Sutra mirni prosvjed u Mostaru protiv femicida

Inicijativa građanki/na Mostara organizira mirni protestni skup građanki/na Mostara u ponedjeljak, 14.08.2023. godine u 18 sati na Španjolskom trgu u Mostaru.

Mirnim protestima nastojimo, zajedno, skrenuti pažnju javnosti na problem femicida, nasilju nad ženama, ali i iznijeti zahtjeve upućene svim nositeljima vlasti kako na lokalnoj, županijskoj tako i na državnoj razini.

Zahtijevamo od nadležnih organa da postupaju u skladu s Zakonom, a sve nositelje vlasti u Bosni i Hercegovini da problemu femicida i sve češćoj pojavi femicida u BiH pristupe ozbiljno.

Zahtijevamo uvođenje pravne definicije femicida,  uvođenje femicida kao krivičnog djela u sve zakonske i podzakonske akte, te žurno usklađivanje krivičnih zakona s Istambulskom konvencijom i revidiranje kaznenih praksi, kao i osiguravanje prevencije i zaštite od nasilja nad ženama kroz nadležne institucije i multisektorske protokole

Zahtijevamo i dosljednu primjenu zakona i u slučajevima kada dođe do smrtnog slučaja kao posljedice nasilja u obitelji, da se počinitelji sudi prema odredbama zakona koje će utvrditi težu kaznu.

Femicid u našoj zemlji je stvarnost i iz godine u godine sve češće se, kao takvo, ne može i ne bi trebalo zanemarivati.

Pozivamo sve nositelje vlasti u Gradu Mostaru, gradske vijećnike, županijske zastupnike u Skupštini HNŽ, nevladine organizacije, građanke i građane u Mostaru da nam se sutra pridruže na Španjolskom trgu (Mostar) u 18 sati.

Mirni protestni skup Mostara podržale su Ana Bavrka, Jasmina Skender, Emina Babić!

Protestni skupovi će se održati i u drugim gradovima BiH.

Zajedno podignimo glas i borimo se protiv femicida!

Najnovije

Finalni umjetnički performans mladih Mostara – „Global Art Fusion“

Agencija lokalne demokracije (LDA) Mostar poziva medije da ispratite...

Zlatna povleja Matice hrvatske za monografiju “Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku”

Monografija „Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku“ autora Dragana...

Odlazak doajena novinarstva i kroničara suvremene povijesti Mostara

U 79. godini života preminuo je Šemsudin Zlatko Serdarević, doajen mostarskog novinarstva,...

Počela izgradnja novog terminala Zračne luke Mostar, vrijednog 1,5 milijuna maraka

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić i predsjednica Vlade Hercegovačko...

Bošnjak u Berlinu sudjelovala na konferenciji o reformama tržišta rada

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak, na...

Milan Sitarski: Lagumdžija je mahanjem zemljovidom trećeg entiteta u sred Vijeća sigurnosti internacionalizirao hrvatsko pitanje

Član Stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja Milan Sitarski...

FMOZ poziva akademsku i istraživačku zajednicu na prijavu projekata iz znanosti i inovacija

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti poziva univerzitete, znanstveno-istraživačke institucije,...

Narodno pozorište RS-a s „Gospođom Olgom“ gostuje na Mostarskom proljeću

Već tradicionalni sudionik kazališnoga programa Mostarskoga proljeća, ansambl Narodnoga...