Predstavljanje knjige “Sveci, životinje i legende” u župnom dvoru Gorica

Predstavljanje knjige “Sveci, životinje i legende” je u čast svetkovini Svih svetih, a bit će u srijedu, 30. listopada 2024. u 19:30 sati, u starom župnom dvoru u Gorici!

U knjizi su opisani sveci koji potječu iz okružja Rimokatoličke Crkve, a mnogi su od njih mučenici iz početaka kršćanstva i prije crkvenog raskola (1054.). Gotovo je nemoguće navesti ili opisati sve svece koji su imali bilo kakav dodir sa životinjama. Životinje su bile njihova, pratnja, pomoć ili znak. Bilo je potrebno mnogo truda da se izaberu oni, najvažniji, najzanimljiviji ili najpoznatiji sveci, a lako nije bilo pronaći ni različite životinje koje ih prate i opisati ih prema vrstama. Dolaskom u crkvu uvijek se na oltarima susrećemo sa svecima, a nerijetko se uz njih nalaze i životinje.

Željko Cvetnić je rođen 1963. godine u Velikoj Gorici. Diplomirao je na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Znanstveno stručno usavršavao se u ANSES – OIE/FAO Referentnim laboratorijima u Parizu, u Istraživačkom centru CITA u Zaragozi – Odjel za kontrolu zaraznih bolesti, zatim u Pamploni, na Veterinarskom istraživačkom institutu u Brnu, na Veterinarskom fakultetu u Ljubljani te na Institutu za zarazne bolesti u Kopenhagenu. Uveo je institucionalnu suradnju s laboratorijima u Francuskoj, Češkoj, Španjolskoj, Danskoj, Nizozemskoj i Sloveniji s čijim je djelatnicima objavio znanstvene radove.

Objavio je više od 320 publikacija, od čega je više od 90 radova citirano u međunarodnim bazama. Bio je član različitih tijela Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske. Kao predsjednik ili član organizacijskog odbora sudjelovao je u organizaciji različitih znanstvenih i stručnih skupova. Član je suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i dobitnik Nagrade HAZU iz područja medicinskih znanosti za 2010. godinu.

Svi ste pozvani i dobro došli!

Najnovije

Hrvatska glazba Mostar organizira koncert posvećen Mostaru – glazbena večer kakvu ne pamtimo

Hrvatska glazba Mostar najavljuje novi koncert, jedinstven po svojoj...

Otvorenje drugog Bijenala sakralne umjetnosti u Mostaru

U Muzeju moderne umjetnosti u Mostaru u petak, 19....

HNK Mostar: Glazbeno-scenska legenda „Krunidba kralja Tomislava“ u Mostaru

Proslava 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva obilježava se tijekom 2025....

„LEGENDA“ – Novi horor Jordana Peelea od 18. rujna u kinima

Jedan od najuspješnijih producenata horor žanra, oskarovac Jordan Peele,...

Otvorena deponija Uborak, kontinuirano se odvozi komunalni otpad s gradskih ulica

Od ranih jutarnjih sati ekipe komunalnog poduzeća Grada Mostara...

Raspisuje se natječaj na temu »Pobijeni hercegovački franjevci«

Želeći njegovati spomen na 66 hercegovačkih franjevaca, koje su...

Na sjednici Predsjedništva HNS-a Čović o miru, europskom putu i legitimnom predstavljanju Hrvata

U prostorijama Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine u...

Radionica o stećcima za osobe s invaliditetom u Mostaru

U sklopu Dnevnog boravka za osobe s invaliditetom u...