Velike promjene u Austriji: Predsjednik sabora je član Slobodnjačke stranke Austrije

Austrijski parlament je na svojoj konstitutivnoj sjednici u četvrtak na funkciju predsjednika parlamenta izabrao političara desno-populističke Slobodnjačke stranke Austrije (FPÖ) Waltera Rosenkranza.

Za Waltera Rosenkranza glasovalo je 100 od ukupno 162 zastupnika u Nacionalnom vijeću (Nationalrat), kako se u Austriji naziva parlament. FPÖ je na izborima krajem rujna osvojio 28,85 posto glasova, ispred drugoplasirane Narodne stranke Austrije (ÖVP) koju je biralo 26,3 posto birača.

Na trećem mjestu se sa 21,1 posto našla Socijaldemokratska stranka Austrije (SPÖ). Predsjednik FPÖ-a Herbert Kickl je u raspravi koja je prethodila izboru predsjednika parlamenta rekao kako se pri izboru ne treba voditi “parlamentarnim običajima”.

Također, rekao je da se radi o ispunjenju volje birača koji su na izborima povjerenja ukazali FPÖ-u. Predsjednik ÖVP-a i aktualni kancelar Karl Nehammer nije uoči glasanja zastupnicima svije Narodne stranke preporučio za koga da glasaju.

FOTO: Pixabay

Izrazili su želju za promjenom

Trenutni predsjednik zastupničkog kluba narodnjaka August Woeginger je najavio da će svoj glas dati kandidatu FPÖ-a kao najjače stranke u parlamentu. Austrijski predsjednik Alexander van der Bellen je prije nekoliko dana mandat za sastavljanje vlade povjerio Nehammeru, nakon što čelnik desničarskih slobodnjaka Kickl nije uspio pronaći koalicijskog partnera.

O odluci Van der Bellena da mandat ne povjeri predsjedniku stranke koja je pobijedila na izborima nego drugoplasiranoj stranci se raspravljalo i na konstitutivnoj sjednici parlamenta. Kickl je rekao kako su građani na izborima izrazili želju za promjenom “kako u političkom tako i u kadrovskom smislu”.

Najnovije

Na inicijativu TI BiH u proceduru upućen novi zakon o sukobu interesa FBiH

Skoro 13 godina u Federaciji BiH ne postoji organ...

Započinje 81. obljetnica jugokomunističkog ubojstva hercegovačkih franjevaca

Na Širokom Brijegu će se od 1. do 7....

HSP BiH: Vlada FBiH vodi Federaciju u dužničko ropstvo – 2,3 milijarde KM novog duga plaćat će naša djeca

Hrvatska stranka prava BiH najoštrije osuđuje planirano novo zaduženje...

Gradonačelnik Kordić: Neka sjećanje na žrtvu Holokausta bude naš zavjet da nećemo šutjeti pred mržnjom

Polaganjem cvijeća i simboličnim paljenjem šest svijeća u spomen...

U Mostaru obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta, izaslanstvo predvodio predsjednik Čović

Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine dr. Dragan...

Pokreće se novi poslijediplomski sveučilišni specijalistički studij Upravljanje projektima Europske unije

Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru pokreće novi poslijediplomski sveučilišni...

Ministrica Duraković posjetila Općinu Hadžići

Federalna ministrica obrazovanja i znanosti, prof. dr. Jasna Duraković,...

Ima li nade za nas vol. 2 – poslušajte suradnju Sandija Cenova i Dražena Zečića!

Sandi Cenov predstavlja Ima li nade za nas vol. 2, pjesmu...