Prije dvije godine napustio nas je publicist i splitski napretkovac Tomislav Božinović

Prije dvije godine preminuo je publicist i splitski napretkovac Tomislav Božinović (Sarajevo, 1942. – Split, 2022.), koji je objavio osam knjiga poezije, proze, drama i satire (humoreske i aforizmi). Među njima je i roman “Obilježen”, objavljen u izdanju HKD Napredak Split 2003., s pričom o stradanju u udbaškim proganjanjima obitelji Ivana Božića od kraja Drugog svjetskog rata do stvaranja slobodne i neovisne Republike Hrvatske. Iako su svi likovi u romanu izmišljeni, pisan je na gorkim autobiografskim iskustvima autora koji je i sam kao dvogodišnji dječak prošao Bleiburg i Križni put hrvatskog naroda, o kojemu se nije smjelo javno govoriti u komunističkoj Jugoslaviji pa je o toj bolnoj temi pisano samo u hrvatskoj emigraciji. Tek dolaskom demokracije devedesetih godina otvoreni su arhivi, ali i stotine masovnih jama s ostacima ubijenih žrtava, a nastala su i nova književna djela koja promišljaju tu bolnu ranu iz hrvatske povijesti.

Uz antologiju hrvatskih stihova “Pod nebom Bleiburga” (1998.) priređivača Vinka Grubišića i Krešimira Šege te roman “Četverored” (1997., 1999.) autora Ivana Aralice, Božinovićev roman je među prvim književnim obradama te žrtvoslovne teme u suverenoj Hrvatskoj, napisao je u pogovoru knjizi Mladen Vuković, naglasivši: “Njegova priča dokument je staljinističkih metoda u olovnim vremenima, kada je i najobičniji domoljub proganjan kao državni neprijatelj broj jedan, a sve zbog mogućeg grijeha starijih, ili zbog olakih dodvoraških objeda kojima su Božićev dosje u “službama državne bezbednosti” punili razni režimski plaćenici. Tu ganutljivu priču o ucjenjivanju i kažnjavanju civilnih gubitnika Božinović je ispisao tečnim stilom, uvjerljivim i vrckavim dijalozima, katkada i u grču. Prožet teško shvatljivim torturama nad čovjekom koji ne misli kao i vlast, ovaj roman s postmodernističkim elementima citatnosti obogaćuje suvremenu hrvatsku književnost. I poziv om je da se prevede na engleski jezik, kako bi se spoznala istina koju je jugoslavenska diplomacija patvorila i britanski čitatelj spoznao povijesne “zasluge” svoje nacije.”

Kako je roman “Obilježen” već odavno rasprodan, na poticaj Tomislavove kćeri Matijane, javne bilježnice u Splitu, nakon 21 godine, ponovno u Napretkovoj nakladi upravo je tiskano i njegovo drugo izdanje, koje će najmlađim naraštajima pružiti još jedan pogled na nedavnu prošlost svojih očeva i djedova.

Najnovije

Može li nas netko usrećiti ili sreća dolazi iznutra?

Sreća – svi je tražimo, svi joj težimo, ali...

Realizacija sedme faza Programa “Zdravo jedi, zdravo rasti”

Počinje realizacija sedme faze intersektorskog Programa “Zdravo jedi, zdravo...

Otvoren 26. međunarodni sajam gospodarstva ”Mostar 2025.”

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač danas je, zajedno...

Najava predavanja diplomata dr. sc. Ivana Šimeka i akademika Emilia Marina

Na Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru u posjet dolaze...

Pokrenut projekt INZ-a “Zdrave navike za zdravije i produktivnije radnike”

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) pokrenuo...

NTK 2025. – „Muka i nada“ korizmeni koncert za bariton i klavir

U okviru programa Napretkovog tjedna kulture 2025, danas, u...

Mostar među prvima u Europi: Darivanje krvi uz Mixed Reality naočale stiže u gimnaziju

Transfuzijski centar Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar od 7....

Svjetski dan Roma – Posvećenost jednakim prilikama za sve

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti upućuje iskrene čestitke svim...