U Rankovićima kod N. Travnika obilježena 80. godišnjica partizanskog zločina nad nekoliko tisuća hrvatskih civila, misu predvodio biskup Majić

U župi sv. Josipa u Rankovićima kod Novog Travnika, obilježena je 80. obljetnica partizanskog zločina nad hrvatskim civilima i vojnicima iz Drugog svjetskog rata.

Komemoracija je započela pobožnošću Križnog puta, koji je vodio od župne crkve do lokacije Rije, gdje je služena sveta misa. Mons. Pavo Jurišić predvodio je Križni put, dok je misno slavlje predvodio banjalučki biskup mons. Željko Majić.

U znak sjećanja na stradale, predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, gradonačelnik Novog Travnika Stjepan Dujo, te brojni dužnosnici i građani položili su vijence i zapalili svijeće, priopćeno je iz Ureda predsjednice FBiH.

Ovaj događaj svake godine okuplja vjernike koji se prisjećaju zločina počinjenih u listopadu 1944. godine, kada su partizanske snage tijekom zauzimanja Travnika pogubile mnoge hrvatske civile, bolesnike i vojnike. Ovi zločini, uključujući pogubljenja zarobljenika i civila sa šireg područja Središnje Bosne, pa i Hercegovine, dugo su bili prešućivani pod komunističkim režimom.

Iako točan broj žrtava ostaje nepoznat, povjesničari procjenjuju da je tijekom tih dana stradalo između 2.000 i 3.000 ljudi. Travnik se i okolica se tako ubrajaju među najveća hrvatska stratišta u Vrhbosanskoj nadbiskupiji tijekom Drugog svjetskog rata.

Ova komemoracija podsjeća na potrebu za očuvanjem sjećanja na stradale i priznanjem zločina koji su predugo bili zaboravljeni, navodi se u priopćenju.

Najnovije

Kenan Mačković predstavio novi emotivni singl “Ljubav je rođena”

Bosanskohercegovački pjevač i autor Kenan Mačković gostovao je u...

SUZVUČJA u Tuzli! Koncert koji glazbom spaja najljepšu raznolikost Bosne i Hercegovine

U organizaciji Bošnjačke zajednice kulture, Srpskog prosvjetnog i kulturnog...

Iz tiska izišao Napretkov zidni kalendar za 2026.: obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva

Na pragu jedne od najznačajnijih povijesnih obljetnica za hrvatski...

Gradonačelnik Kordić sa zamjenicom ministrice za Europu i vanjske poslove Republike Albanije

Gradonačelnik Mostara, dr. Mario Kordić, primio je danas u...

Ponuda Vlade HNŽ-a: dodatnih 27 milijuna KM zaposlenicima u zdravstvu kroz dvije godine

Danas je održan drugi sastanak pregovaračkih timova Vlade Hercegovačko-neretvanske...

Pet godina rada Muzeja umjetnosti u Mostaru

Muzej moderne umjetnosti Sveučilišta u Mostaru obilježava svojih prvih...

Projekti postavljanja fotonaponskih elektrana na osnovnim školama u HNŽ-u pripravni za provedbu

Početkom travnja 2024. godine, Fond za zaštitu okoliša FBiH...

Našem školstvu treba potpuni reset

Generacije koje danas prolaze kroz škole bit će one...