Samo pet stranaka prelazi izborni prag

U središnjem Dnevniku HTV-a objavljen je HRejting o popularnosti političkih stranaka. Anketa je provedena od 16. do 19. ožujka na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53 posto uz razinu pouzdanosti od 95 posto.

Izbori u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 izbornih jedinica, a anketa HRT-a, pak, istraživanje je u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici. Stoga su njezini rezultati uvijek primjenjiviji na predsjedničke izbore, dok su za parlamentarne ponajprije pokazatelj trenutačnog raspoloženja i trendova.

HDZ je prvi s 27,7 posto, slijedi SDP s 21,6 posto, Možemo! je na trećem mjestu s 9 posto potpore. Dvadeset i sedam dana prije izbora, prag prelaze još samo dvije stranke. I to s desnog političkog spektra. Domovinski pokret – 7,7 posto i Most – 7,1 posto.

Niz od 15, dosad mahom parlamentarnih stranaka koje sve zajedno u zbroju osvajaju svega 12,3 posto glasova. To su, redom: stranka dosadašnje zastupnice Karoline Vidović Krišto (OiP – 1,3%), stranka bračnog para Puljak (1,2%), HNS (1,2%), IDS (1,1%), Fokus (1,1%), Beljakov HSS (1,1%), HSU (1,1%) i zadnja u skupini koja se “vrti” oko jedan posto – Radnička fronta (1,0%).

Niz stranaka koje ne dosežu ni jedan posto potpore otvaraju Socijaldemokrati (0,8%), a nastavljaju izjednačeni Suverenisti (0,5%), HSLS (0,5%) i Republika (0,5%). Iza njih su AP-Akcija za promjene (0,4%) i Ključ Hrvatske (0,3%), a ovu – ne baš prestižnu listu – zaključuje Zekanovićev HDS (0,2%)

Prije samo mjesec dana neodlučnih je bilo više od 17 i pol posto, a danas ih je 13.

Najnovije

Sveučilište u Mostaru predstavlja nove vizuale upisne kampanje: „Jedan je prvi korak! Jedno je Sveučilište!“

Sveučilište u Mostaru predstavlja nove vizuale upisne kampanje pod...

Ministar Velagić uputio čestitku u povodu Ramazanskog bajrama

Ministar obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ, prof. dr....

HKD Napredak Glavna podružnica Mostar uputio bajramsku čestitku

Svim pripadnicima islamske vjere želimo sretan Ramazanski bajram, s...

Bajramska čestitka gradonačelnika Kordića

U ime Gradske uprave Mostara i u svoje osobno...

Privremena regulacija prometa u Mostaru zbog Mostar Run Weekenda

„Mostar Run Weekend 2026“ projekt je koji će u...

Tropletov literarni natječaj 2026.

Potičući ljubav prema materinskome jeziku, stvaralaštvo mladih i trajno...

Prva repriza predstave “Samo puhni u rog”

Nakon iznimno uspješne premijere  predstave Samo puhni u rog...

Vlada HNŽ-a i ove godine uz ”Mostar Run Weekend”

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač danas je u...