Oko 400 sudionika okupio je Education Day međunarodne konferencije o digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjenama umjetne inteligencije MoStarta koji se u srijedu održao na Sveučilištu u Mostaru (SUM). Education Day, odnosno Dan obrazovanja osmišljen je kao platforma za sudionike koji su uključeni u procese obrazovanja, a žele biti u korak s najnovijim trendovima primjene tehnologija u svijetu obrazovanja.
Cilj Education Day-a odnosno obrazovnog dijela konferencije jest potaknuti obrazovne djelatnike na aktivno sudjelovanje u procesu kontinuiranog učenja i osobnog razvoja vještina i znanja, a poseban naglasak stavlja se na inovativne pristupe u obrazovanju, uključujući primjenu umjetne inteligencije, digitalnih tehnologija i alata koji mogu značajno obogatiti proces učenja i poučavanja.
Preko 90 predavača
Ove godine, obrazovni dio konferencije koji je okupio oko 400 sudionika održao se u nekoliko formata, uključujući preko 90 predavača, više od 15 predavanja, nekoliko radionica i panela. Sudionici su imali priliku sudjelovati u radionicama poput SUM AI radionice za nastavnike, a sudionici radionice su imali priliku naučiti kako primjenjivati alate umjetne inteligencije kao pomoć u izradi nastavnih materijala.
Još jedna zanimljiva radionica koja se održala na konferenciji je izrada edukativnih 3D modela koju su vodile asistentice Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih studija SUM-a Mila Zovko i Ivana Marić. Ova radionica osmišljena je kako bi sudionicima pružila praktično iskustvo i znanje o korištenju 3D tehnologije u edukacijske svrhe. Tijekom radionice, sudionicama su predstavljene osnove 3D modeliranja, uključujući različite softverske alate i tehnike koje se koriste u procesu izrade modela. Također, sudionici su imali priliku prisustvovati radionici na temu umjetnosti i tehnologija unutar matematičkih učionica koju su vodili prof. dr. sc. Vedrana Mikulić Crnković i prof. dr. sc. Bojan Crnković sa Sveučilišta u Rijeci, a cilj radionice je bio istražiti kako se ove dvije discipline međusobno isprepliću kako bi se obogatila i poboljšala nastava matematike uz pomoć modernih tehnologija i digitalnih metoda.
Razvoj bh. akademske i istraživačke zajednice
Jedna od važnijih tema koja je pokrivena kroz panel jeste “Budućnost federativnih usluga u Bosni i Hercegovini – GÉANT FORUM”. Panel je bio usmjeren na razmatranje trenutnog stanja i perspektiva razvoja federativnih usluga koje su ključne za akademsku i istraživačku zajednicu u BiH. Sudionici panela istaknuli su kako federativne usluge omogućavaju sigurniju i učinkovitiju razmjenu informacija i resursa među obrazovnim i istraživačkim institucijama, što je posebno važno u kontekstu globalne suradnje i digitalizacije obrazovanja. Raspravljalo se o potrebi za jačanjem infrastrukture, kao i o mogućnostima koje pruža suradnja s međunarodnim organizacijama poput GÉANT-a, vodeće europske mreže koja pruža visokoučinkovitu i sigurnu mrežnu infrastrukturu.
Sudionici dana obrazovanja imali su priliku prisustvovati na više od 15 predavanja o različitim temama poput umjetne inteligencije i psihologije, digitalnim asistentima u obrazovanju, digitalnim platformama za predškolske uzraste, razvoju E-dnevnika, UI i ključnim točkama gramatike. Ova predavanja pokrila su gotovo sve najnovije trendove i teme unutar obrazovanja te najaktualnije načine primjene digitalnih tehnologija unutar učionica, ali i unutar odgojno-obrazovnih ustanova namijenjenim nižim uzrastima od školaraca. Ovaj segment konferencije pokrio je širok spektar tema s ciljem poticanja sudionika na razmišljanja i razmjenu postojećih iskustava.
Nakon Dana obrazovanja u četvrtak, 25. travnja, će uslijediti dan posvećen znanosti, dok će petak, 26. travnja, biti namijenjen IT industriji. Novosti o konferenciji pratite na internetskoj stranici te Instagramu, LinkedInu i Facebooku konferencije.