Prvi muzej duhana u regiji Tabak

Hercegovački duhan nekad je bio dominantna poljoprivredna kultura i mnogima jedan od glavnih izvora prihoda, no danas se uzgojem duhana bave tek rijetki. Zbog zatvaranja duhanskih stanica, Hercegovina je ostala bez službenog mjesta za zakonit otkup ove industrijske biljke.

Gotovo svako seosko kućanstvo u hercegovačkim općinama bavilo se uzgojem duhana. U današnje vrijeme više nema organizirane proizvodnje. Duhanska stanica u Ljubuškom je najstarija duhanska stanice u Hercegovini, a taj grad je začetnik duhanske proizvodnje na jugu Bosne i Hercegovine.

Danas je u prostorijama bivše tvornice restoran i prvi muzej duhana u cijeloj regiji naziva Tabak.

Ekipa emisije „Velike priče malih ljudi“ je posjetila Ljubuški i snimila ovo bogatstvo koje se nalazi u srcu Hercegovine. Sugovornici Benjamin Tomić, vlasnik restorana i muzeja, Robert Alilović, akademski kipar i dizajner, te Tomislav Radić voditelj restorana otkrili su kako je sve počelo kada govorimo o ovom hvalevrijednom projektu. No ono što je posebno jako zanimljivo istaknuti jest ispovijest gospodina Marinka Bene iz Ljubuškog koji je opisao vrijeme sadnje i branja duhana dok je on bio dijete.

- Oglas -
FIS oglas za posao

Ono što posebno intrigira jest činjenica kako ovakav muzej nemaju ni Srbija, ni Hrvatska, niti Crna Gora, a ni zemlje šire regije.

Ovu neobičnu priču možete pogledati u još jednoj epizodi emisije „Velike priče malih ljudi“.

Najnovije

Vlada HNŽ-a: 266.961,42 KM za provedbu sistematskih pregleda u osnovnim školama

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na današnjoj je telefonskoj sjednici usvojila...

U Fojnici predstavljanje monografije “Čuvari i promotori kulture u Gradu na Neretvi” Miroslava Landeke

Predstavljanje iznimno vrijedne monografije “Čuvari i promotori kulture u...

Umjetnost u srcu prirode: Ekološka likovna kolonija stiže u Peć Mline ove subote

U sklopu manifestacije Kulturno-športsko ljeto općine Grude 2025., u...

Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku

Prosječan korisnik pametnog telefona, tijekom dana, pogleda oko stotinjak...

Još 10 dana do Continental Blidinje BIKE Festivala

U samo deset dana, planinski dragulj Bosne i Hercegovine...