Tomašević je u 2024. Bosančevoj LGBT udruzi Domino isplatio 235 100 eura!

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević veliki je mecena LGBT pokreta i “kulture”. Stranka Možemo u arapskom queeru, golim stražnjicama i povijesti homoseksualnosti vidi velik interes grada Zagreba. Upravo zato je Tomašević u 2024. godini obilno donirao udrugu Domino. Ne treba izostaviti da je tu LGBT udrugu osnivao i europarlamentarac Gordan Bosanac, zaštitno lice stranke. Za udrugu Domino radio je punih deset godina. U 2024. godini Tomašević je ovoj udruzi dodijelio ukupno 235 100 eura!

Prije koji mjesec postavili smo pitanje Gradu Zagrebu koji je javni interes u financiranju udruge Domino. Dobili smo tek birokratski odgovor o proceduri kako se dobiva javni novac. Na ključna pitanja nismo dobili odgovor. Odnosno, kao da ta pitanja nismo niti postavili.

Pitali smo postoji li sukob interesa u financiranju udruge Domino s obzirom da joj je jedan od osnivača visoko pozicionirani član stranke? Također, željeli smo saznati i što je to „queer kultura“? Nismo saznali. I na kraju, udruga Domino, koja je bila predmet upita, uopće nije izrijekom spomenuta, ali je u odgovoru iz grada korištena konstrukcija „ranjive i marginalizirane skupine“.

Domino ‘projekti’ – queer, queer, queer…

Za što točno Domino dobiva gradski, odnosno naš novac? U opisu uplata možemo naći sljedeće nazive projekata od „javnog interesa grada Zagreba“: „Leqtira – čitanje queera“, „Queer Zagreb“, „Queer momenti“, „Queer Art Hub“, „Projekt 2. Feministička konferencija“, „Queer New York“,„Queering the Myth“… O čemu se točno radi, kako smo naveli gore u tekstu, nije nam znala reći ni gradska uprava.

Zadnje uplate udruzi stigle su pred samu Novu godinu, 30. prosinca. Sve možete provjeriti ovdje.

Podsjećamo, Domino za sebe navodi kako je riječ o udruzi „civilnog društva sa sjedištem u Zagrebu koja djeluje u područjima kulture na lokalnoj i međunarodnoj sceni. Za cilj ima propitivanje tradicionalnih i rad na transformaciji opresivnih normi u tranzicijskom društvu kroz kulturu, medije, javne politike, obrazovanje i suradnje s domaćim i međunarodnim organizacijama.

Vizija Domina je da u društvu postoji konstantnost prepoznavanja normi koje onemogućuju slobodu kreativnog umjetničkog i queer izražavanja koje je subverzivno, ali bezopasno za druge ljude. To izražavanje najčešće je vidljivo kroz nezavisne umjetničke izričaje koji su garancija pomicanja granica i kritičkog propitivanja postojećih društvenih normi. Zbog toga je potrebno napraviti takvo društveno okruženje u kojoj će se nezavisna kultura što slobodnije moći manifestirati kroz različite forme i kroz različite aktere“.

Tko vodi udrugu?

Umjetnički direktor udruge je Zvonimir Dobrović. Osim što je ponosni homoseksualac čiji rad cijeni Grad Zagreb, mnogi ga prepoznaju i kao „supruga“ Brune Isakovića. Riječ je o muškarcu koji je hodao gol centrom Zagreba 2022. godine. Mnogi lijevo-liberalni mediji to su popratili s velikim oduševljenjem. I za jednog i za drugog Tomašević pronalazi naš novac. „Supružnici“ Dobrović i Isaković od svoje su homoseksualnosti napravili poprilično unosan biznis. Doduše, na naš račun.

Također, u organizaciji „queer“ udruge Domino odvija se i festival “Perforacije”. Uz potporu Grada Zagreba, ali i države, „umjetnici“ su ove godine u lipnju izvodili performanse o domoljublju. Šahovnica, hrvatska zastava, bista Franje Tuđmana, krunica, molitva i slični motivi našli su se na popisu za ismijavanje i omalovažavanje. Također, „umjetnici“ su nas podsjetili i koliko je Republika Hrvatska promašen i propali projekt.

Queer udruga Domino, koju obilato financira Tomašević, organizira manifestaciju “Noć performansa” u kojoj će se skrnaviti hrvatski grb, ljubiti Tuđmanova bista, “prati” domoljublje, napaditi molitelje krunice i kritizirati ‘homofobnu’ i ‘mizoginu’ Hrvatsku

Izvor: narod.hr

Najnovije

48 godina SUM-a: Znanost, profesori i studenti – temelj izvrsnosti Sveučilišta u Mostaru

Svečanom sjednicom Senata i dodjelom Rektorove nagrade, Sveučilište u...

Ministrica Duraković: Dan znanosti slavi izvrsnost i doprinos istraživača u FBiH

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti i ove će godine...

Publika uživala u premijeri predstave „Zov divljine“

Sinoć je održana premijera predstave „Zov divljine“ autorice Kristine...

Tina Laco: Biti otvoren prema različitostima temelj je europskih vrijednosti

U četvrtoj emisiji serijala „Hrvatski narod diše europske vrijednosti“...

Hercegovina u novom svjetlu: Ganganet širi digitalnu mapu kulturnih vrijednosti

Udruga građana Ganganetiz Širokog Brijega nastavlja s provedbom projekta...

“Hvidra-Mostar 2025.” Rezultati i raspored utakmica

Dana 4. prosinca 2025 godine odigrane su utakmice u...

Predsjednik Cvitanović se oprostio od načelnika Vareša Zdravka Maroševića

Predsjednik HDZ-1990 Ilija Cvitanović oprostio se od načelnika Vareša...