala narod(e), društvo i državu u kojoj živimo te jačati našu svijest o vlastitom položaju u kotaču povijesti. Pružajući priliku studentima da sami grade i izraze svoje stavove, pa sam tako osobno imala priliku s profesoricom raditi na znanstvenom radu za zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, vjerujem da je cilj bio inspirirati mlade ljude pred svojom katedrom, da ne budu oni koji će ponavljati povijest nego upravo oni koji će usmjeravati njen tijek i na tome joj iskreno hvala – istaknula je Barbara Landeka.
Ivona Šego Marić rođena je 1980. u Mostaru. Udana je i majka dvoje djece.
Diplomirala je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Mostaru 2004. godine. Znanstveni magistarski rad pod nazivom „Nacionalno pitanje i Hrvatska narodna zajednica u Bosni i Hercegovini u vrijeme austrougarske uprave 1906.-1918.“ obranila je 13. srpnja 2007. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Mostaru i stekla akademsko zvanje magistra pravnih znanosti. Na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Mostaru 2016. obranila je doktorsku disertaciju pod nazivom „Položaj Bosne i Hercegovina u državnopravnim koncepcijama Ive Pilara“ i stekla akademski stupanj doktora pravnih znanosti iz područja društvenih znanosti. Objavila je dvije znanstvene monografije, kao autor i koautor, više od 30 znanstvenih radova koji su objavljeni u priznatim znanstvenim časopisima u zemlji i inozemstvu. Pozvani je predavač Mađarske akademije znanosti i umjetnosti.
U glazbenom dijelu sudjelovala je Karla Kraljević učenica škole pjevanja Belcanto u klasi prof. Monije Jarak Mikulić koja je na glasoviru izvela pjesmu „Dajem ti srce zemljo moja“.