Predstavnici HKD Napredak prisustvovali komemoracija za odvjetnika  Josipa Muselimovića

Komemoracija u povodu smrti odvjetnika Josipa Muselimovića, održana je u ponedjeljak u Mostaru u velikoj dvorani Hrvatskog  doma hercega Stjepana Kosače.

Predsjednik Hrvatske akademija za znanost i umjetnost (HAZU) u BiH Mladen Bevanda istaknuo je kako je Muselimović gradio mostove među ljudima i narodima, te pozivao na međusobno uvažavanje i priznavanje različitosti.

– Imao je sposobnost povezivanja, njegovanja i očuvanja korektnih ljudskih odnosa, osobito onih dobrosusjedskih. Bio je istinski mirotvorac, slijedio je pacifističku filozofiju Gandhija i vjerovao u mirno prevladavanje nesporazuma, konflikata i sukoba. Kulturom i vlastitim životom svjedočio je i pozivao na stvaranje povjerenja, vladavinu prava, na međusobno uvažavanje i priznavanje različitosti – kazao je Bevanda.

Dodao je kako je svojim duhom i duhovitošću, šarmom, razboritošću i osmijehom unosio i stvarao ugodno ozračje, te kao rijetko tko od suvremenika bio rado primljen i dobrodošao u sve sredine Bosne i Hercegovine.

Predsjednica Matice hrvatske Mostar Ljerka Ostojić naglasila je Kako Matica hrvatska Mostar nikad neće zaboraviti čovjeka koji im je ostavio toliko toga.

– Ostavio nam je našu maticu i naše Mostarsko proljeće. Prenio je na nas plamen koji ćemo vječno čuvati i nositi dalje i neka nas njegov život i naslijeđe nadahnu da budemo još bolji i gradimo budućnost istom strašću i posvećenošću kakvu je Josip imao. On će zauvijek biti dio nas baš kao što smo i mi bili dio cijelog njegovog bića, nećemo ga zaboraviti i njegov život ćemo slaviti i s radošću spominjati – kazala Ostojić.

Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović kazao je kako će svima koji su poznavali i voljeli Josipa Muselimovića nedostajati njegova mudrost i mirnoća bez obzira na životne filozofije koje zastupaju.

– Izuzetan čovjek, pravnik, odvjetnik, književnik, kulturni djelatnik, ponosan na ono što zastupa, uvijek je bio jasnog stajališta o svim životnim temama koje su ga ispunjavale. Danas na ovoj komemoraciji svjedočimo kako je Josip obilježio vrijeme koje je s nama u različitim ulogama proživio. Za njega su Hercegovina i njen krš bili posebni. Mnoge od nas, pa i mene osobno, životno zajedništvo s Josipom trajno je obilježilo. Kada je njegovo pero nježno klizilo svjedočeći vrijednosti života u brojnim zapisima, u tragu je ostavljao izuzetnu jasnoću i oštrinu koju ćemo još dugo iznova izučavati čitajući i analizirajući njegovu bogatu ostavštinu – rekao je Čović.

U ime Odvjetničke komore FBiH od Muselimovića se oprostio Džemil Sabrihafizović, kazavši da je njegova predanost pravnoj nauci i struci bila izuzetna, dok je posebno emotivan bio njegov dugogodišnji prijatelj, Martin Raguz.

Uz članove obitelji te predstavnike javnog, političkog i kulturnog života Mostara i Bosne i Hercegovine komemorativnom skupu bili su nazočni i predstavnici HKD Napredak, Nikola Čiča, predsjednik i Miroslav Landeka, predsjednik HKD Napredak Glavna podružnica Mostar.

Josip Muselimović, poznati i priznati mostarski odvjetnik i književnik rođen 1945. godine u Bijakovićima, Međugorje. Diplomirao na Pravnom fakultetu, nakon čega je izgradio impresivnu karijeru. Dobitnik je brojnih priznanja. Krajem 2024. Muselimović je proslavio 80. rođendan predstavljanjem svoje knjige “Putevi i stranputice”.

U svojoj bogatoj karijeri Muselimović je bio i član Nadzornog odbora Hrvatskog kulturnog društva Napredak.

Akademik Josip Muselimović preminuo je u srijedu, 19. travnja, u 81. godini života u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar.

HKD Napredak

Najnovije

Županijskim gospodarstvenicima predstavljene kreditne linije za koje će Vlada HNŽ-a subvencionirati kamate i jednokratne naknade

Predstavnici Razvojne banke FBiH i Vlade Hercegovačko-neretvanske županije predstavili...

Ministrica Duraković u službenom posjetu Sjedinjenim Američkim Državama

Federalna ministrica obrazovanja i znanosti prof. dr. Jasna Duraković,...

Ljetna škola tavle u Zrinjevcu

Tavla klub Zrinjski, uz potporu Grada Mostara, organizira Ljetnu...

Sindikat traži zaštitu radnika mostarske Deponije

Samostalni sindikat radnika komunalne privrede Federacije BiH izrazio je...

Bakšim nakon drame u raspucavanju šesteraca osvojio turnir “Ulica protiv ulice” u Ilićima

Ekipa Bakšim pobjednik je osmog humanitarnog malonogometnog turnira "Ulica...

U Hercegovačko-neretvanskoj županiji od početka godine zabilježeno gotovo 900 požara!

Sukladno izvješću voditelja Operativnoga centra Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije...

Građanima dostupna usluga online izdavanja uvjerenja o nevođenju kaznenoga postupka

Ministarstvo pravosuđa, uprave i lokalne samouprave Hercegovačko-neretvanske županije izvješćuje...

Vraćen sjaj jednom od simbola Širokog Brijega – završeni radovi na uređenju hrvatskog grba

Završeni su radovi na uređenju i redovitom održavanju prepoznatljivog...