U izgradnju HNK Mostar Vlada Hrvatske do sada uložila 4,5 milijuna eura, dovršetak objekta krajem 2027.

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković obišao je u petak gradilište zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru u čiju je izgradnju hrvatska Vlada do sada uložila 4,5 milijuna eura.

Goste iz Hrvatske dočekao je Ivan Vukoja, ravnatelj HNK te predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač.

Projekt izgradnje Hrvatskog narodnog kazališta financira hrvatska Vlada i dosada je u njegovu realizaciju usmjerila oko 4,5 milijuna eura.

– Nadam se da će svi radovi teći po planu i projekt završiti u roku, te da će predstavnici hrvatskoga naroda imati sjajnu instituciju u kojoj će se predstave igrati na hrvatskome jeziku što će dodatno osnažiti i identitet i kulturu Hrvata. Također sam siguran da će predstavnici drugih naroda dolaziti i gledati sjajne predstave ovoga reprezentativnog kazališta – istaknuo je Jandroković novinarima nakon obilaska zgrade.

Dodao je također kako će Hrvatska nastaviti financirati i druge projekte u BiH koji osnažuju i hrvatsku kulturu i hrvatski jezik.

Ivan Vukoja, ravnatelj HNK Mostar podsjetio je da je izgradnja zgrade HNK jedinim dijelom započela 2000. godine, a 2002. su bile izgrađene dvije etaže unutar koje je bila mala scena i u kojoj je funkcioniralo kazalište više od 20 godina.

– Prošle, 2023. godine pošlo se s projektom nastavka gradnje kazališta i za koji mjesec završit će se prva faza, a koja podrazumijeva sve armirani betonske radove. Ugovor za drugu fazu je već potpisan, a svrha je zapravo povratak na malu scenu kako bi kazalište nastavilo raditi na staroj matičnoj sceni što očekujemo u jesen iduće godine – kazao je Vukoja.

Dodao je da projekt gradnje time neće završiti i da bi zgrada kazališta trebala biti gotova krajem 2027.godine.

Jandroković će se danas sastati i s predstavnicima Sveučilišta u Mostaru te s mostarsko-duvanjskim biskupom i trebinjsko-mrkanskim apostolskim upraviteljem mons. Petrom Palićem. Nakon posjeta Mostaru Jandroković će posjetiti župnu crkvu sv. Jakova u Međugorju gdje će razgovarati s vjerskim dužnosnicima.

Time bi završio njegov trodnevni posjet Bosni i Hercegovini tijekom kojeg se sastao s predstavnicima bh. državne vlasti, mostarskim gradonačelnikom Mariom Kordićem i predsjednicom Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Marijom Buhač. On je također u četvrtak posjetio Široki Brijeg i Grude gdje je razgovarao s tamošnjim čelnim ljudima ali i gospodarstvenicima Županije Zapadnohercegovačke.

Najnovije

Ramski osnovci pokazali srce veće od planine u akciji „Otvori knjigu, zatvori ekran“

Učenici osnovnih škola iz Rame, zajedno sa svojim roditeljima,...

Filmom „Muškarci ne plaču“ počeo program „Suočavanje s prošlošću“

Višestruko nagrađivanim filmom Alena Drljevića „Muškarci ne plaču“, u...

Virgilije Nevjestić rođen je na današnji dan 22. 11. 1935. godine

Virgilije Nevjestić rođen je 22. studenoga 1935. godine u...

Sindikat prosvjete u HNŽ/K: Presuda potvrđuje da su sindikati branili zakon, a Vlada ga je kršila

Nakon mjeseci neizvjesnosti, pritisaka i javnih prozivki, sindikati obrazovanja...

Livno: Predstavljanje knjige „Stari most s mjesta događaja“, autora  Miroslava Landeke

U sklopu kulturne manifestacije „ Jesen s Napretkom“, danas,...

Gradonačelnik Kordić uručio Owenu Sharpu ključ grada

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić danas se u Gradskoj...