Rejting tjedan dana prije predsjedničkih izbora u Hrvatskoj

Zbog jučerašnje tragedije u Zagrebu svi kandidati za predsjednika Hrvatske otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora. Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3.04% i pouzdanost od 95%.

Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca. Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22.9%.

Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9.6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9% unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri. Ona je od prošle ankete narasla za 1.29 posto.

Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3.6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama s potporom manjom od 1.5%. Neodlučnih je birača tjedan prije izbora oko 10%, što je velikih 3.4% manje nego prije mjesec dana.

Poredak:

Zoran Milanović – 39 posto
Dragan Primorac – 22.9 posto
Marija Selak Raspudić – 9.6 posto
Ivana Kekin – 9 posto
Miro Bulj – 3.6 posto

Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju

U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025. Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54.2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33.8%.

U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.

Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.

Screenshot HRT

Najnovije

HSP BiH – Obljetnica stradanja širokobrijeških franjevaca – 7. 2. 1945

Hrvatska stranka prava BiH s dubokom boli iskazuje svoje...

Predsjednica Buhač na GOŠK-ovoj plavo-bijeloj noći

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač obratila se večeras...

TI BiH upozorava na indicije: Na čelu pojedinih biračkih odbora u Doboju osobe povezane sa strankom

Transparency International u BiH upozorio je Središnje izborno povjerenstvo...

Hotel Mostar raspisao natječaj za više radnih mjesta

Hotel Mostar raspisao je natječaj za prijem više djelatnika...

Ivica Jerkić: Euroatlantski put BiH nezamisliv je bez političke sigurnosti hrvatskog naroda

U šestoj emisiji serijala „Hrvatski narod diše europske vrijednosti“...

Tomislav Maleta Tona: 20 godina pjesme, uspomena i zajedništva – Macao Band slavi jubilej u Livnu

Macao Band ove godine obilježava velikih 20 godina djelovanja...

Mladi povezuju Bijeljinu i Tuzlu kroz projekt T2B Connected

Mladi iz Tuzle i Bijeljine su jučer simboličnim susretom...